Mobily ukážou pohyb turistů po kraji, může to pomoci opomíjeným cílům

  15:37aktualizováno  15:37
Mobilní telefony v kapsách a batohu prozradí, jaké části Libereckého kraje si turisté vybírají nejčastěji. A nabídnou i data, kolikrát turisté v regionu přespali nebo z jaké přijeli země.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

Využití údajů o pohybu lidí v jednotlivých turistických oblastech za pomoci dat mobilních operátorů už s úspěchem vyzkoušel Jihočeský kraj. Rozsáhlý monitoring nyní připravuje i ten Liberecký.

Za analýzu dat zaplatí mobilnímu operátorovi nebo najaté firmě půl milionu korun. Pilotní projekt odstartuje na jaře. Poběží rok. 

„Čím dál tím více se ukazuje potřeba mít k dispozici údaje o cestovním ruchu. Jde zejména o data z ubytovacích zařízení, návštěvnosti jednotlivých turistických cílů, využívání stezek a dalších údajů,“ vysvětlila Květa Vinklátová, krajská radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. 

Údaje jsou anonymní

Poskytovatelé mobilních sítí mají potřebná data díky připojení mobilního telefonu k jednotlivým vysílačům. Pro potřeby cestovního ruchu je pak možné zjistit celou řadu informací. Na pohled jde o „Orwellovského Velkého bratra“, kraj ale získá jen anonymní údaje. 

„Kromě ‚statických‘ dat získáme i přehled o pohybu a rozložení návštěvníků v čase a místě. Například, v jakém měsíci jich přijelo nejvíc, kterou trasou se pohybovali, co dalšího navštívili,“ uvedla Eva Hornová, vedoucí oddělení cestovního ruchu Libereckého kraje. 

Odborníci na cestovní ruch pak z dat budou moci zjistit informace i o počtu návštěvníků z jiných zemí, celkovém počtu přenocování nebo frekvenci návštěv kraje. 

Čidla zmizela, zbylo jediné

„V tuto chvíli neznáme detailnější data o struktuře návštěvníků, ani o tom, kde jich je nejvíc. Je to ale pro nás důležité. Když víme, že máme přetížený Český ráj, a to určitě máme, můžeme se víc zaměřit na propagaci míst, kde turisté tolik nejsou. A návštěvnost rozmělnit,“ zdůraznila radní Vinklátová a dodala: „Jestliže budeme vědět, kdo nás navštěvuje, můžeme tomu uzpůsobit nabídku. Některá témata v propagaci posílit, některá upozadit.“ 

Podle Evy Hornové se analýza velmi osvědčila v Jihočeskému kraji v době, kdy byl na Lipně Olympijský park.

„Byla bych moc ráda, kdyby se výzkum dělal v našem kraji i v dalších letech, abychom měli možnost sledovat, jak se návštěvnost vyvíjí. Mohly by na to navázat další kampaně,“ zdůraznila Eva Hornová. 

Ještě do roku 2010 počítala turisty na vybraných pěti místech čidla s fotobuňkou. Nyní může kraj využít pouze data z čidla umístěného na Greenway Jizera. Sledování pohybu turistů tímto způsobem v rámci celého kraje by ale bylo příliš nákladné.

Autor:

Nejčtenější

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Rohozec vládne mezi pivy, Zlatou pečeť má i mok z Frýdlantu

Ilustrační snímek

Pivo z Českého ráje, malorohozecká třináctka, získalo nejvýznamnější cenu na světové soutěži Zlatá pivní pečeť, jež...

V Semilech tekla před 50 lety krev, družba skončila bitím demonstrantů

Miroslav Jeník vzpomíná na dramatické události v srpnu 1968.

Poturčenec horší Turka. Tak se dá nejlépe vystihnout večer družby se sovětskými okupanty v kině v Semilech, který před...

Areál na Ještědu má blíž k novým sjezdovkám, posudek je příznivý

Pás ukazuje, kde by na Ještědu měla vést další sjezdovka s názvem Nová Skalka.

Zatím to vypadá pro slovenského miliardáře Igora Rataje dobře. Posudek, který měl zhodnotit plány jeho společnosti TMR...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz