Mobily ukážou pohyb turistů po kraji, může to pomoci opomíjeným cílům

  15:37aktualizováno  15:37
Mobilní telefony v kapsách a batohu prozradí, jaké části Libereckého kraje si turisté vybírají nejčastěji. A nabídnou i data, kolikrát turisté v regionu přespali nebo z jaké přijeli země.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

Využití údajů o pohybu lidí v jednotlivých turistických oblastech za pomoci dat mobilních operátorů už s úspěchem vyzkoušel Jihočeský kraj. Rozsáhlý monitoring nyní připravuje i ten Liberecký.

Za analýzu dat zaplatí mobilnímu operátorovi nebo najaté firmě půl milionu korun. Pilotní projekt odstartuje na jaře. Poběží rok. 

„Čím dál tím více se ukazuje potřeba mít k dispozici údaje o cestovním ruchu. Jde zejména o data z ubytovacích zařízení, návštěvnosti jednotlivých turistických cílů, využívání stezek a dalších údajů,“ vysvětlila Květa Vinklátová, krajská radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. 

Údaje jsou anonymní

Poskytovatelé mobilních sítí mají potřebná data díky připojení mobilního telefonu k jednotlivým vysílačům. Pro potřeby cestovního ruchu je pak možné zjistit celou řadu informací. Na pohled jde o „Orwellovského Velkého bratra“, kraj ale získá jen anonymní údaje. 

„Kromě ‚statických‘ dat získáme i přehled o pohybu a rozložení návštěvníků v čase a místě. Například, v jakém měsíci jich přijelo nejvíc, kterou trasou se pohybovali, co dalšího navštívili,“ uvedla Eva Hornová, vedoucí oddělení cestovního ruchu Libereckého kraje. 

Odborníci na cestovní ruch pak z dat budou moci zjistit informace i o počtu návštěvníků z jiných zemí, celkovém počtu přenocování nebo frekvenci návštěv kraje. 

Čidla zmizela, zbylo jediné

„V tuto chvíli neznáme detailnější data o struktuře návštěvníků, ani o tom, kde jich je nejvíc. Je to ale pro nás důležité. Když víme, že máme přetížený Český ráj, a to určitě máme, můžeme se víc zaměřit na propagaci míst, kde turisté tolik nejsou. A návštěvnost rozmělnit,“ zdůraznila radní Vinklátová a dodala: „Jestliže budeme vědět, kdo nás navštěvuje, můžeme tomu uzpůsobit nabídku. Některá témata v propagaci posílit, některá upozadit.“ 

Podle Evy Hornové se analýza velmi osvědčila v Jihočeskému kraji v době, kdy byl na Lipně Olympijský park.

„Byla bych moc ráda, kdyby se výzkum dělal v našem kraji i v dalších letech, abychom měli možnost sledovat, jak se návštěvnost vyvíjí. Mohly by na to navázat další kampaně,“ zdůraznila Eva Hornová. 

Ještě do roku 2010 počítala turisty na vybraných pěti místech čidla s fotobuňkou. Nyní může kraj využít pouze data z čidla umístěného na Greenway Jizera. Sledování pohybu turistů tímto způsobem v rámci celého kraje by ale bylo příliš nákladné.

Autor:

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Další z rubriky

Záchranka chce opustit centrum Liberce, přestěhovat se má k pivovaru

Největší problém současných sanitek krajské záchranné služby je s podvozkem....

Už od roku 2003 se krajská záchranka snaží dostat pryč z vily na Husově ulici v Liberci. Základna je tu v havarijních...

Dluhy a nevyužité areály jsou pod Ještědem i deset let po MS v lyžování

"Nešlo o tak vážnou věc, abychom museli vracet státu vracet dotaci v úplné...

Prchavá sportovní prestiž, ale i nevyužité moderní areály, desetimilionové dluhy a trpké soudní tahanice. Liberec deset...

Liberecký kraj má nejvíc sněhu v zemi, k velké povodni je ale daleko

V Krkonoších i Jizerských horách leží na mnoha místech dva i více metrů sněhu....

Průměrná výška sněhu je z celého Česka největší v Libereckém kraji. Nejmocnější vrstva pokrývá hřebeny Krkonoš nad...

Najdete na iDNES.cz