Jednonohá plavkyně nevěděla po La Manche, čí je. Jen visela na kameni

  16:39aktualizováno  16:39
Po tréninku sedávala v ochlazovacím bazénku v sauně ve vodě studené deset stupňů Celsia. Ještě v listopadu se máčela na Kristýně nebo v jablonecké přehradě. Ale stejně byla Markétě Pechové zima, když v neděli strojově rychlými kraulařskými tempy prorážela vlny kanálu La Manche. Pouze s jednou nohou. O druhou přišla jako dítě poté, co onemocněla rakovinou.

Markéta Pechová po návratu do České republiky | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Když zašlo slunce, napadlo mě, proč nesvítí, proč je voda zase tak ledová a kdy se oteplí,“ svěřila se čtyřicetiletá Markéta s myšlenkami, které se jí honily hlavou při cestě z Anglie do Francie.

V cíli své plavby, jímž se stal kámen na francouzském pobřeží, ale stejně Markéta pořádně nevěděla, čí je. Jen se chytila a držela. „Vůbec si nepamatuji, co mi kluci říkali, když pro mě přijeli v gumovém člunu,“ prozrazuje.

Za minutu uplavala ve zrádných proudech zhruba padesát metrů. Urazila trasu dlouhou 38,5 kilometru a potřebovala na ně kolem 45 tisíc kraulařských záběrů.

Jela tempem šedesát až šedesát pět záběrů za minutu. Kdyby zpomalila na dvacet záběrů, komisař by ji nechal vytáhnout z moře, poněvadž by ztratila jakoukoliv šanci dostat se na břeh.

Podle údajů z internetu pokořila kanál La Manche také tělesně postižená Turkyně a pak už žádná jiná žena na světě. „Ale nevíme, s jakým handicapem Turkyně plavala,“ podotýká Markéta. „Navíc mi nešlo o žádné prvenství, kanál jsem chtěla překonat kvůli sobě.“

Dotyk s lodí by znamenal konec

Pechové ovšem neméně záleželo na lidech, s jejichž pomocí se přes La Manche dostala. Na doprovodné lodi sledovali Markétu její přítel Jan Duda a Filip Pytel z Českých Budějovic, kde s plaváním začínala. Doprovázel ji rovněž Petr Kořínek, předseda oddílu TJ Slavie Liberec, za který Markéta závodí.

Fotogalerie

Doprovodnou loď vedl nejzkušenější kapitán, jaký se na moři mezi Anglií a Francií pohybuje. Na pravidla dohlížel komisař.

„Nesměla jsem se dotknout lodi, jinak by mě diskvalifikoval,“ upozorňuje Pechová. „Pití a jídlo mi podávali do vody na tyči s držákem. Přítel ho pro mě vyrobil z kancelářských potřeb.“

Pechovou povzbuzovala kromě jiného teplá Coca-Cola bohatá na cukry. Odmítala připravené proteinové tyčinky a dobíjela se výhradně polomáčenými sušenkami a Mila řezy. Jedla a pila každou půlhodinu.

Čtyři kila steaků za dva týdny

Její přítel ji na mimořádný výdej energie v chladných vlnách připravoval speciálním jídelníčkem. Před vysilujícím výkonem jí pekl steaky z hovězího masa. Za dva týdny jich snědla čtyři kila.

Na překonání La Manche trénovala dva roky. Zapomněla na dovolenou, pětkrát týdně plavala a jednou chodila posilovat do fitness centra. Odpočívala pouze jediný den - stejně jako při stvoření Světa Bůh, v něhož Markéta věří.

„Za týden jsem uplavala dvacet pět až třicet kilometrů,“ poznamenává liberecká plavkyně.

Před úspěchem v mořském průlivu uplavala na jeden zátah nejvíc 25 kilometrů, o 13,5 méně než v La Manche.

Vody však pořád nemá dost. „Jsem ještě unavená a bolí mě rameno. O víkendu už závodím na Českém poháru v dálkovém plavání na trati deset kilometrů,“ prohlašuje Pechová.

Nejčtenější

Trpišovský: Spousta toho, co Baluta řekl, není pravda. Teď se může ukázat

Alexandru Baluta ze Slavie zpracovává míč.

Svým rozhovorem po odchodu na hostování do Liberce vzbudil Alexandru Baluta poměrně dost vášní, některá slova...

Řidiče matou nové ukazatele v Liberci, místo na parkoviště je vedou do zdi

Další z matoucích cedulí.

Přestože ještě nesvítí, stačily už vykouzlit pobavený úsměv na tváři mnohých libereckých řidičů. Jiné naopak rozezlily....

Policista, který zbil sběrače konopí, podle soudu nespáchal trestný čin

Záběr zásahu z policejní kamery

Okresní soud v České Lípě dnes rozhodl v případu policisty, který teleskopickým obuškem zbil sběrače technického...

Krávy měly výkaly až po kolena, týráním zvířat se zabývá policie

Měsíc po oznámení je stav zvířat v kravíně ve Svoru uspokojivý.

Po kolena ve vlastních výkalech musela žít více než stovka krav v zemědělském družstvu ve Svoru u Nového Boru. Bez...

Rušná ulice v Liberci je opět rozkopaná a zavřená, řidiči se zlobí

Frekventovaná Londýnská ulice v Liberci je kvůli opravám opět zavřená....

Podruhé za tři roky je na pět měsíců rozkopaná a uzavřená Londýnská ulice v Liberci, kudy vede rušná silnice I/13. Do...

Další z rubriky

Nemám komu předat veslo, stýská si krajský kronikář roku

Jaroslav Dejmek z Horní Branné se už podruhé stal nejlepším obecním kronikářem...

Už dvacet pět let sedá k počítači a sepisuje, co se v Horní Branné stalo zajímavého a co by nemělo zapadnout pro příští...

Památkáři chtějí oboru v Jizerkách prohlásit památkou, bojí se zlodějů

boru v Jizerských horách nechal v polovině 19. století postavit tehdejší...

Obejít ji za den je prakticky nemožné. Po obvodu sice měří 42 kilometrů, ale místy leží ve složitém terénu. Hraběcí...

Liberec chce zpátky léčebnu v Machníně, může ji mít za tři miliony

Zchátralý dům uprostřed lesoparku v Machníně. Dříve tu bývala dětská oční...

Budova kdysi vyhlášené oční léčebny v Machníně se může vrátit Liberci. Za předpokladu, že zastupitelé odsouhlasí její...

Najdete na iDNES.cz