Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Liberecká fakulta architektury slaví 25 let, kořeny sahají až k Hubáčkovi

  6:51aktualizováno  6:51
Fakulta umění a architektury v Liberci slaví 25 let. Z bezmála tisíce absolventů, kteří z ní za čtvrt století vyšli, se řada architektů a umělců prosadila u nás i ve světě.

Ateliér Karla Hubáčka, který je tvůrčí dílnou školy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Popularizátor architektury Adam Gebrian. Neotřelé studio Mjölk, za kterým stojí například rozhledny Vokurka a Růženka. Designér Jan Salanský, který si poradí se dřevem i sklem. To jsou jen některá jména, která zplodila liberecká Fakulta umění a architektury. Vznikla před 25 lety a za tu doby vyprodukovala 947 absolventů.

„Tady vždy existoval fantastický vztah nejen mezi spolužáky, ale i mezi spolužáky a vyučujícími,“ ohlíží se za svým studiem Gebrian, podle kterého za úspěchem fakulty stojí individuální přístup pedagogů.

Fotogalerie

„Studentovi se vždy někdo věnoval, mluvil s ním, reagoval na něj a vedl s ním dialog. Prostě se k němu choval k jako normálnímu dospělému člověku. Takhle to tu vždy bylo. Rád bych věřil, že to tady pořád takhle je.“

S názorem Gebriana se ztotožňuje i další úspěšná absolventka, architektka Alena Mičeková, která spolu s Petrem Stolínem navrhuje domy jako je Kulturní centrum 101010 ve Vratislavicích nebo školka v japonském stylu na Nové Rudě. 

„Tím, že jsme malá fakulta, tak ten vztah pedagog – žák je mnohem užší. Zároveň se známe, nejsme si odcizeni ve velké budově s několika patry,“ říká Mičeková, která spolu se Stolínem vede ateliér architektury. Naráží tím na srdce celé fakulty, kterým je prostorný a netradičně tvarovaný ateliér Karla Hubáčka. Ateliér nedostal svůj název náhodou. Právě u Hubáčka, autora ikonické stavby na hoře Ještěd, bychom mohli hledat kořeny liberecké fakulty.

Okamura: V Liberci se experimentovalo jako v kosmu

„V šedesátých letech tady působilo jedno z nejvýznamnějších architektonických studií, kancelář SIAL pod vedením Karla Hubáčka. To bylo do značné míry spojené s tím, že v Praze tenkrát za komunismu byl velmi silný dozor nad celou tvorbou. Neexistovaly architektonické ateliéry a všude byly jen velké projektové ústavy, kde byla výrazně potlačena tvůrčí osobnost. Režim projektanty kontroloval, nutil je vstoupit do strany,“ přibližuje historii současný děkan fakulty Osamu Okamura, podle kterého charakterní lidé, kteří se tehdy nechtěli podvolit, buď přestali projektovat, nebo topili v kotelnách. 

„Další možností bylo utéct na periferii, kde dohled nebyl tak velký. Doslova sem emigrovali lidé z Prahy. Nikdo ve studiu SIAL nebyl rodilý Liberečák. Všichni sem šli jako do azylu a vytvořili si tady to, co Jiří Suchomel (zakládající děkan fakulty, pozn. red.) nazývá ostrůvkem pozitivní deviace. Vznikla tu svobodná tvůrčí společnost, kde Karel Hubáček dokázal svojí energií a nadšením vybojovat prostor v totalitě pro tyto lidi,“ míní Okamura.

V Liberci proto vznikla takzvaná Školka SIAL, kde působili mladí architekti z celé země, které si Karel Hubáček vyhlédl. Od té doby se Liberec datuje jako centrum alternativní progresivní architektury.

Práci usnadňoval architektům i samotný Liberec, který byl poznamenaný vysídlením sudetských Němců.

„Kdybyste přišli s věcí jako je vysílač na Ještědu do jižních Čech, tak by vás vynesli na vidlích. Zatímco v Liberci nebyl nikdo, kdo by proti tomu protestoval. Tady se mohlo experimentovat jako v kosmu. Tady bylo možné všechno,“ soudí Okamura, podle kterého je silnou stránkou fakulty testování přístupů.

„Nebojí se jít neprobádanými cestami, nebojí se chybovat, nebojí se dát lidem sílu jít za svým názorem. Je to něco, co v Praze a Brně nebylo možné. Na tom školu stavíme dodneška.“

Z Liberce až do Afriky

V současné době spolupracuje fakulta nejen s městy ve svém okolí a soukromými investory, ale zpracovává i zadání pro druhý konec světa. „Teď tu například děláme školy do Afriky nebo se zabýváme obydlením oceánu,“ říká Okamura.

Práce absolventů a pedagogů fakulty je vidět i v samotném Liberci. „Dopad přítomnosti naší školy v regionu je vidět na každém kroku. Například Stolínova školka na Nové Rudě - děti budou od malička vyrůstat v nádherném prostředí, které je bude inspirovat celý život. To jsou věci, které mají přímý dopad na další generaci. A já z toho mám obrovskou radost,“ usmívá se děkan.

Prozrazuje i plány fakulty do budoucna. „Letos budeme otvírat nový doktorský studijní program Architektura a urbanismus, který bude klást zvláštní důraz na využití nových technologií. Pro něj vybudujeme zcela novou laboratoř, která bude vybavená na špičkové úrovni,“ popisuje Okamura. 

„Chystáme i otevření nové světelné a zvukové laboratoře na Katedře umění pod vedením Jana Stolína a Richarda Loskota. Jsem rád i za nový ateliér, který budeme otevírat v letním semestru a který povede Martin Kloda. Studenti tu budou navrhovat a vlastníma rukama tvořit festivalovou architekturu pro Anifilm, který se letos stěhuje z Třeboně do Liberce.“

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Ubližuje to celé rodině, říká nakažený muž, kterého lynčují na internetu

Chtěl pomáhat jako dobrovolník v Brazílii, ale musel se předčasně vrátit. Hned po příjezdu domů se Jonáš Jirout z...

Česko má kapacity na výrobu milionů filtrů denně, tvrdí liberecká univerzita

V Česku jsou podle Technické univerzity v Liberci kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných roušek denně. Díky nim...

Premium

Soutěž mi pomohla. Stále ale neochutnávám, říká finalistka Peče celá země

Až do finále televizní soutěže Peče celá země se probojovala Anna Klápšťová z Líšného. Přiznává, že jí klání dodalo...

V Libereckém kraji padly první pokuty za nenošení roušek

V Libereckém kraji padly první pokuty za nenošení roušek. Dva lidé, kteří si na veřejnosti nezakrývali ústa a nos,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hrozba nákazy vylidnila Liberec. Poleze nám to na mozek, říká fotograf

Ulice Liberce připomínají nedělní ráno. Kalendář ovšem hlásá, že je všední den. Anomálie? Ne. Hlahol z krajské...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Dva klienti domova seniorů v Liberci a jejich ošetřovatelka mají koronavirus

Onemocnění novým koronavirem se prokázalo v Domově seniorů Liberec-Františkov u dvou klientů, kteří byli spolu na...

Poláci potají povolili další těžbu v dole Turów, i přes nesouhlas Čechů

V boji o polský hnědouhelný důl Turów přituhuje. Polské ministerstvo klimatu teď rozhodlo, že těžařská společnost PGE...

U muzea vyrostl obří krystal, představí sbírku vánočních ozdob

Rozhledna Petřín, přehrada Mšeno, Háskova vila, funkcionalistická radnice. K dominantám Jablonce nad Nisou nyní přibyla...

Premium

Nový režim za mřížemi: šití roušek vězni prokládají videotelefonáty

Hrozba koronaviru změnila režim ve všech třech věznicích v Libereckém kraji. Přizpůsobit se mu museli vězni i dozorci....

Najdete na iDNES.cz