Zkrachovalé termální lázně v Chrastavě vydražili za třicet milionů

  10:30aktualizováno  10:30
Za třicet milionů korun získal nový majitel termální lázně v Chrastavě na Liberecku. Podle agentury ČTK je vydražila firma Elektra Praha. Její zástupce přeplatil vyvolávací cenu jen o dvě stě tisíc korun. O areál zkrachovalé společnosti Dům Pohody stáli ještě další tři zájemci.

Lázně v Chrastavě jsou prodané. | foto: Dům pohody

„Dopadlo to přesně tak, jak jsme předpokládali. Vyvolávací cena 25 milionů korun bez DPH za areál byla atraktivní,“ řekl obchodní ředitel společnosti Naxos Libor Nevšímal.

„Naším záměrem je udržet lázně tak, jak jsou. Určité prostředky chceme investovat do dalšího vylepšení areálu. Nečekali jsme, že to bude tak snadné, počítali jsme s mnohem vyšší částkou. Ostatní zájemci buď nerozumí ekonomice, nebo nechtějí podnikat,“ uvedl pro ČTK zástupce vítězné firmy, který nechtěl být jmenován.

Radost, že lázně mají nového majitele, má i starosta Chrastavy Michael Canov.

„My jsme rádi, že se Lázně vydražily. Díky insolvenční správkyni běžely nepřetržitě a myslím, že pokud by se neprodaly ve včerejší dražbě, pak by se začaly rozprodávat po částech, a to by byl jejich konec. Takhle máme naději, že budou fungovat dál,“ upozornil starosta.

Lázně se dražily již počtvrté, poprvé je za vyvolávací cenu šedesáti milionů nikdo nechtěl. Nový majitel získal pětihektarový areál, v němž jsou termální lázně s relaxačním centrem, které se otevřely už v roce 2012. V plánu byla ale i sportovní hala a dětský bazén. Ty už se ale vystavět nepodařilo.

Z částky za dražbu bude chtít svůj díl také Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, která na výstavbu lázní poskytla dotaci přes sto dvacet milionů korun. Ty chce nyní zpět.

Megalomanský projekt za 230 milionů

„Úřad Regionální rady při kontrole zjistil, že vyúčtované práce nesouhlasí se skutečným stavem, což je považováno za hrubé porušení dotačních podmínek. S ohledem na toto porušení Regionální rada vyčíslila neoprávněně vyplacenou dotaci a podala trestní oznámení,“ uvedla Sylvie Špryňarová, mluvčí úřadu.

Lázeňský komplex byl megalomanským projektem za 230 milionů korun. Vymyslela jej firma Dům pohody, jejímž majitelem byla společnost Jana Imlaufa Imstav. Ta také poslala firmu do insolvence. Stejně skončila i Liberecká Výšina, i ta patřila Imstavu.

Z velkolepých plánů v Chrastavě, jejichž součástí byla například víceúčelová aréna s vnitřním bazénem pro děti a velkým sálem pro kulturní akce, zůstal jen bazén s vodním grilem. Nachází se v něm skoro 130 metrů krychlových železité vody, bohaté na minerály, kterou musejí ohřívat na teplotu až 39 stupňů.

O projekt se před lety začala zajímat také policie, která měla podezření, že došlo k machinacím s evropskými dotacemi. Už v roce 2014 spustila rozsáhlé vyšetřování, v němž figuruje jedenáct obviněných. Je mezi nimi i bývalý krajský předseda ČSSD v Libereckém kraji Robert Dušek obviněný z přijetí úplatku.

Nejčtenější

Účet za tanky shořelé v Praze jde do milionů. Žár roztavil části pásů

Tank M36 Jackson je po nehodě nepojízdný. Vysoké teploty poškodily jeho...

Pět měsíců práce a více než tři miliony korun. Tak dlouho bude trvat a tolik bude stát oprava dvou historických tanků,...

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Rodičům, kterým ochrnula dcerka, zaplatí liberecká nemocnice pět milionů

Operace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Téměř pět milionů korun zaplatí Krajská nemocnice v Liberci rodičům dívky, která v roce 2009 v pěti letech ochrnula při...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Další z rubriky

Sport ho nezajímá, ale jeho medaile dostanou vítězové dětské olympiády

Student Filip Lukavec navrhl medaile pro Olympiádu dětí a mládeže.

O sport se příliš nezajímá. Přesto Filip Lukavec, který letos maturuje na sklářské škole v Kamenickém Šenově, vyhrál se...

Josef Košek opravil starou kapli. Za vlastní peníze a dohledu památkářů

Kapli v Hodkovicích nad Mohelkou opravil soukromník Josef Košek.

Kapli u kostela, která je v Hodkovicích nad Mohelkou v Libereckém kraji známá jako márnice, dal nový kabát soukromý...

Česká Lípa označí zájemcům kolo syntetickou DNA, pomůže odhalit zloděje

Cyklistická trať začíná jen pět set metrů od posledních paneláků sídliště...

Neviditelnou zbraň proti zlodějům kol mají v České Lípě. Začnou používat prozatím nejspolehlivější způsob ochrany...

Najdete na iDNES.cz