Liberečtí chemici zatím rozvážejí roušky. Brzy by se měli zapojit do chytré karantény. | foto: 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany

Do chytré karantény se zapojí chemici z Liberce, jsou i v Bechyni a Olomouci

  • 0
Do projektu chytré karantény, která bude pomáhat v boji proti koronaviru, zapojí armáda také chemiky z Liberce. Na třech místech v Česku už mají připravenou těžkou techniku a soupravy k dekontaminaci.

„Kromě Liberce budou zhruba dvacetičlenné jednotky působit i v Bechyni a Olomouci, odkud budou pokrývat celou republiku,“ potvrdil mluvčí 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Pavel Tichý.

Cílem chytré karantény je co nejrychleji a nejefektivněji bránit rychlému šíření koronaviru v České republice. V rámci projektu se budou mapovat kontakty nakažených lidí za pomocí moderních technologií.

„Liberečtí chemici budou připraveni na vyžádání dezinfikovat určené prostory, kde se vyskytla nákaza. Dezinfikovat budeme budovy, techniku i materiály,“ vysvětlil Tichý. 

V jednotlivých regionech už jsou připravené chemické rozstřikovací automobily ACHR-90, které jsou určeny na dezinfekci větších ploch.

„Kromě toho disponují vysoko i nízkotlakým čerpadlem, na který lze napojit kartáčový systém na ruční dezinfekci. Ta je vhodná například na dezinfikování vozidel,“ sdělil Tichý.

Chemici mají sprchy až pro dvacet lidí najednou

Podle něj lze takto dezinfikovat vše, co může vyschnout. „Samozřejmě se to netýká elektrotechniky, ale především lůžek, stolů, nábytku obecně,“ poznamenal mluvčí. 

Na dezinfekci lidí mají vojáci připraveny kontejnery se soupravou na dekontaminaci lidí. 

„Nejprve dochází k dezinfekci ochranných oděvů, to se týká například zdravotníků nebo hasičů. V případě nutnosti pak musí nastat i sprchování pokožky,“ dodal Tichý s tím, že jsou chemici vybaveni dekontaminačními sprchami jak pro jednotlivce, tak i pro větší skupinu od dvaceti lidí.

Chemici disponují také lehčím mobilním vybavením v podobě nádob s dezinfekcí, které budou mít na zádech.

Podle Tichého budou jednotky v jednotlivých městech fungovat vždy deset dní, pak se vystřídají. „Armáda bude takto schopna efektivně podpořit hasičský záchranný sbor,“ doplnil mluvčí.

Vojáci budou odebírat vzorky

Podle ředitele krajské hygieny Vladimíra Valenty se budou vojáci podílet také na odebírání vzorků. „Armáda vyčlení odběrné týmy, které budou pomáhat s odběrem zdravotní záchranné službě,“ doplnil Valenta. Na další instrukce od ministerstva zdravotnictví hygienici zatím čekají.

V testovacím režimu běží chytrá karanténa už od začátku minulého týdne v Jihomoravském kraji. Podle agentury ČTK by zde naostro mohla začít fungovat po velikonočních svátcích.

Základem chytré karantény je zmapování pohybu infikovaného člověka za posledních pět dní, a to podle údajů z mobilního telefonu a platební karty. Data, jejichž získání je podmíněné souhlasem nakaženého, poslouží k sestavení mapy jeho pohybu. Hygienici pak nad ní s nemocným proberou, s kým se na různých místech potkal.

V souvislosti se zahájením chytré karantény počítá vláda také s razantním navýšením počtu prováděných testů a se zvýšením počtu odběrných míst. Podle hejtmana Martina Půty je kapacita testování v Libereckém kraji dostatečná. Problémem by ale mohl být počet odběrových sad, kterých je nedostatek.