V Liberci chtějí zakázat petardy a ohňostroje. Výbuchy ohrožují zvířata

  8:39aktualizováno  8:39
Novou vyhlášku, která by měla omezovat používání zábavní pyrotechniky na území města, začal připravovat liberecký magistrát. Nadměrný hluk vadí nejen lidem, ale ohrožuje i zvířata.

Měst, která mají vyhlášku omezující používání pyrotechniky, není v kraji mnoho. Teď se vyhláška chystá v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Nedá se dělat třeba ohňostroj v okolí zoologické zahrady, to snad každý chápe, přesto jsou jedinci, kteří si jdou vyzkoušet, co zvířata vydrží,“ nastínil náměstek primátora Tomáš Kysela jednu z oblastí, které by se zákaz mohl dotknout.

Například před dvěma lety přišla liberecká zoologická zahrada o několik oplodněných vajíček vzácných dravců. Rozbila se, když hnízdící páry vyplašil hluk z petard odpalovaných v nedalekém lesíku. Zoo tehdy dokonce přišla o mládě supa hnědého, které se podaří v zajetí odchovat jenom vzácně.

Zábavnou pyrotechniku ale Liberec plošně zakazovat nechce. „Vyhláška upraví některá místa, možná některé časy, doby, ale určitě to nebude plošný zákaz,“ dodal Kysela.

Podle něj se používání zábavní pyrotechniky natolik rozmohlo, že se z toho stala celoroční záležitost. „Už to není jen Silvestr a Vánoce, ale každou chvíli na každém rohu něco bouchá,“ míní.

Měst, která mají vyhlášku omezující používání zábavní pyrotechniky, není v Libereckém kraji mnoho. Jedním z nich je Harrachov na Semilsku, kde ji mají od podzimu 2011.

Vyhlášku zřejmě zrušíme, míní starostka

„Uvažujeme ale, že ji zrušíme. Nemáme městskou policii a nejsme schopni zajistit její vymahatelnost,“ řekla starosta Eva Zbrojová.

Pyrotechniku podle ní odpalují zejména turisté, kteří ani nevědí, že v Harrachově taková vyhláška je. O výjimku žádají i hotely. „Obvykle jim vycházíme vstříc,“ dodala starostka.

Problémy s odhalováním viníků si uvědomuje i Kysela, vyhlášku přesto považuje za prospěšnou.

„Byť jsem přesvědčen o tom, že celá řada lidí bude pravidla částečně porušovat, tak si myslím, že pokud pravidla nebudou dána a oslavám bude dán volný průběh, tak to bude horší,“ dodal náměstek.

Někteří obyvatelé Liberce by úplný zákaz ohňostrojů uvítali. „Máme malého pejska, který exploze nese velmi nelibě. Snad nejhorší to je tradičně kolem Silvestra, kdy různí poblouzněnci odpalují rachejtle už pro jistotu tak dva dny předem a pak ještě další dva dny po Novém roce likvidují zbytky zásob,“ rozhořčil se Jiří Bayer.

Vyhláška platí ve Velkém Meziříčí i Nové Městě na Moravě

Podobných nespokojenců je mnoho i v dalších českých a moravských městech. Třeba ve Velkém Meziříčí už chystají obdobnou vyhlášku, jako tu libereckou. Také tam si totiž lidé stěžují.

„Jsou to diskuse, které teď v rámci vedení města a městské rady vedeme. Po omezení pyrotechniky volají poměrně masivně občané s tím, že prosincové kanonády už přesahují únosné meze. Bohužel, je to tak a říkám to nerad,“ uvedl meziříčský starosta Radovan Necid.

V Novém Městě na Moravě už zákaz pyrotechniky platí. „S hlukem například při oslavách v obytných zónách se dokážeme vypořádat pomocí protihlukových norem. S pyrotechnikou to ale dosud možné nebylo,“ okomentoval situaci novoměstský starosta Michal Šmarda.

Autoři: ,

Nejčtenější

Šofér autobusu zkolaboval za volantem, řízení za jízdy převzal cestující

Havarovaný autobus na benzinové pumpě v Hodkovicích.

Dramatické okamžiky se ráno odehrály v linkovém autobusu, který jel na rychlostní silnici z Liberce do Prahy. Šofér...

Za jízdy skočil za volant autobusu. Původně jsem měl jet později, říká hrdina

Ivo Raisr, který sám sedl za volant autobusu při jízdě poté, co profesionální...

Neobyčejnou odvahu a duchapřítomnost dnes prokázal Ivo Raisr z Liberce, když bez většího váhání skočil za volant...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

Přehřívání elektrobusů kalilo radost z turistické linky Jizerskými horami

Nová turistická linka 790 z Tanvaldu na Smědavu

Malé turistické autobusy kolem přehrady Souš se chytily. Zájem o ně byl ale v létě tak velký, že se v nich někdy lidé...

Řidič v Liberci se proboural do domu, stavbu musel zhodnotit statik

Vůz proboural jednu ze zdí.

Zeď rodinného domu v Liberci prorazil řidič, který sjel mimo vozovku. Ze zdemolovaného auta ho museli vyprostit hasiči....

Další z rubriky

Poláci hájili důl u hranic, lidé jim spílali za chabou prezentaci i záruky

Do Chotyně včera přijel i ředitel polského dolu Turów Slawomir Wochna.

Místy bouřlivá atmosféra panovala v úterý odpoledne v sokolovně v Chotyni. Tamní cvičební sál už zažil leccos, jednání...

Přehřívání elektrobusů kalilo radost z turistické linky Jizerskými horami

Nová turistická linka 790 z Tanvaldu na Smědavu

Malé turistické autobusy kolem přehrady Souš se chytily. Zájem o ně byl ale v létě tak velký, že se v nich někdy lidé...

Narkomani šíří v Libereckém kraji žloutenku typu A, pomoci má očkování

Ilustrační snímek

Krajští hygienici se snaží zastavit šíření žloutenky typu A, kterou v Liberci a Jablonci přenášejí nitrožilní narkomani...

Policisté museli krotit figuranty při tréninku na chuligány, dav zapůsobil

Těžkooděnci ve stísněných podmínkách stadionu cvičili zásah proti rozdováděným...

Strhl je dav a do své role se chvílemi moc vžili. Figuranty jsme museli krotit, aby náš zásah nemusel být tvrdší. Tak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz