Liberecký majáles obsadí park, pro studenty zůstává vstup zdarma

  6:43aktualizováno  6:43
Chyběl jim v Liberci majáles, tak před dvěma lety uspořádali svůj vlastní. Tehdy ještě na náměstí před radnicí. Letos Jiří Veverka s Markem Ottlem připravují už jeho třetí ročník a slibují zvučná jména nebo větší bezpečnost. Oslavy startují v pátek a všichni studenti budou mít vstup zdarma.
Na libereckém majálesu vystoupí například písničkář Pokáč.

Na libereckém majálesu vystoupí například písničkář Pokáč. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Stejně jako loni si pořadatelé vybrali park Budyšínská. „Je to úplné srdce města. I když jsou kolem paneláky nebo bazén, člověk má pocit, že je v přírodě daleko od civilizace. Zároveň tam můžeme postavit obrovskou stage, druhou velkou stage, hodně stánků. A to pořád zbývá hodně místa na pohyb,“ vysvětluje Ottl, proč majáles zůstává v parku a nikam se na rozdíl od druhého ročníku nestěhuje.

„Určitě je lepší, když návštěvníci stojí na trávě než na kostkách,“ přibližuje.

Místo si pochvaluje i druhý pořadatel Jiří Veverka. „První ročník se povedl, i když jsme nějaké problémy museli řešit. Vzhledem k tomu, že to bylo na náměstí a mohl tam kdokoliv, tak nám například někdo odpojil pojistky. I proto jsme se rozhodli celý majáles chtě nechtě přesunout do parku,“ vzpomíná Veverka. 

Hvězdy po celý den

Loňský rok dostávala diváky do varu kapela Mirai nebo zpěvačka Lenny. Letos pořadatelé slibují Wohnouty či Monkey Business. Celkem se návštěvníkům během pátku a soboty představí zhruba dvacítka interpretů. 

„Co se týče hlavního pódia, letos jsme interprety vybírali tak, aby se neopakovali ti z minulého ročníku. Vždycky tam musí být dvouletá mezera. Na menším pódiu pak dáváme šanci menším libereckým kapelám,“ vysvětluje Veverka, který se zároveň snažil vystoupení muzikantů naplánovat tak, aby přední umělci nevystupovali jenom večer.

„Například Pokáč, který půl roku dopředu vyprodal pražské Forum Karlín, hraje v sobotu od 11 hodin.“

Cílem je, aby v areálu nebylo víc lidí, než se dovnitř vejde. „Maximálně můžeme pustit pět tisíc lidí za den, tedy deset tisíc za oba dva dny. Když se kapacita naplní, pouštíme dovnitř návštěvníky kus za kus – když jeden odejde, jednoho pustíme,“ přibližuje Veverka a odhaluje, že loni liberecký majáles navštívilo zhruba osm tisíc lidí. 

Na park dohlédne městská policie

Většinu z nich tvořili studenti, kteří mají stejně jako loni vstup zdarma.

„Za studenty považujeme všechny, co mají nějaký průkaz o tom, že studují. Může tam přijít i babička s dědou, pokud studují univerzitu třetího věku. Píšou nám i studenti z Německa i Polska, pro které to samozřejmě taky platí. Stejně tak pro žáky se žákovským průkazem. Děti do šesti let pak pouštíme bez jakéhokoliv průkazu. I tak se ale našli studenti, kteří k nám z nějakého důvodu lezli přes plot,“ vzpomíná Ottl, který si spolu s Veverkou přeje, aby majáles proběhl v co největším poklidu. 

„Spolupracujeme s městskou policií, která bude park monitorovat kamerami. V okolí pak bude víc strážníků. Na druhou stranu budou mít uvnitř parku stánek, protože jim chceme pomoci s náborovou kampaní,“ zakončuje Veverka.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Vrchní soud zmírnil trest za korupci, bývalý radní vyvázl s podmínkou

Zdeněk Bursa (vpravo) u soudu.

Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Chemici cvičně odhalili nelegální laboratoř, v Liberci odvraceli i útok

Průzkumný tým vojáků pátrá po nelegální laboratoři plné chemických látek.

Liberečtí chemici spolu s vojáky z dalších čtyř států trénují, jak postupovat při odhalení nelegální laboratoře....

Najdete na iDNES.cz