Osobní údaje hlídá odsouzený úředník, část zastupitelů mu je nechce svěřit

  11:57aktualizováno  11:57
Pět libereckých zastupitelů odmítlo poskytnout magistrátu své osobní údaje. Upozorňují na to, že na jejich zpracování dohlíží člověk odsouzený za pletichy.
Jindřich Fadrhonc na snímku z června předminulého roku přebírá cenu za nejpřívětivější úřad.

Jindřich Fadrhonc na snímku z června předminulého roku přebírá cenu za nejpřívětivější úřad. | foto: Statutární město Liberec

Pověřencem je bývalý tajemník magistrátu Jindřich Fadrhonc. V roce 2017 ho soud pravomocně odsoudil k podmíněnému trestu na 21 měsíců za zneužití pravomoci úřední osoby a pletichy při hospodářské soutěži v době, kdy působil jako tajemník v Českém Krumlově.

Někteří opoziční zastupitelé proto kvůli tomu odmítli podepsat souhlas se zpracováním svých osobních údajů. Konkrétně jde o dva zastupitele ze sdružení Liberec otevřený lidem (LOL) a tři zastupitele za Změnu pro Liberec. 

„Nesouhlasím, aby na zpracování a nakládání s mými osobními údaji dohlížel odsouzený podvodník,“ zdůvodnila zastupitelka Karolína Hrbková (Změna). 

Po odsouzení už Fadrhonc šéfovat magistrátním úředníkům v Liberci nesměl. Dostal proto funkci manažera kvality a letos v květnu ho tehdejší primátor Tibor Batthyány jmenoval pověřencem, který dohlíží na zpracování osobních údajů v rámci takzvaného GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů).

Podle zastupitele Jaromíra Baxy (LOL) jde o nestandardní situaci. „Kdyby šlo jen o mě, mávnu nad tím rukou. Ale tady jde o princip. Pověřenec má na starosti zacházení s osobními údaji všech obyvatel města, kteří přicházejí do styku s městskou agendou. Nemyslím si, že člověk odsouzený za podvod je v tomto případě důvěryhodnou osobou.“ 

Současný primátor nic měnit nechce

Nespokojení zastupitelé na to několikrát na zastupitelstvu i mimo něj nové vedení města upozornili.

„Nastavuje se tu teď fungování na další čtyři roky. Chtěl bych vedení města poprosit, aby se nad tou absurdní situací zamyslelo. Nám se to, bohužel, v předchozím období nepodařilo změnit. Vždy jsme byli přehlasováni,“ uvedl Jan Korytář (Změna).

Současný primátor Jaroslav Zámečník (SLK) ale nic měnit nechce.

„Pověřence pro ochranu osobních údajů jmenoval předchozí primátor a to při splnění požadavků, které jsou na tuto funkci kladeny. Vzhledem k tomu, že svoji práci vykonává řádně, nemíním na této situaci nic měnit a ani k tomu nevidím žádný zákonný důvod,“ odpověděl Zámečník zastupitelům.

Podle tajemníka magistrátu Martina Čecha zastupitelé neposkytují své údaje přímo Fadrhoncovi jako pověřenci, ale statutárnímu městu Liberec. 

„Tím, že neposkytli osobní data, nemůžeme jim posílat na účet odměny za výkon jejich funkce. Dostanou ji v hotovosti na pokladně magistrátu. Nemůžeme dát o nich informace na web pro veřejnost. Zároveň omezili vzájemnou efektivní komunikaci, protože pro sdělení informací můžeme použít jen jejich poštovní adresu v místě bydliště. Což jsou zbytečné výdaje za listovní zásilky. Proto jsme jim zřídili městské e-mailové schránky. Zda je budou používat, je na nich,“ sdělil Čech.

Podle Baxy ale jen radnice zkouší, co potížisté vydrží. „Podle zákona o ochraně osobních údajů může správce bez souhlasu zpracovávat údaje v případě, že jde o osoby veřejně činné. Což my jsme. Náš souhlas nepotřebují. Je hloupé, když úřad zkouší blafovat. U politiků to ještě beru, u úřadu ne.“

Nejčtenější

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Z Jablonce vyvezli už osm set tun sněhu, kalamita potrvá přes víkend

Sníh pomáhají v Jablonci nad Nisou odklízet také vězni

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo...

Závěje nad hlavu, auta v bílé tmě a vleky bez proudu. To je lednový Kořenov

O Kořenov se starají celkem tři traktory.

Metr sněhu za týden. A čtyřikrát vypadlá elektřina. Jizerskohorský Kořenov, jednu z nejvýše položených obcí v Česku,...

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Před túrou jděte k zubaři. Cestovatel radí, jak přežít

Jan Jakub s přítelkyní na jedné ze svých výprav

Mít více cestovních pasů, nechat si před odjezdem vyšetřit zuby, do zavazadla přibalit nůž. Jan Jakub, bývalý...

Další z rubriky

Konec kroužení s kolečkem. Policisté změří místo nehody laserem

Nové přístroje policistů

Desítky let zažité kroužení kolem nabouraného auta s měřicím kolečkem, blokem a tužkou se stává pro policisty...

V liberecké galerii už nebude zvuk jako v bazénu, kraj přidá i na silnice

Sochy Michaela Bílka v liberecké Oblastní galerii

Při společenských akcích v bazénové hale Oblastní galerie v Liberci není zvuk čistý. Špatnou akustiku má vylepšit nové...

V kraji chybí přes sto policistů. Civilní sektor nás předhání, říká odborář

(ilustrační foto)

V Libereckém kraji chybí desítky policistů, navzdory náborům se díru stále nedaří zacelit. Policisté přitom oslovují...

Najdete na iDNES.cz