Vrtulníky budou zachraňovat životy i v noci, liberecké letiště začne svítit

  11:27aktualizováno  11:27
Vrtulníky záchranné služby v Libereckém kraji budou moci přistávat i za tmy na letišti v Ostašově, kde mají základnu. Dosud letiště po setmění používat nesměly, protože nebylo osvětlené. To se nyní změní. Na osvětlení přispěje Liberecký kraj.

V nočním režimu funguje v Česku rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví jen pět základen. V Praze, Ostravě, Plzni, Brně a Bechyni. Služba na libereckém letišti proto nyní začíná posádce kolem sedmé ráno a končí se soumrakem. I přesto, že by pacienty do liberecké nemocnice byla schopná přepravit i v noci. 

„Krajská nemocnice v Liberci disponuje certifikovaným heliportem pro provoz v noci, tudíž jsme schopni transportovat tam pacienty i v tyto hodiny. Ale problém je, že po předání pacienta v nemocnici se vrtulník na základnu letecké záchranné služby v Ostašově nemůže vrátit. Není tam žádná přistávací plocha s plnohodnotným nočním provozem,“ uvedl Daniel Tuček, předseda představenstva společnosti DSA, která leteckou službu pro Liberecký kraj provozuje. 

Vrtulník nemůže na heliportu přenocovat

Zůstat s vrtulníkem přes noc na osvětleném heliportu v liberecké nemocnici nejde. Prostor musí zůstat volný pro případy, kdyby tam pacienta transportovala letecká záchranná služba s povoleným nočním létáním.

„Samozřejmě se někdy stane, že vrtulník s naší posádkou letí pro pacienta před koncem služby, a když s ním přiletí do Liberce, už je tma. Takže pak musí letět na přistání buď do Prahy nebo do Hradce Králové. Bohužel nás už kvůli tomu řeší Úřad pro civilní letectví, který začal některé ty noční lety přezkoumávat. Proto je nutné tu situaci urychleně řešit,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Přemysl Sobotka.

Fotogalerie

O přistávání za tmy v Ostašově se přitom mluví už roky. Až teď to ale vypadá na zdárný konec. Liberecký kraj využil hospodářského přebytku z loňského roku.

„Vyčlenili jsme z něj pět milionů korun. Za tuto částku se udělají takové úpravy, které budou splňovat podmínky Úřadu pro civilní letectví,“ řekla náměstkyně hejtmana Jitka Volfová. 

„V současné době připravujeme projekt veškerých úprav. Kraj také jedná o pronájmu vhodných ploch na letišti s městem Liberec, který je vlastníkem těch pozemků. Doufáme, že to bude co nejdříve,“ sdělil mluvčí záchranné služby Libereckého kraje Michal Georgiev. 

Odpoledne se navíc stává nejvíce případů

Na létání za horších světelných podmínek jsou přitom piloti i záchranáři zvyklí. „Leteckou záchrannou službu provozujeme od roku 1993. V zimě je tma už ve čtyři odpoledne, takže létáme často v nočních podmínkách. Odpoledne se navíc stává nejvíce případů, když se lidé vracejí z práce,“ zmínil šéf DSA Tuček. 

S leteckou záchrannou službou létá v Libereckém kraji osm záchranářů a deset lékařů. Piloti jsou zaměstnanci DSA. Za rok mají v průměru 550 až 600 vzletů. Vrtulník se používá všude tam, kde jde o čas.

„Třeba když se pacient musí ze vzdálenějších míst dostat co nejrychleji do specializovaných center krajské nemocnice. Na traumacentrum, koronární jednotku nebo iktovou jednotku při mozkové příhodě. Převážejí se ale také těžce popálení pacienti na pražské Vinohrady nebo děti na specializovaná traumacentra,“ uvedl Georgiev.

Za držení pohotovosti inkasuje firma DSA 115 tisíc korun, za jednu letovou hodinu pak sedmnáct tisíc korun.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Chceme majitele naučit vkusu, říká architekt. Obchodům dá jednotný vzhled

Městský architekt Jablonce David Pavlišta.

Čím více řvavých barev a nápisů, tím více si mě lidé všimnou, domnívají se nejspíš někteří obchodníci v ulicích...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

Liberecká knihovna se na několik měsíců uzavře a čtenáři využívají toho, že si...

Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz