Zadlužila se pro druhé. Nesnesu, když trpí děti, říká „máma“ samoživitelek

  6:21aktualizováno  6:21
Už na základní škole jí spolužáci přezdívali „naše máma“. Michaela Kirchhofová má pomoc druhým v krvi. A to do takové míry, že si na sebe brala půjčky jen proto, aby z těchto peněz pomáhala matkám samoživitelkám, které se ocitly v nouzi.

Nebýt jí, řada samoživitelek by byla v ještě větší nouzi. Aby je dostala z bídy, sama se zadlužila. Ale Michaela Kirchhofová nelituje. Pomáhat potřebným je podle ní ten největší dar. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Bohužel, jsem v té době byla dost naivní. Hloupě jsem si myslela, že když jim pomůžu, tak mi ty půjčky pomohou splácet. No, už jsem se vyléčila, nevrátilo se mi nic,“ líčí Michaela.

Kvůli pomoci jiným se sama dostala do velkých problémů. Exekutoři si na ní smlsli. Vlastně kolem ní krouží pořád.

Co by jiného zlomilo, na Kirchhofovou ale neplatí. I když si sama nemůže dovolit skoro nic, dál se snaží pomáhat potřebným. Maminkám, které zůstaly samy s dětmi a na měsíc jim zbývá třeba pět set korun. Postupem let se ujala celé řady samoživitelek, které podporuje potravinami, přispívá dětem na školní výlety, pořizuje jim oblečení, boty a podobně.

Nesnesu, když vidím, že trpí děti, říká

„Donedávna jsem měla soukromou školku a z jejích příjmů jsem to vše financovala. Bohužel, loni jsem školičku musela ukončit, tak pomáhám samoživitelkám alespoň oblečením a menšími výdaji. Nemůžu si pomoci. Nesnesu, když vidím, že trpí děti. Mají hlad, protože jejich mámy nemají na obědy, nedostanou léky, protože maminka si je nemůže dovolit koupit,“ líčí žena, která pracuje jako profesionální chůva. V hlavě má spoustu nápadů, jak samoživitelkám pomoci.

„Bylo by dobré, kdyby na radnici byla kancelář, kam by se samoživitelky obracely, dostaly radu a nějakou pomoc. Město by mělo mít svoji vlastní potravinovou banku, sklady s hygienickými potřebami, plínkami, nábytkem a dalšími věcmi. Mám něco, co nepotřebuji? Pošlu to dál,“ říká.

„Měla jsem několik maminek, které utekly s dětmi od partnerů kvůli domácímu násilí. Měly jednu tašku s věcma, jinak nic. Pak se jim podařilo sehnat byt, ale to nejsou byty, to jsou holobyty. Kdo se v této oblasti nepohybuje, neuvěří, s jakými byty se kšeftuje. Plesnivé zdi, netěsnící okna. Před Vánocemi jsem jedné takové mamince s patnáctiletým synem pomáhala sehnat stůl, aby nejedli ze země,“ vypráví.

Samoživitelkám by podle ní pomohly městské sociální byty

Samoživitelky v nouzi vyhledává Michaela přes své známé, přes sociální sítě a podobně. Věci, které pro ně získá a je jich víc než se upotřebí, předává dál. Červenému kříži nebo Fondu ohrožených dětí.

„Velmi dobré zkušenosti mám i s organizací Tadeášek pomáhá z Jablonce nad Nisou. Mají prostory, ve kterých skladují použité ledničky, pračky a další věci, které pak předávají dál. Lidé rádi pomohou, ale chtějí vidět, že to má smysl. Že jejich pomoc jde za někým konkrétním,“ říká Kirchhofová.

Podle ní by samoživitelkám hodně pomohly městské sociální byty, zadarmo družiny nebo školní obědy.

„Město teď chystá řadu sociálních bytů, ale bojím se, že se to obsadí romskou menšinou a na tyhle maminky se zase nedostane. Na normální bydlení většinou nemají, protože majitelé chtějí vysoké kauce. Azylový dům tohle nevyřeší, ten je jen na chvíli,“ říká.

Uvítala by proto, kdyby se město aktivněji podílelo na pomoci samoživitelkám, ale i bezdomovcům a dalším.

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Scooter spojí národy, ohnivou show přiveze poprvé do Liberce

Benátská noc 2011 - Scooter

Legendární otázka How Much Is the Fish?, tedy Kolik stojí ryba?, padne letos na podzim v liberecké Home Credit aréně. Z...

Jeden člověk zemřel při požáru chalupy v Krkonoších, škoda je v milionech

K ohni se sjeli sjeli profesionální hasiči z Tanvaldu, Jablonce nad Nisou a...

Plameny zachvátily horskou chalupu ve Velké Úpě v Krkonoších. Chalupa z většiny shořela, škoda je asi čtyři miliony...

Ceny pro britské hudebníky stvořili v Lasvitu, podobu jim vtiskla brambora

Soška pro britské umělce

Brambora vtiskla jedinečnost soškám, které si za své výkony převezmou britští umělci. Trofeje pro letošní udílení cen...

Ford Mondeo 1.6 i...
Ford Mondeo 1.6 i...

r.v. 2007, naj. 81 301 km, benzín
169 990 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz