Sport Park Liberec je největším sportovním zařízením v kraji, má pod sebou i...

Sport Park Liberec je největším sportovním zařízením v kraji, má pod sebou i Home Credit Arenu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Správce sportovišť chce další miliony. Liberec zvažuje, že vypoví smlouvu

  • 9
Liberec musí rozhodnout, zda bude dál finančně podporovat Sport Park, nebo si ho převezme pod svoji správu. Správce areálu chce od města další miliony na příští rok kvůli covidu.

O další mimořádnou finanční pomoc požádal město provozovatel liberecké Home Credit Areny. V souvislosti s případnou třetí či čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 chce po městě příslib, že mu na provozování poskytne v příštím roce až 25 milionů korun. S tím, že maximálně 17 milionů by bylo pro období leden až červen 2021 a 8 milionů od července do prosince 2021. 

Společnost už dostala deset milionů

Už při první vlně epidemie přitom společnost SFM Liberec, která arénu provozuje, dostala od města deset milionů korun na pokrytí vzniklých ztrát. Sportoviště totiž musela být stejně jako teď kvůli vládním nařízením uzavřena, nemohly se pořádat ani koncerty v aréně a další kulturní akce.

Sport Park Liberec je největším sportovním zařízením v kraji, které čítá celkem 35 sportovišť včetně Home Credit Areny a Svijanské arény, atletického a fotbalového stadionu, haly Kort a dalších. 

„Pokud přijdou příští rok další vlny koronaviru, které si vynutí zavření areálu, je finanční garance ze strany města na pokrytí ztrátového provozu nezbytná. Bez toho není možné areál dál provozovat,“ sdělil ředitel SFM Liberec Lukáš Přinda.

Podle něj muselo SFM z vlastních zdrojů sanovat propad, na který se nevztahovala vládní pomoc, ve výši 9,8 milionu korun.

Finanční pomoc jako cesta z nelehké situace

K žádosti se zatím vedení města nevyjádřilo. „Jsou to čísla, která jsme zatím neprověřovali, jen jsem seznámil Radu města s touto žádostí a vzali jsme ji na vědomí. Stejně tak předáme teď tuto informaci zastupitelům,“ uvedl primátor Liberce Jaroslav Zámečník

Vedení SFM Liberec, které je dceřinou společností firmy S Group, dříve Syner, vysvětluje svoji žádost o finanční pomoc jako cestu jak z nelehké situace ven. 

„V rámci koncesionářské smlouvy, kterou s městem máme, obhospodařujeme velkou část neziskového majetku a ztrátových provozů, které jsou za normální situace hrazeny a dotovány z příjmů, které umíme díky letitým zkušenostem a vazbám v oboru generovat. To vše je teď ale ochromeno,“ stojí v žádosti. 

Liberec zvažuje vlastní provozování areálu

Podle primátora Zámečníka je ale před zastupiteli těžká otázka. Buď se nechá provoz Sport Parku v dosavadním režimu, tedy ve správě SFM, a vyhoví se žádosti o mimořádnou finanční pomoc na příští rok, nebo si město vezme sportoviště na svá bedra a Sport Park bude provozovat samo či pomocí jiné najaté organizace. 

„Koncesní smlouvu můžeme vypovědět do konce listopadu letošního roku s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Takže nejpozději v lednu 2021 musíme mít jasno, jakou cestou půjdeme,“ sdělil Zámečník.

Radnice už zadala vypracování analýzy obou variant. „Vše bude záviset na tom, jak jsou ty dvě varianty ekonomicky vzájemně měřitelné. A dále jaká bude politická podpora pro jednotlivé varianty a jak je budeme schopni veřejně komunikovat,“ řekl náměstek primátora Ivan Langr

Městu jde podle něj o dvě zásadní věci. „A to udržet nastavenou úroveň veřejné služby a také v případě možného převzetí arény zachovat hokejový tým Bílých Tygrů. Mentálně jsme na převzetí připraveni, ale rozhodnutí bude na zastupitelích,“ dodal Langr.

Rozhodnout, zda převzít za současné situace rozsáhlý areál, nebo ho nechat dál provozovat soukromou firmou, nebude jednoduché.

Náklady na provoz se ročně pohybují kolem 110 milionů korun. Sport Park byl sice mimo koronakrizi výdělečný, potřebuje ale velké investice do oprav Svijanské arény či atletického stadionu.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.