Areál na Javorníku se topí v dluzích, banka chce vrátit 73 milionů korun

  11:47aktualizováno  11:47
Oblíbenému rodinnému středisku Obří sud Javorník nedaleko Liberce hrozí, že skončí v konkurzu. Topí se totiž v obrovských dluzích.

K hotelu Obří sud se lze dopravit lanovkou. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Všesportovní areál dluží bance desítky milionů korun a je v insolvenci. Areálu hrozí, že na něj bude vypsán konkurz. Jedná se o další projekt, který na svůj rozvoj získal dotace z Regionálního operačního programu Severovýchod (ROP) a teď krachuje.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení podala Equa bank, jíž areál nesplácel úvěr a úroky. Dohromady jí dluží přes 73 milionů korun. Liberecký soud zahájil insolvenci 21. září. Zatím areál zůstává v provozu, otázkou ale je, jak to bude se zimní sezonou.

Menšinovým vlastníkem areálu s 27 procentním podílem je obec Jeřmanice. Starostka Helena Fiebigerová nedokázala říct, co bude insolvenční řízení znamenat pro blížící se zimní sezonu.

„Informaci mám od pondělí. Rozhodnutí o úpadku zatím nepadlo, zatím bylo jen zahájeno insolvenční řízení. Schůzku s vedením společnosti máme v pátek. Zatím k tomu nemůžu víc říct,“ řekla starostka Helena Fiebigerová.

Většinovým vlastníkem areálu je bývalý fotbalový reprezentant a vicemistr Evropy z roku 1996 Václav Němeček. Má sedmdesátiprocentní podíl.

„Sezona ohrožená není. Zatím je to jen návrh, to je jedna věc. Zadruhé, jak už víte, nedávám rozhovory pro vaše noviny,“ řekl jen Václav Němeček bez bližšího vysvětlení.

Třetím vlastníkem s tříprocentním podílem je Jan Petrásek. „Zimní sezona ohrožená není. Všechno probíhá, připravuje se. Ale nechci se vyjadřovat,“ řekl Jan Petrásek.

Dotace z Evropské unie byla přes 99 milionů korun

Všesportovní areál Obří sud je určen zejména pro rodiny s dětmi. Součástí je restaurace ve tvaru obrovského sudu, 900 metrů dlouhá modrá sjezdovka, snowpark pro lyžaře a snowboardisty s 800 metrů dlouhou lanovou dráhou. Tratě mají umělé osvětlení a zasněžování. Nejmenší mohou trénovat lyžování na provázkovém vleku. K areálu patří i trubková bobová dráha. Se svou délkou 1 100 m se stala jednou z nejdelších bobových drah v České republice.

Stavba areálu Obří sud probíhala v letech 2009 až 2011 a přišla na 194 milionů korun. Dotace z Evropské unie byla přes 99 milionů korun, šestnáct milionů přidal stát. Areál otevřel roku 2011 tehdejší prezident Václav Klaus.

Problémy se objevily už dříve. Hlavní jistič a část zatáčky bobové dráhy si odvezl dodavatel technologie a tvrdil, že mu areál dlužil přes deset milionů korun. Na areál podal i žalobu k Okresnímu soudu v Liberci. Událost vyšetřovala i policie. Václav Němeček ale u soudu poukázal na to, že společnost proplatila všechny faktury.

V exekuci je dolní stanice sedačkové lanovky

Podle agentury ČTK se loni na podzim exekucí domáhala pražská firma Obermeyer Helika zaplacení bezmála 580 tisíc korun za své služby. Podle dostupných dokumentů je areál zadlužený. V exekuci je například dolní stanice sedačkové lanovky.

Skutečnost, že by areál byl v problémech, Václav Němeček odmítl už před dvěma lety: „Areál řádně funguje. Má normální úvěry v bance, které jsou všeobecné pro každé podnikání. To je vše.“

Všesportovní areál Javorník patří společně s termálními lázněmi Chrastava k projektům, které v kraji získaly od Evropské unie nejvíce peněz. Chrastavské lázně s relaxačním centrem se ale dostaly ještě do mnohem větších problémů než nyní Všesportovní areálJavorník.

Projekt termálních lázní vymyslela firma Dům pohody, jejímž majitelem byla společnost Jana Imlaufa Imstav. Dům pohody dostal z operačního programu Severovýchod dotaci 113 milionů korun. Skupina lidí, jež za nákladným projektem stála, však čelí nyní trestnímu stíhání kvůli podezření z podvodů s evropskými dotacemi. Policie spustila vyšetřování už v roce 2014 a obvinila jedenáct lidí.

Původní majitel lázní zkrachoval a termální lázně vydražila za 30 milionů korun firma Elektra Praha.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

Karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru.

Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro...

Modro-žluté tsunami zasáhlo firmu na vlajky, vyráběla i pro demonstranty

Firma zažila tsunami modro-žlutých vlajek a praporů.

Jako modro-žluté tsunami popsal Jan Vereščák z liberecké firmy Libea posledních několik týdnů před eurovolbami....

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA VELÍNU

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz