Liberci chybějí strážníci, klesl i počet odhalených přestupků

  16:23aktualizováno  16:23
Je nás málo na tak velké město. Jsme na tom nejhůř ze všech krajských měst. Tak vidí počet strážníků v Liberci ředitel městské policie Ladislav Krajčík. Pořádek a bezpečnost ve stotisícovém městě podle něj nejde zajistit s množstvím lidí, které má k dispozici.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

Správně by měl být jeden strážník na zhruba 850 obyvatel. V Liberci je to ale jeden na dvanáct set až třináct set lidí. 

„Dnes máme sedmdesát čtyři strážníků, to je v podstatě polovina toho, co mají další krajská města. Ale v ulicích jich je fakticky jen padesát, a to ještě rozdělených do tří směn. Takže pocit lidí, že strážníky ve městě kolikrát ani nevidí, je vcelku oprávněný. Zbytek personálu obsluhuje kamerový systém a není přímo v terénu,“ sdělil Krajčík. 

Strážníci odcházejí ke státní policii

Situace už zašla tak daleko, že kvůli nedostatku strážníků klesl v Liberci i počet přestupků o dva tisíce, ze sedmnácti na patnáct tisíc. Ne že by se lidé tolik polepšili, jen nemá množství přestupků kdo řešit. Navíc, když je strážník šikovný, snaží se ho k sobě přetáhnout státní policie, která je na tom co do počtu lidí podobně. 

Loni takhle z městské policie přešlo ke státní šest lidí. Podle Krajčíka by tak bylo zapotřebí zvýšit počet lidí o dalších třiadvacet, aby jich byly alespoň stovky.

„My jsme dnes doslova přehlceni tím, že musíme řešit hlavně dopravu ve městě, špatné parkování. Liberec je auty přeplněn, situace je tu katastrofální, různě zaparkovaných aut jsou mraky. Bohužel, státní policie na tohle úplně rezignovala, protože sama má problémy s nedostatkem lidí. Takže to zbylo na nás,“ upozorňuje Krajčík. 

„Bohužel, pak nezbývá čas věnovat se tomu, k čemu má městská policie prvotně sloužit. Tedy k zajištění veřejného pořádku a občanskému soužití. Jenže když parkování řešit nebudeme, tak to nikdo jiný neudělá, a ta situace bude ještě horší.“ 

Počet okrsků se rozroste

Vedení města už proto projednalo návrh strategie, jak počty lidí u městské policie navýšit. Sto strážníků by tak mohl mít Liberec do dvou let.

„Samozřejmě to s sebou nese i významnou zátěž na rozpočet. Dnes se náklady na jednoho strážníka pohybují okolo osmi set tisíc ročně. Takže celkem by to bylo každý rok asi devatenáct milionů z městských peněz navíc. Musíme si stanovit priority. Ale všem je jasné, že deset až dvanáct dvoučlenných hlídek na sto kilometrů čtverečních prostě nestačí,“ řekl primátor Jaroslav Zámečník (SLK). 

I když zastupitelé záměr na rozšíření městské policie schválili, objevily se i menší výtky.

„Městská policie není jediná věc, která může zvyšovat bezpečnost ve městě. Je to i sport, kultura, dobré školství, kvalitní veřejný prostor. Je to celý soubor věcí, které fungují jako prevence. Spousta expertních studií popisuje, jak nekvalitní veřejný prostor, temná zákoutí, zarostlá a nevzhledná místa způsobují kriminalitu a naopak kvalitní veřejný prostor kriminalitu tlumí,“ apeloval zastupitel Jaromír Baxa (LOL). 

Navýšení počtu strážníků ale umožní podle primátora rozšíření počtu okrsků ze současných třinácti na osmnáct. Strážníci by se tak objevili i v místech, kam dnes téměř nechodí.

„Mohli bychom mít také stálou hlídku na Fügnerově ulici, která je z pohledu bezpečnosti ve městě problematická. Dnes je tam sice na terminálu zřízená služebna, ale je prázdná,“ dodal Zámečník.

Nejčtenější

Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Lischka konečně sparťanem. Nevzdal se a ukázal odvahu, řekl Rosický

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Fotbalová Sparta podepsala pátého hráče v letním přestupním období. A dalšího s ambicemi na základní sestavu. Z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Další z rubriky

Jablonec nad Nisou bude čtyři roky rozkopaný, místní žádají náhrady

Komplikace se dotknou křižovatky ulic Budovatelů a Poštovní.

Obyvatelé Jablonce nad Nisou se obávají rozkopaných ulic v dolním centru města. Místní tvrdí, že nebudou mít kde...

Školu už téměř rok opravují. Do září to stihneme, slibuje firma

Oprava školy na náměstí Míru

Od nového školního roku by děti konečně měly nastoupit do školy na náměstí Míru v libereckých Ruprechticích. Oprava se...

BusLine zval mocné lidi z kraje na VIP zájezdy, s Peltou létali na fotbal

Dvoudenního letecký zájezd do Nizozemska se zúčastnil i  tehdejší náměstek...

MF DNES mapuje, jak si kontroverzní podnikatel Jiří Vařil pomocí prebend zavazoval krajské politiky a úředníky. Létal s...

Najdete na iDNES.cz