Náměstkyně primátora Karolína Hrbková (na snímku) tvrdí, že o peníze nemusí...

Náměstkyně primátora Karolína Hrbková (na snímku) tvrdí, že o peníze nemusí město přijít definitivně. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec nestihne pořídit nový územní plán. Ztratí kvůli tomu miliony

  • 2
Tři a půl milionu korun musí vrátit město Liberec. Evropská dotace byla příspěvkem na pořízení nového územního plánu. Jenže její podmínkou bylo, že ho radnice stihne do konce června 2017. To se však nestane.

Náměstkyně primátora Karolína Hrbková (Změna) tvrdí, že město o peníze nemusí přijít nadobro. Ještě podle ní existuje možnost, že získá jinou dotaci.

„Navrhla jsem dotaci vrátit, právě proto, že územní plán bude vydán pravděpodobně až po 30. červnu příštího roku a nestihneme tak dodržet termín. Pokud bychom ji nevrátili, nemohli bychom žádat o podporu z nového programu. Žádost už připravuje oddělení získávání dotací,“ uvedla náměstkyně.

Doufá, že částka by mohla být ještě vyšší, kolem čtyř milionů korun.

Na vytvoření územního plánu začala radnice pracovat už před devíti lety, platnost toho současného končí v roce 2020.

Podle původního harmonogramu už měl být schválený loni, jenže vedení radnice, které do čela Liberce usedlo v roce 2014, se jej rozhodlo přepracovat a nový termín stanovila na konec června příštího roku.

Kroky radnice kritizují dlouhodobě opoziční Starostové pro Liberecký kraj. Podle nich jsou chybné, nákladné, časově náročné a hlavně nic efektivního nepřinesly.

Hrbková náročnost tvorby plánu podcenila, míní opozice

„Paní Hrbková slíbila, že předloží nový návrh územního plánu do listopadu letošního roku. Listopad je u konce a návrh nikde. Domníváme se, že náročnost jeho tvorby trestuhodně podcenila, navíc zahodila již hotový plán a mnohaletou práci svých předchůdců. Kvůli ní přijde město i o peníze,“ prohlásil Jan Marek, zastupitel ze Starosty.

Poukazuje také na fakt, že už v červnu loňského roku přišel Liberec o tři miliony korun z fondů Evropské unie, protože nestihl dokončit koncept územního plánu.

Náměstkyně ale oponuje, že územní plán nebylo možné vydat tak, jak byl připravený od předchůdců. K návrhu obdrželo město kolem sedmi set připomínek, v nich bylo i pár nesouhlasných, například od krajského úřadu či od památkářů.

„Teď už máme pohromadě všechny dohody. Nesouhlasné stanovisko jsme měli třeba u využití ploch v aktivní záplavové zóně, nebo u křižovatky Klášterní - Jablonecká. Tam je plánovaný vnitřní městský okruh a stavební úpravy vyžadují zásah buď do zdi památkového ústavu, anebo do parku na Jablonecké. Ani památkáři, ani odbor životního prostředí nechtěli ustoupit a obě strany měly silné argumenty. Nakonec jsme se dohodli, že ustoupí odbor životního prostředí a jako kompenzaci rozšíříme park i na druhou stranu, pod klášter,“ vysvětlila Hrbková.

Nový územní plán dostanou na stůl zastupitelé v září příštího roku, aby vešel v platnost hned v říjnu. Ještě v červnu by se k němu měla vyjádřit i veřejnost.