Diskuse k článku

Liberečtí za topení neušetří. Radní odmítli levné teplo z Polska

Cena tepla v Liberci je jedna z nejvyšších v Česku. Když město dostalo nabídku na odběr tepla z polské elektrárny v Turówě, svitla libereckým naděje na změnu k lepšímu. Nyní však radní nabídku definitivně smetli ze stolu. Podle nich by přišla příliš draho stavba horkovodního potrubí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

landysCZ

Trestuhodné rozhodnutí

To je přesně důvod, proč s nimi už nikdo nechce mít nic společného a odpojuje se od soustavy každý kdo jen trochu může. Copak se tu nenajde nikdo, kdo by to zainvestoval? Vždyť návratnost je v řádech pár let a to i za cenu výrazně nižší ceny pro odběratele. Vždyť přece nemá logiku, aby jeden z nejstudenějších koutů republiky nebylo výnosné vytápět a byla tam nejvyšší cena za jednotku tepla v republice...

+1/0
7.4.2012 10:13

zetkaa

Re: Trestuhodné rozhodnutí

... a teplo ze spalovny budeme pouštět do luftu, když se systém CZT zlikviduje? ;-O Teplárna využívá své kotle na mazut/plyn jen cca od října do dubna, spotřebu tepla a teplé vody po zbytek roku dokáže pokrýt jen odpadní teplo ze spalovny (která samozřejmě spaluje odpad po celý rok s výjimkou jarní a podzimní týdenní odstávky).

0/0
10.4.2012 13:40

Muf007

Teplo je za 399 nebo ne?

Protože co mr. Černý v kampani slíbil jistě jako radní dokázal splnit ;-O. Takže určitě proto nepotřebuje Libe teplo z Polska :-P

0/0
7.4.2012 6:51

vzdyt_to_rikam

Cena

Tak proč se proboha mluví o ceně 130Kč/GJ, když je to nákupní cena tepla, které se musí teprve do Liberce dopravit?? V obchodě také nekoupím rohlík za cenu, ve které nebude jeho doprava z pekárny do krámu, včetně ceny auta, řidiče, atd...

Nemám tušení, kolik GJ může Liberec za topnou sezónu spotřebovat, ale jednoduchá matematika nám říká, že ten rozdíl ceny (750Kč vs. 130Kč) by náklady na stavbu (1,5mld) zaplatil při odběru 2,5 mil. GJ. A to je asi fakt hodně...

0/0
6.4.2012 10:24

vths111

Re: Cena

Tady ale nejde o cenu tepla, tady jde o to, že město má v teplárně svůj podíl a když se zuby nehty brání tomu, aby se od ní odtrhli jednotlivé domy, je naprosto jasný, že vstup konkurenta se zlomkovou cenou nemůžou připustit.

+4/0
6.4.2012 10:28

vths111

Re: Cena

domy odtrhly

0/0
6.4.2012 10:28

zetkaa

Re: Cena

Problémem není jen cena horkovodního přivaděče, ale zejména přestavba celého systému parovodních rozvodů ve městě na horkovodní. Neznám přesnou částku, ale tuším, že se hovoří o nákladech cca 1,5 mld Kč jen v Liberci (k tomu se musí přičíst i výstavba horkovodních rozvodů v Jablonci, popř. dalších měst na trase z Turowa - Hrádek, Chrastava...). V dlouhodobém horizontu by se taková investiční akce asi zaplatila, ale majitelé stávajících tepláren by museli tato zařízení odepsat, což těžko připustí. Jinak by se do ceny tepla muselo promítnout i odkoupení stávajících tepláren v Liberci a Jablonci a také zůstatková cena stávajících rozvodů. Vedlejším efektem by bylo také zdražení spalování odpadů (prodej tepla z liberecké spalovny snižuje náklady na likvidaci odpadu).

+1/0
6.4.2012 11:38

ramese

Re: Cena

Je tu monopol a to nikomlu nevymluvis! Topi se tu jak odpadem mazutem a catecne i plynem a stsle je to drahe! Konkurenci tu potrebujeme! A je jasne ze kdyz vy teplarna prisla o sidliste tak by prislo plno papalasu o prijemne vyplaty jen za to ze usednou jednou rocne do predstwvenstva

+1/0
6.4.2012 12:29

NEKROSNAKE

Re: Cena

taky si myslim, že by se to vyplatilo. Teplo bude vždycky potřeba... a pokud může bejt levnější, tak jednorázový náklady jsou směšná otázka... To se prostě zaplatí v každym případě.

0/0
6.4.2012 13:56

zetkaa

Re: Cena

V centrálním zásobování teplem téměř všude existuje monopol. Je třeba jej ale nějakým způsobem regulovat. V momentu, kdy se začnou jednotliví odběratelé odpojovat, začne se logicky zvyšovat cena pro ostatní připojené odběratele... a v konečném důsledku to povede ke zhroucení systému CZT. Je sice drahý, ale z hlediska ekologických dopadů rozhodně méně škodlivý, než tisíce lokálních topenišť a kotelen.

+1/0
6.4.2012 14:12

Batthy

Re: Cena

To si opravdu myslíte? Že je méně škodlivý? Při tak mizerné účinnosti? Při spalování čehokoli?...já vím, filtry...

Tisíce moderních lokálních plynových kotlů nebo tepelných čerpadel s výrazně větší účinností, minimálními ztrátami a nižšími náklady na ohřev vody je správná cesta.

Ale v jednom máte pravdu. Centrální zdroj tepla by se mohl zhroutit. A to nemohou dopustit.:-P

+1/0
6.4.2012 16:12

tp2597

Re: Cena

naprosto souhlasim koncepce centralniho zasobovani teplem je pri dnesnich technologiich jiz prekonana, jen si dovolim doplnit, ze predevsim by se zhroutil centralni zdroj penez pro nektere komunalni politiky (ze jo, Jirko), a to opravdu nemohou dopustit.

0/0
8.4.2012 15:29

Najdete na iDNES.cz