Liberci hrozí, že přijde o desítky milionů na lázně a tramvajové tratě

  14:35aktualizováno  14:35
Liberci hrozí, že se jeho dluhy ve výši 2,3 miliardy korun zvýší o další desítky až stovky milionů. Problémy má dva. Zastavil se přísun evropských peněz na přestavbu lázní a Dopravní podnik může vracet dotace ve výši 80 milionů korun.

Dotační úřad zjišťuje, jestli byla zakázka na přeměnu libereckých lázní na galerii předražená. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Auditoři ministerstva financí upozornili při kontrole programu Severovýchod na to, že Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou rozdělil zakázku na opravu tramvajových tratí na dvě. Tím podle nich mohl porušit dotační podmínky.

"Podezření auditu považujeme za nepotvrzené. Tento případ nebude řešen jako porušení rozpočtové kázně," tvrdí mluvčí Dopravního podniku Martina Poršová. Konečné rozhodnutí však je na antimonopolním úřadu, který se zakázkou zabývá.

Ještě napjatější je situace kolem přestavby městských lázní na galerii. Kontroloři ji prověřují od března a operační program zastavil průběžné financování.

"Kontroly děláme na podnět policie a také na nás v tomto směru tlačí Evropská komise. Najali jsme dva experty. Jeden kontroloval průběh zakázky a nenašel žádné pochybení. Druhý zkoumal, jestli zakázka nebyla předražená. Ten pochybení našel," říká mluvčí Regionálního operačního programu Severovýchod Eva Jouklová.

Dotační úřad výsledek poslal na libereckou radnici, která se závěrem nesouhlasila. "Nyní na tom tedy pracuje třetí expert. Výsledek bychom chtěli vyhlásit do konce září. Do té doby nebudeme práce na městských lázních proplácet," poznamenala Jouklová.

Město nyní přestavbu lázní platí ze svého rozpočtu

V září bude jasné i to, jestli Regionální operační program vyplatí Liberci celou dotaci, nebo jen její část. Při vážných pochybeních by město nemuselo z evropských dotací na lázně dostat ani korunu. Pak by Liberec musel zaplatit ze svého 85 procent ceny zakázky, která byla vysoutěžená za 360 milionů korun.

"My s tím teď nemůžeme nic dělat. Program nám nyní dluží asi 50 milionů korun, což je pro nás na hraně, protože to musíme platit ze svého napjatého rozpočtu. Problém vznikl zřejmě v minulosti, kdy ještě nebyla finanční krize. Rozpočet na lázně se dělal někdy v roce 2008, takže z dnešního pohledu se může někomu zdát přemrštěný," řekl ekonomický náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc.

Na to, že rekonstrukce městských lázní a přístavba libereckého bazénu jsou zřejmě předražené, upozorňovala již před dvěma lety Změna pro Liberec, která v roce 2010 vyhrála komunální volby.

"Když jsme byli na radnici, tak jsme si jako první nechali udělat rozbory na obě stavby. Byly jasně předražené. Chtěli jsme zrušit výběrové řízení a nechat vypsat nové. Místo toho nás odvolali z vedení města. Přitom je jasné, že by cena klesla o třicet i víc procent. Kdyby nás poslechli, nemuselo by k této situaci vůbec dojít," poznamenal Josef Šedlbauer ze Změny pro Liberec.

Autor:

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Zoo v Liberci chtěla slavit 100 let. Badatelé zjistili, že je o 15 let starší

Zoo byla založena už v roce 1904 a nikoli v roce 1919, jak se dosud všude...

Logo sto let a velké oslavy měly celý letošní rok provázet libereckou zoologickou zahradu. Pod tíhou nových...

Konec falšování, na univerzitě v Liberci odhalí opsané diplomové práce

Letos kontrolují na Technické univerzitě v Liberci všechny diplomky, které...

Opsat beztrestně cizí diplomovou práci bude pro nepoctivé studenty složitější. Technická univerzita v Liberci začala...

V Semilech tekla před 50 lety krev, družba skončila bitím demonstrantů

Miroslav Jeník vzpomíná na dramatické události v srpnu 1968.

Poturčenec horší Turka. Tak se dá nejlépe vystihnout večer družby se sovětskými okupanty v kině v Semilech, který před...

Najdete na iDNES.cz