Jablonec vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, chodníky uklízejí i vězni

  9:24aktualizováno  11:23
Po vydatném sněžení vyhlásilo město Jablonec nad Nisou kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené a technické služby je nestíhají uklízet podle běžného plánu. Na pomoc dostanou i vězně. Problémy dělají také zasypaná auta v ulicích.

Město proto vypnulo parkovací automaty na všech parkovištích, aby se vozy z ulic přesunuly tam a komunikace bylo možné uklidit.

Do práce se vedle techniky a pracovníků veřejně prospěšných prací zapojili i vězni.

„Z věznice nám slíbili pět lidí na čtvrtek a pátek. Ale je možné, že se ta situace změní, může jich být i víc. Vzaly si je pod křídla technické služby,“ popsala mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Podle mluvčí rýnovické věznice Moniky Králové může do terénu vyrazit až dvacítka vězňů. 

„Zatím pomáhají s úklidem areálu nemocnice. Není to ovšem první akce, již jsme odklízeli areál věznice, ve středu jsme zase pomáhali ve Vrkoslavicích s dopravní obslužností,“ říká Králová.

Fotogalerie

Odsouzené musí napřed vybrat komise, do ulic města se tak nemůže dostat každý vězeň. 

„Na místo s nimi jezdí vychovatel nebo dozorce. Záleží na tom, kolik jich tam je,“ dodává Králová. Za odklízení sněhu nemají trestanci žádné peníze.

Kalamitu v Jablonci vyhlásili do víkendu. 

„Krizový štáb se znovu sejde v pondělí ráno v osm hodin ráno. Zatím se bude odklízet, to co jde, a reagovat na aktuální stav posílením techniky,“ přiblížila mluvčí.

„Kalamitní opatření vyhlašujeme zejména z toho důvodu, že za současné situace není možné dodržet časové lhůty schválené plánem zimní údržby na aktuální období,“ vysvětluje statutární náměstek primátora města Jakub Chuchlík. 

Náklady na jeden den zimní údržby při aktuální situaci jsou v Jablonci až půl milionu korun.

„Náklady rostou zejména kvůli odvozům sněhu z ulic a chodníků na deponie, je ale nutné zajistit bezpečný průjezd a průchod městem,“ říká náměstek pro ekonomiku Štěpán Matek.

V současné situaci je nutné odklidit sníh zejména z chodníků, aby mohli lidé bezpečně procházet a nevstupovali do vozovky.

Jablonec je podhorským městem, kde je zimní údržba finančně i technicky náročná. Za poslední dva dny už napadlo přes půl metru sněhu a stále sněží.

Komplikovaný je zejména úklid sídlišť, kde jsou ulice zablokovány zaparkovanými auty a technika tam často ani neprojede. 

Liberec nedoporučuje vstup do parků

Těžký sníh láme stromy a větvě i na dalších místech Libereckého kraje, hasiči na mnoha místech pomáhají s jejich odklízením.

„Sníh a popadané stromy zablokovaly v Libereckém kraji už několik silnic a na několika místech omezily provoz na železničních tratích v Jizerských horách a Krkonoších. Hlášeny jsou i desítky poruch na vysokém napětí,“ upozorňuje Jan Král z tiskového oddělení Liberce. Město nedoporučuje obyvatelům vstup do parků a lesů.

Výpadek elektřiny uzavřel mateřské školy v Tanvaldu. Rodiče tak nemohli odvést děti do Mateřské školy v ulici Radniční a v ulici U Školky.

Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Policista v autě s majáčkem zkusil ve svém volnu vybírat pokuty

Samozvaný policista zkusil vybírat pokuty

Muž v civilu s majáčky se pokusil vybrat pokutu u řidiče v obci Medonosy na hranicích Libereckého, Ústeckého a...

VIDEO: Znovu jsem se narodil. Řidič ukázal záběry, jak se vyhnul kamionu

Záběry z palubní kamery ukazují, jak málo času a místa měl řidič vozu, aby...

Televize Prima mluvila s řidičem, který se na poslední chvíli vyhnul polskému kamionu odbočujícímu proti všem pravidlům...

VIDEO: Kamion odbočil přes dvojitou čáru, řidič za ním se zachránil kličkou

Velmi nebezpečný manévr, který mohl skončit tragédií, provedl u Rychnova u...

Velmi nebezpečný manévr, který mohl skončit tragédií, provedl u Rychnova u Jablonce nad Nisou řidič polského kamionu....

VIDEO: Protijedoucí vůz policie v Liberci zaskočil řidičku v jednosměrce

Policejní vůz vyjel z protisměru v Šumavské ulici

Policejní auto jedoucí jednosměrkou v protisměru překvapilo řidičku v Liberci. Služební vůz neměl zapnutou houkačku ani...

Zámek odstřelili komunisté, teď má odpudivé náměstí v Mimoni zmizet

Národní výbor v roce 1985 srovnal se zemí nejhezčí část centra Mimoně....

Kdyby se vyhlašovala anketa o nejškaredější náměstí, Mimoň by byla mezi favority. Tvoří jej louka a živelné parkoviště....

Další z rubriky

Do břehu Nisy se zakousne náplavka, u kraje vyroste parkovací dům

Architekti z pražského studia re:architekti počítají ve svých návrzích s...

Na víc než sto milionů korun vyjde přebudování zanedbaného území před krajským úřadem v Liberci. Počítá se s úpravou...

Polský kurýr havaroval s kradeným vozem, půjde na dva a půl roku do vězení

Kurýr Tomkiewicz (vlevo) před soudem ve společnosti tlumočníka do Polštiny

Za jízdu v kradeném luxusním autě pod vlivem drog míří za mříže další Polák. Jan Emil Tomkiewicz byl u okresního soudu...

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Najdete na iDNES.cz