Filmy z revoluce chtěla StB zničit, MF DNES teď pátrá po tvářích z náměstí

  11:34aktualizováno  11:34
Desítky tisíc lidí plnily poslední listopadové dny roku 1989 liberecké náměstí. Jejich tváře nikdo nezná. Smutným paradoxem doby bylo, že videozáznamy z tehdejších demonstrací pořizovala hlavně StB z přilehlých balkonů a oken.

Tváře liberecké revoluce | foto: archiv Milana Brunclíka

Videotechnika tehdy nebyla mezi obyčejnými lidmi příliš dostupná. Fotografové sice pořídili několik snímků, náměstí však po západu slunce zůstalo až na několik slabých lamp zhasnuté a tehdejší technikou tedy za tmy prakticky nevyfotitelné.

Fotografie, které vidíte, pocházejí z archivu turnovského žurnalisty, mluvčího zdejšího Občanského fóra Milana Brunclíka. Ten patřil k nemnoha těm, kteří na libereckém náměstí během listopadových dnů natáčeli. Filmy pak ukládal ve studiu Avro v Příšovicích. 23. listopadu tam vtrhla Státní bezpečnost a veškerou videotechniku jim zabavila. Některé z filmů ale Brunclík stihl ukrýt a zachránit před zničením.

MF DNES hledá tváře Listopadu

Kdo byli lidé, kteří na náměstí chodili? S jakými ideály sem přicházeli a jak tehdejší sametová revoluce změnila jejich životy? Jak žijí dnes? To je výzva, se kterou se liberecká MF DNES obrací na své čtenáře. Pokud jste se poznali na doprovodných fotografiích nebo jen bezpečně víte, že jste od 20. listopadu 1989 v Liberci chodili protestovat proti režimu, prosíme, ozvěte se nám na e-mail: redlib@mfdnes.cz, MF DNES váš příběh ráda zveřejní.

„Na náměstí bylo 22. listopadu asi třicet tisíc lidí a mezi nimi jediný já s kamerou. A pak několik estébáků na okolních domech. Náměstí bylo zhasnuté, mluvčí si svítili jen baterkami a jediné světlo šlo z mého akulichtu. Demonstrace se odehrávala ještě v době, kdy hrozilo, že proti lidem zakročí lidové milice a náměstí nechá kobercově bombardovat ministr obrany Milan Václavík,“ vzpomíná Milan Brunclík.

To, že je totalitní režim v posledním tažení, ještě nikdo netušil. Hrozilo, že zasáhnou milicionáři – ozbrojená pěst dělnické třídy.

„Když jsme do Liberce jeli z Turnova já a ještě dva videotechnici – doktor Milan Bobek a Víťa Brož, byl jeden stoupací pruh v Paceřickém kopci zatarasen a zřejmě vymezen pro přepadové oddíly směřující do Liberce,“ líčí Milan Brunclík.

Brunclík později zachytil na filmový pás ještě demilitarizaci Turnova. Jeho video z odstřelu sovětského paneláku v areálu turnovských kasáren tehdy prolétlo celosvětovými televizemi. Za to, že natáčel revoluci, přitom Brunclíkovi hrozil velký postih. Už v roce 1969 jej totiž estébáci zařadili mezi takzvané NOSy, neboli nepřátelské osoby. 

Těch bylo v Československu sedm tisíc a režim je v případě ohrožení své stability plánoval hromadně svážet do táborů Norbert, podobných ruským gulagům. Dva tábory Norbert byly připraveny až do 25. listopadu 1989, než padla vedoucí úloha KSČ.

  • Nejčtenější

Při kontrole zasněžených hor narazil šéf silničářů na uprchlého velblouda

Nečekaný pohled se ráno naskytl šéfovi silničářů v Libereckém kraji, když v čerstvě zasněžených Jizerských horách...

Zápasníka MMA soudí za bití družky, každý jeho krok hlídají ozbrojenci

Před Okresním soudem v Liberci stanul zápasník MMA Tomáš Penz, který je obžalovaný z bití a týrání partnerky. Než se...

Růžička na Spartě neuspěl. Kometě náskok nestačil, Třinec i Kladno slaví

Hradecký trenér Vladimír Růžička odjíždí ze Sparty zklamaný, pražský klub v 18. kole hokejové Tipsport extraligy vyhrál...

Dětský gang denně ničil budované hřiště, Česká Lípa ho raději nepostaví

Česká Lípa vzdala boj se skupinou výrostků, která systematicky demolovala vznikající dětské hřiště. Co dělníci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Skandální víkend sudích. Proč jsou tak trapní a dělají kiksy?

Vypadá to, že čím víc kol se odehraje, tím větší chaos bude. Pak se totiž nevyznáte, komu vlastně rozhodčí ve fotbalové...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Zažíval jsem socialismus s lidskou tváří, vzpomíná bývalý vekslák

Jablonečan Václav Nývlt byl před rokem 1989 vekslákem. Třicet let od sametové revoluce zcela otevřeně na tuto svoji éru...

Studenti zasypali náměstí tisíci klíči, připomínají dobu po Listopadu 89

Půl tuny klíčů rozházeli ve čtvrtek studenti Technické univerzity v Liberci po náměstíčku ve studentském kampusu na...

Totalita ničila přírodu. Jedy u Semil hrozí dodnes i Praze, říká ekolog

Zamořené ovzduší, řeky zašpiněné od splašků nebo nezabezpečené skládky plné jedů dávaly v roce 1989 mocnou zbraň do...

Unikátní jablonecký zámeček jde k zemi, majitel má povolení k demolici

Zámeček Neysseburg u jabloneckého autobusového nádraží bourá bagr. Zatímco v květnu bývalé sídlo celosvětového pánského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz