Krajská nemocnice Liberec pořídila nový CT přístroj pro diagnostikování pacientů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nový přístroj méně ozáří pacienta, přesto lékař vidí snímky ostřeji

  • 2
Nižší dávky ozáření, větší komfort pro pacienty a výrazné usnadnění práce pro zdravotnický personál. To jsou největší přednosti nového CT přístroje, který teď pořídila Krajská nemocnice Liberec.

„Každé ozáření, které pacient dostane, mu z těla nikdo nevymaže. Takže čím nižší dávky, tím pro něj lépe. Tento nový přístroj umožňuje redukci dávky o 80 procent a odstraňuje šumy zhruba o 70 až 90 procent v porovnání s předchozím zařízením. Snímky jsou díky tomu ostré, je velmi dobře vidět, co se v těle pacienta odehrává. Můžete si detailně prohlédnout každou kost, cévu, žílu,“ řekl Tomáš Vavrečka z dodavatelské firmy Philips.

Pro libereckou nemocnici je nový přístroj požehnáním. Vyšetření CT neustále přibývá, v průměru odbaví na radiologickém oddělení v Liberci 75 pacientů každý pracovní den, o víkendu kolem třiceti. Za rok to dělá kolem 30 tisíc vyšetření. Ještě před sedmi lety to bylo ročně jen 24 tisíc vyšetření.

„Rentgeny už jdou u řady vyšetření stranou, protože zobrazovací technika u CT vyšetření je mnohem lepší, a tak se pro diagnostiku pacientů víc využívá. Například ledvinové kameny. Dřív lékaři poslali pacienta na rentgen a rentgenolog pak na snímku hledal třeba přes půl hodiny dvoumilimetrový kamínek, který často nebyl vidět. RTG snímek ho zkrátka nezobrazil, když ho něco zakrývalo. Zatímco na tomto novém CT přístroji odhalíte všechno a diagnóza je hned jasná,“ vyzdvihuje přednosta Centra zobrazovacích metod Krajské nemocnice Liberec Ladislav Endrych.

Kromě samotného CT přístroje totiž nemocnice investovala i do nového softwaru, který lékařům výrazně usnadní práci při popisování snímků.

„Dřív třeba kolegům zabralo hodnocení dolních končetin až tři čtvrtě hodinu, teď za něj spoustu práce udělá přístroj díky umělé inteligenci. Samozřejmě, že sám neřekne, kde je jaký nález, ale udělá takové snímky a v takové kvalitě, že výrazně usnadní jejich vyhodnocení,“ dodává Endrych.

Za nákup CT přístroje nové generace i se softwarem zaplatila nemocnice 17 milionů korun. Na předchozí CT přístroj získala evropskou dotaci, teď jí ale nikdo nepřispěl. U žádostí z programu REACT EU, v rámci kterého ministerstvo zdravotnictví rozděluje peníze na modernizaci nemocnic po koronavirové krizi, Liberec neuspěl. Nové CT přitom nemocnice potřebovala.

„Měli jsme tu CT přístroj z roku 2005, který už byl velmi poruchový a pomalý. Jednou jsme ho nechali repasovat, ale ty díly zkrátka odcházejí. Proto bylo nutné pořídit nové zařízení. Teď budeme mít na dlouhé roky zase vystaráno,“ sdělil Lukáš Císařovský z investičního oddělení nemocnice.

Ještě nedávno se přitom Krajská nemocnice potýkala s nedostatkem personálu na radiologickém oddělení. Chyběli lékaři a asistenti, kteří umí snímky správně vyhodnotit a popsat.

Přitom správně provedená diagnostika je pro další způsob léčby pacientů nezbytná. „Teď už je to lepší, nastoupilo k nám šest nových lékařů, takže v Liberci jsme ten problém zažehnali. Ale spadá pod nás ještě nemocnice Frýdlant, kde je rentgen a nemocnice Turnov a tam bychom personální situaci potřebovali ještě zlepšit,“ dodal přednosta Endrych.