Víc pro úředníky, nic pro kino. Liberecké opozici vadí rozpočet města

  12:21aktualizováno  12:21
Daňové příjmy Liberce loni vzrostly oproti předchozímu roku o jedenáct procent. Na rozpočtu Liberce pro letošní rok to však není příliš znát. Dokonce z něj vypadly investiční věci, které v něm původně byly. A přidalo se tam, kde to není zrovna nutné, tvrdí opozice.

Chátrající kino Varšava v Liberci. Kdysi patřilo mezi nejstarší kina v celém Česku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Když jsme řídili radnici my, vyčítali nám, že přibíráme úředníky a rostou náklady na mzdy. V novém rozpočtu pod novou vládou je ale nárůst na mzdy pro letošní rok o 30 milionů vyšší, než byl za nás. Ze 166 na 197 milionů. Přitom není pořádně vysvětleno proč. Když jsme chtěli provést na radnici personální audit, neprošlo to,“ kritizuje opoziční zastupitel a předseda finančního výboru Jan Korytář (ZpL). 

Tomu i vadí, že rozpočet Liberce počítá například s příjmy 20 milionů za prodej pozemků na autobusovém nádraží Libereckému kraji, aniž by ale něco takového bylo vůbec schváleno.

„Naopak si myslím, že jde o tak strategické pozemky, že mají zůstat městu,“ dodal Korytář. 

Liberec bude letos hospodařit se schodkem. Zatímco výdaje jsou spočítány na 2,68 miliardy, příjmy město odhaduje jen na 2,31 miliardy korun. Schodek 375 milionů chce radnice pokrýt z loňské rezervy, výnosy z prodeje cenných papírů a čerpáním kontokorentního úvěru ve výši 126 milionů korun. 

Baxa: Se zelení se nepočítá vůbec

„Je pravda, že předchozí rozpočet ještě z dílny Změny byl asi ten nejrozežranější, co tu kdy byl. Ale to, s čím přišla nová koalice, také žádná sláva není. Pokračuje se jen v nárůstu běžných výdajů na mzdy úředníků, přidává se divadlu, zoo, dopravnímu podniku, strážníkům a na frak dostávají opravy silnic, chodník a zeleň. S tou se nepočítá téměř vůbec,“ okomentoval další opoziční zastupitel Jaromír Baxa (LOL). 

Podle Baxy je alarmující, že nové vedení města vyhodilo z rozpočtu i věci, se kterými se už počítalo.

„Například chodníky v Ostašově, které jsou už částečně rozestavěné, hřiště Jeřmanická a Šimáčkova, regenerace sídliště Gagarinova, herní prvky po městě, parkoviště v Ruprechticích nebo nová silnice do lomu Ligranit, na kterou je dokonce dotace,“ podivuje se Baxa.

Vyhodil se i projekt na rekonstrukci kina Varšava, ačkoliv zastupitelé pro něj vloni schválili částku 20 milionů korun. 

Peníze nezbyly na památky a cyklodopravu

Velká kritika se snáší také na snížení příspěvku pro technické služby. Zatímco loni dostali 133 milionů, letos to bude 118 milionů.

„To je těžko odůvodnitelný pokles, zvlášť u organizace, která zajišťuje údržbu ve městě, úklid sněhu, má pečovat o zeleň. Tak právě u ní je největší propad. Proč, když jinde nesmyslně přidáváme?“ ptá se Baxa. 

Opozice rovněž není spokojena s tím, že letos nejdou žádné peníze do fondu na obnovu památek ani do fondu na rozvoj cyklodopravy.

„Přitom se tady pracovalo s myšlenkou, že do fondu na cyklodopravu se budou dávat peníze každý rok, aspoň nějaké. Kdyby pak nevyšly dotace, tak aby byly peníze aspoň na něco,“ komentuje Korytář. 

Náměstek primátora pro ekonomiku Zbyněk Karban (ANO) přiznává, že se mu nepodařilo zařadit do rozpočtu akce za téměř 1,5 miliardy korun.

„Bohužel, není z čeho ty věci financovat. Vím, že to není ideální rozpočet, v rezervě máme jen 16 milionů korun, což není moc. Na spoluúčast města na dotačních akcích nám zbývá 150 milionů. Už to je na hranici možnosti města,“ zmínil Karban.

Nejčtenější

Účet za tanky shořelé v Praze jde do milionů. Žár roztavil části pásů

Tank M36 Jackson je po nehodě nepojízdný. Vysoké teploty poškodily jeho...

Pět měsíců práce a více než tři miliony korun. Tak dlouho bude trvat a tolik bude stát oprava dvou historických tanků,...

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Rodičům, kterým ochrnula dcerka, zaplatí liberecká nemocnice pět milionů

Operace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Téměř pět milionů korun zaplatí Krajská nemocnice v Liberci rodičům dívky, která v roce 2009 v pěti letech ochrnula při...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Další z rubriky

Stará mapa na Frýdlantě přináší tajemství, badatelé luští skryté nápisy

Mapu frýdlantského panství z roku 1660 prozkoumali odborníci nejmodernějšími...

Historická mapa frýdlantského panství přináší po moderním prozkoumávání překvapivá zjištění. Jsou na ní skryté,...

Archa slaví 20 let, už zachránila koloucha i hroznýše ukrytého v motoru

Ježka přivezli lidé na záchrannou stanici poté, co jej přejel cyklista. Zvíře...

Hroznýš namotaný na kole auta, kolouch, který uvázl v jeskyni, ale i prudce jedovatý pavouk, jehož objevili v obchodě...

Při bourání zámečku mohla suť zranit lidi, primátor se obrátí na policii

Demolice jabloneckého zámečku mohla být nebezpečná, tvrdí primátor.

Když se v sobotu ráno rypadlo zabodlo do věžičky a části střechy jabloneckého zámečku, do okolí se rozlétla suť. Podle...

Najdete na iDNES.cz