Archa slaví 20 let, už zachránila koloucha i hroznýše ukrytého v motoru

  6:25aktualizováno  6:25
Hroznýš namotaný na kole auta, kolouch, který uvázl v jeskyni, ale i prudce jedovatý pavouk, jehož objevili v obchodě na bedně s banány. Ke kuriózním případům vyjíždějí občas pracovníci libereckého střediska Archa. Zvířatům v nouzi pomáhají už dvacet let. Za tu dobu prošly centrem desetitisíce živočichů.

Ježka přivezli lidé na záchrannou stanici poté, co jej přejel cyklista. Zvíře mělo poraněný nadočnicový oblouk. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Každým rokem přijme Archa téměř pětistovku zatoulaných, nechtěných či týraných psů, na tři stovky koček a další desítky domácích mazlíčků, pro které hledáme majitele a nové domovy,“ uvedla Barbara Tesařová, mluvčí liberecké zoologické zahrady, pod níž Archa spadá.

Zhruba tisícovka zvířat pak najde dočasný azyl v záchranné stanici. „Většinou máme přes čtyři sta výjezdů ročně, k tomu ještě musíme přičíst zvířata, která nám sem lidé sami donesou. Nejčastěji to jsou zranění ptáci, netopýři, veverky, ježci, zajíci či srnky. Dá se říci, že tak pětadvacet procent uhyne, buď jsou jejich zranění závažná, anebo zemřou vyčerpáním či stresem. Obzvláště citlivé jsou srnky, na ně se člověk špatně podívá a je konec,“ přiblížila ošetřovatelka Ivana Hancvenclová. 

Ona sama kdysi stála při zakládání útulku, kdy pracovala na odboru životního prostředí a snažila se sehnat na stavbu peníze. V Arše pracuje už téměř patnáct let.

„Za tu dobu jsme měli spoustu zásahů, i kuriózních. Vzpomínám na případ, kdy nám volali lidé ze sídliště Rochlice, že se tam plazí obrovský had. Byl to hroznýš, který se mezitím namotal na kolo jednoho auta a pak zalezl do motoru. Vytahovali jsme ho z něj společně se dvěma strážníky. Nakonec se nám podařilo najít i majitele. Ten choval hada volně v bytě a on vylezl ventilačkou ven,“ popsala ošetřovatelka. 

Nejvzácnějším pacientem v historii útulku byl ohrožený brodivý pták bukač velký, největším pak kolouch. Ten spadl do jeskyně Valhala v Jizerských horách, kde ho našli speleologové. Ven ho vytáhli myslivci. 

Fotogalerie

„Ošetřili jsme ho, ale zpět do přírody už se nevrátil. Dodnes dělá radost návštěvníkům v pražském zoo koutku v Chuchli. Jmenuje se Rudolf,“ prozradila Hancvenclová. 

Momentálně je v péči ošetřovatelů třeba ježek, kterého srazil cyklista, nebo mládě veverky, které našla paní v Jablonci pod vysokým stromem. 

„Veveřička spadla na hlavu, měla opravdu těžké neurologické příznaky, třepe se, ještě se moc dobře nepohybuje. Dostává léky a uvidíme, zda ji budeme moci vypustit zpět do přírody. Někdy to nejde, pak zůstávají zvířata u nás, nebo putují do jiných záchranných stanic. Ta exotičtější si vezme třeba zoo.“

Nastálo tak v Arše zůstává třeba orel s jedním křídlem, o to druhé přišel po zásahu elektrickým proudem. Návrat do volné přírody by nezvládla ani kuna, která se do centra dostala jako mládě. „Měla tu smůlu, že byla sama, aby kuna zdivočela, k tomu potřebuje žít ve skupině,“ vysvětlila ošetřovatelka.

Zatím nejistý zůstává i osud dvou malých srnek. Ty už jsou v Arše od loňského roku. Jedna měla zlomenou čelist, tu druhou ošetřovatelé chytali na louce poté, co její matku přejelo auto. „Uvidíme, zda bude možné vypustit je do přírody.“ 

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a nejslavnější...

Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Nejistota ve Slavii? Vyber si, slyšel Matoušek. Radši si zvyká v Jablonci

Jan Matoušek

Na přelomu května a června výrazně pomohl Příbrami v baráži proti Brnu k udržení v první lize, v nové sezoně bude...

Další z rubriky

Lasvit vzdává hold předkům. V Novém Boru oživil historické sídlo sklářů

Majitel a zakladatel Lasvitu Leon Jakimič v novém sídle společnosti.

Přímo v srdci sklářského kraje vybudovala své sídlo společnost Lasvit. Propojila přitom několik budov, z nichž dvě z...

Liberečané se moc nevyspí. Ruší je opilí křiklouni i hluk z ubytoven

Úřady si začínají všímat ubytoven.

Strážníci v Liberci se každý rok zabývají stovkami případů rušení nočního klidu. Lidé z lokalit, kde pozdě večer hlučí...

V Liberci zachraňují hmyz. Děti ve škole se starají o čmeláky

Barbora Melicharová u čmelína liberecké školy.

Ve školní zahradě plné stromů a lučních květin stojí ve stínu barevná bedýnka. Při bližším poslechu bzučí. Jde o...

Najdete na iDNES.cz