Po aféře s otravami krve musí záchranka vozit lidi z Frýdlantska do Liberce

  12:49aktualizováno  12:49
Nemocnice Frýdlant přestala poskytovat akutní chirurgickou péči. Důvodem je uzavření operačního sálu v souvislosti s otravou krve u devíti pacientů, které tam v tomto týdnu operovali. Pacienty z Frýdlantska teď musí záchranná služba vozit do Liberce.

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Uvažuje se o posílení záchranky, aby ta přeprava byla rychlejší,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS).

Frýdlantská nemocnice podle něj ale už dříve oznámila, že ukončí akutní chirurgickou péči od 21. prosince. Událost s otravami krve tak vše jenom urychlila.

Krajská nemocnice v Liberci přijala od středy devět z šestnácti pacientů, mužů a žen různého věku, kteří od pondělí do středy podstoupili v soukromé nemocnici ve Frýdlantu operační zákroky.

Osm lidí s otravou krve zůstává v Liberci, devátý je v jablonecké nemocnici. Mimo oddělení ARO a JIP je zatím jeden z devíti hospitalizovaných. Ostatní nadále potřebují intenzivní péči.

„Jejich stav je stabilizovaný, nicméně nadále vyžadují pobyt na jednotce intenzivní péče. Bude to trvat přes víkend,“ řekl primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení v Liberci Dušan Morman.

Všichni pacienti užívají širokospektrální kombinaci antibiotik a další podpůrnou léčbu. Nemocnice pacientům zároveň čistila krev.

Příčina otravy krve zatím není známá. Podle ministra zdravotnictví je na vině nejspíše kontaminace či závadné složení anestetika.

„Musí se provést kultivační vyšetření krve na přítomnost bakterií. Nelze podléhat různým americkým seriálům, že výsledky, co to mohlo způsobit, jsou do hodiny. Takhle to nefunguje,“ podotkl Sobotka.

Liberecký kraj vyjednává o koupi nemocnice

Nemocnici Frýdlant provozuje firma EUC (dříve Euroclinicum), která ji koupila v roce 2013. O dva roky později kvůli nedostatku lékařů uzavřela nemocnice lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče.

Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a nemocnice od té doby zajišťovala jen pohotovostní službu. Teď skončila i akutní chirurgie.

Ještě před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 je akutních, včetně lůžek JIP, a 45 následné péče.

Fotogalerie

Liberecký kraj vyjednává podle Sobotky o koupi nemocnice. Převzít by ji měla Krajská nemocnice Liberec, která slíbila i obnovení akutní péče.

„Záleží na tom, jak dopadne dohoda o koupi. Záměr je, aby tam byla akutní interna a akutní chirurgie 24 hodin denně,“ řekl Sobotka.

Zřejmě to ale nebude dříve než v polovině příštího roku. Ukončení akutní chirurgické péče je podle Sobotky pro 25 tisíc obyvatel Frýdlantského výběžku sice nepříjemné, ale v akutním stavu se o ně postarají v Krajské nemocnici Liberec. Ta je od Frýdlantu zhruba 27 kilometrů. Komplikované to ale může být v zimě, kdy často silnice blokují uvázlé kamiony.

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve

Autoři: ,

Nejčtenější

Firma náhle zbourala část unikátního zámečku v Jablonci, rozčílila primátora

Do unikátní budovy zámečku Schlaraffia se v sobotu ráno zakousla rypadla bagrů....

Do unikátní budovy zámečku Schlaraffia nedaleko jabloneckého autobusového nádraží se v sobotu ráno zakousla rypadla...

Účet za tanky shořelé v Praze jde do milionů. Žár roztavil části pásů

Tank M36 Jackson je po nehodě nepojízdný. Vysoké teploty poškodily jeho...

Pět měsíců práce a více než tři miliony korun. Tak dlouho bude trvat a tolik bude stát oprava dvou historických tanků,...

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Rodičům, kterým ochrnula dcerka, zaplatí liberecká nemocnice pět milionů

Operace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Téměř pět milionů korun zaplatí Krajská nemocnice v Liberci rodičům dívky, která v roce 2009 v pěti letech ochrnula při...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Další z rubriky

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Nebezpečný odpad ohrožoval cyklisty, firma zaplatí statisíce na pokutě

Na skládce v Osečné byly také pneumatiky či elektroodpad. K tomu neměla firma...

Přes čtyři a půl milionu korun loni rozdala v Libereckém kraji na pokutách Česká inspekce životního prostředí. Dvě z...

Sport ho nezajímá, ale jeho medaile dostanou vítězové dětské olympiády

Student Filip Lukavec navrhl medaile pro Olympiádu dětí a mládeže.

O sport se příliš nezajímá. Přesto Filip Lukavec, který letos maturuje na sklářské škole v Kamenickém Šenově, vyhrál se...

Najdete na iDNES.cz