Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

  13:28aktualizováno  13:28
Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž regály s knihami berou útokem.

„Blíží se apokalypsa, knih ubývá. Regály už skoro zejí prázdnotou, rychle se zásobte. Jestli nedorazíte včas, tak už tu na vás zbude jen Jirásek.“

Tak zní vzkaz doplněný o několik názorných fotografií, který nedávno na svém Facebooku zveřejnila Krajská vědecká knihovna v Liberci.

Řada čtenářů se zalekla toho, že od prvního června do konce srpna bude knihovna kvůli vnitřní rekonstrukci zavřená a řádně se posilňuje dávkou knih nebo cédéček. Například detektivky jsou devět dní před zavřením nedostatkovým zbožím. 

Jeden čtenář si může půjčit až padesát knih

Dana Petrýdesová, vedoucí odboru služeb knihovny, říká, že nápor očekávali, ale ne až tak veliký. 

„Rozhodně jsme čekali zvýšený zájem, ale ten nakonec předčil naše očekávání a příjemně nás to překvapilo. Nejvíce rozebrané máme detektivky, a to i v audioverzích. Poptávka je také po románech pro ženy, válečných románech a samozřejmě po knižních trhácích. Lidé si též hodně půjčují audioknihy i společenské hry,“ vypočítala Petrýdesová.

Fotogalerie

Vliv na nadměrné výpůjčky může podle knihovnice mít i fakt, že si lidé výjimečně mohou půjčit více titulů než běžně. Pro příklad návštěvníci starší patnácti let mají limit padesát knih, čtyřicet časopisů, dvacet pět CD, deset filmů, stejný počet map a pět her. 

„Je možné, že když se někteří lidé, jenž do knihovny nechodí pravidelně, dozvěděli o uzavírce, tak je to mohlo inspirovat k tomu, aby si na léto něco půjčili. Jestli však zavření knihovny bude mít paradoxně pozitivní vliv na čtení, budeme moci říci, až na podzim lidé zase budou knihy vracet. Pak se rádi podíváme do statistik,“ doplnila Petrýdesová. 

A dojde nakonec i na nepříliš populárního Jiráska? „Uvidíme, ale zrovna to není autor, jehož díla jsou ideální pro četbu na léto,“ směje se knihovnice. 

Vybírám si knihy podle toho, jak jsou tlusté, říká čtenářka

Jednou ze čtenářek, která se předzásobila na čtvrt roku dopředu, je i Alena Říhová.

„Využila jsem toho, že knihovna prodloužila výpůjční lhůtu na celou dobu rekonstrukce. Napůjčovala jsem si toho poměrně dost, ale když jsem viděla, jak si někteří lidé odnášejí plné tašky, tak toho mám ještě málo, asi sedmnáct knih,“ svěřila se Říhová. 

„Snažila jsem se knihy vybírat podle toho, jak jsou tlusté, aby mi vydržely co nejdéle. Proto mají všechny kolem čtyř set stran,“ zmínila.

A co ji zaujalo? „Hlavně severští autoři: Nesbo, Larsson, Kepler, většinou detektivky. A pak mám ještě spoustu knih od Dana Browna. Ze začátku bylo z čeho vybírat, ale postupně vše mizelo, takže všechny známé knížky už byly rozebrané. Člověk tak nemohl chodit pro konkrétní věci, ale spíš si projít poloprázdné regály, zda ho něco zaujme,“ uvedla Říhová.

Knihovna zavře kvůli vnitřním úpravám třeba světlíku a části střechy. Ve studijní knihovně také vzniknou dvě zóny oddělené skleněnou přepážkou. Staré vzácné tisky dostanou kvalitní klimatizaci. Modernizací projdou informační tabule na venkovním plášti budovy. 

Autor:
  • Nejčtenější

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Premium

Jablonecko dál trápí neznámá šelma. Lidé mají strach a řeší se odstřel

V lesích na Jablonecku skutečně běhá velká šelma. Odborníci vyvrátili, že se jedná o běžnou kočku domácí. Kvůli zvířeti...

Epidemie žloutenky v Libereckém kraji sílí, nemocnice hledá další lůžka

Liberecká krajská nemocnice se připravuje na možnost, že infekční oddělení nebude stačit kvůli přibývajícím případům...

Továrny padly, ve věžích budou stovky bytů, hřiště a lékaři

Před sto lety to byla průmyslová část Liberce. V okolí dnešních ulic U Nisy a Tatranská pracovala jedna fabrika za...

Češi ozvláštňují tetris challenge vtípky, vězeňská služba přibalila psa

Spoutaný vězeň leží na zemi, vedle něj se rovněž ve vodorovné poloze nachází několik zakuklenců a taky pes. Kolem jsou...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Ze starých lednic květináče. Ve Stráži rozebrali už miliony spotřebičů

Firma Praktik System ve Stráži pod Ralskem postavila za 165 milionů linku na likvidaci starých lednic. Jako jediní v...

Štve mě, když krásné staré náhrobky končí za plotem, říká autor knihy

Dlouhých deset let se Michal Maršík zaobíral příběhy a historií libereckých hřbitovů. O těch zaniklých i těch...

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Vrtulníky v Libereckém kraji přijdou o lano. Zpomalí zásahy, tvrdí kritici

Letecké záchranné službě v Libereckém kraji hrozí, že nebude zajišťovat slaňování nebo záchranu lidí z podvěsu. Dělaly...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz