Ve zchátralých domech bují byznys s chudobou, Liberec by je rád vykoupil

  6:28aktualizováno  6:28
Nájem se tam často šplhá k patnácti tisícům, přitom neteče voda, nejde elektřina, prasklou kanalizací tečou splašky ven. Tři z nejhorších domů v Liberci, ve kterých bují obchod s chudobou, by proto náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Langr nejraději od soukromého majitele vykoupil.

Jeden z domů v liberecké Vojanově ulici, který by radnice ráda odkoupila. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Jde o dva domy ve Vojanově ulici na Františkově a jeden dům ve Vesci, v ulici U Kolory. Ten už je v takovém stavu, že ho na pokyn statika museli obyvatelé opustit. Situace by se dala vyřešit tím, že dojednáme s majitelem výkup a domy se buď strhnou, nebo se je pokusíme opravit. Rozšířili bychom tím svůj bytový fond,“ řekl Langr (SLK).

Někteří zastupitelé ale s podobným krokem nesouhlasí. „Majitel nechal své nemovitosti dojít záměrně do katastrofálního stavu. Těží na obchodu s chudobou a my mu ještě dáme peníze za výkup? Je to jen návod pro další podnikatele podobného typu,“ uvedla Zuzana Kocumová (LOL). Podobně to vidí i Karolína Hrbková ze Změny.

„Postup, kdy někdo nechá vybydlet domy a město mu je pak vykoupí, není šťastný. Je otřesné, v jakých podmínkách tam ti lidé žijí, ale jsou páky, jak to majiteli znemožnit. Je tady hygiena, měl by zakročit stavební úřad i odbor životního prostředí, dávat pokuty, popřípadě nařídit majiteli demolici. Ale to se neděje,“ říká Hrbková.

Majitelem je podnikatel Radim Urban, který podobné domy vlastní i v dalších městech kraje. S radnicí se zatím na ničem nedohodl. Podle zkušeností starosty Chrastavy Michaela Canova, kde Urban vlastní problematický objekt Kovák, je domluva s ním obtížná. S novináři podnikatel nekomunikuje vůbec.

Zastupitelé záměr odsouhlasili

V jednom z jeho domů ve Vojanově ulici v Liberci už nechal magistrát vyhlásit bezdoplatkovou zónu. Nájemníci tam tak nemají nárok na doplatek na bydlení. Právě na těchto dávkách různí podnikatelé svůj byznys s chudobou staví.

Podobné opatření teď chystá město i pro dům U Kolory a další dům ve Vojanově ulici. I tak ale náměstek Langr nepovažuje záměr na výkup těchto objektů za špatný.

„Na stavební úřad nemáme jako město žádné páky. Takže se může stát, že nebude moci prohlásit ty domy za neobyvatelné. Dům pak zůstane prázdný nebo se změní na squatty, jako se to teď děje třeba na rohu Jablonecké a Dvorské ulice. To nám v ničem nepomůže. Chápu, že majitel může spekulovat s cenou, ale musíme se o to alespoň pokusit a snížit tady obchod s chudobou,“ zmínil Langr.

Záměr postupného vykoupení domů nakonec zastupitelé odsouhlasili. Jestli k němu skutečně dojde, ale záleží na dohodě s majitelem nemovitostí.

Autor:

Nejčtenější

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Ceny pro britské hudebníky stvořili v Lasvitu, podobu jim vtiskla brambora

Soška pro britské umělce

Brambora vtiskla jedinečnost soškám, které si za své výkony převezmou britští umělci. Trofeje pro letošní udílení cen...

Od odpadků mají lomu Kristýna pomoci vratné kelímky. Myslí tu i na vozíčkáře

Zatopený důl Kristýna u Hrádku nad Nisou je mezi milovníky koupání velmi...

V létě je tam pravidelně plno, to mu ale na oblibě neubírá. Bývalý zatopený lignitový důl Kristýna v Hrádku je...

Areál na Ještědu má blíž k novým sjezdovkám, posudek je příznivý

Pás ukazuje, kde by na Ještědu měla vést další sjezdovka s názvem Nová Skalka.

Zatím to vypadá pro slovenského miliardáře Igora Rataje dobře. Posudek, který měl zhodnotit plány jeho společnosti TMR...

Najdete na iDNES.cz