Lavičky z centra Liberce zmizí, podle radnice jich je moc a nejdou opravit

  6:20aktualizováno  6:20
Soukenné náměstí v centru Liberce přijde o svůj přídomek „lavičkové“. Ještě během podzimu by z něj mělo zmizet všech 75 laviček, které vyvolávaly značnou kritiku. A to nejen kvůli své ceně, která byla skoro milion korun bez DPH, ale i kvůli jejich nadstandardně vysokému počtu.

Současná podoba Soukenného náměstí vyvolává v lidech rozporuplné pocity. Kvůli svému množství získalo přezdívku lavičkové. Nyní ale všech 75 laviček zmizí. Nejdou totiž opravit. | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Těch laviček je tam skutečně neúnosně mnoho. Navíc jsou velmi problematické. Lidé si oprávněně stěžují, že jsou v nedobrém stavu. Důvod je přitom jednoduchý, nejdou opravit,“ uvedla náměstkyně primátora Karolína Hrbková.

Záludnost laviček totiž spočívá v tom, že jsou napevno zabudované do dlažby a navíc jsou konstrukčně spojené dohromady.

„To znamená, že abychom mohli vyndat shnilá prkna, opravit je, nalakovat a vrátit je zpět, tak tu lavičku musíme vykopat z dláždění, rozložit, prkna opravit a znova tam lavičku zabudovat,“ popisuje Hrbková.

Technické služby na zkoušku jednu lavičku takto opravily, přičemž se cena opravy vyšplhala na osm tisíc korun bez DPH. Renovace všech laviček by tak přišla na více než půl milionu korun, což by cenu už tak nejdražších laviček v Liberci jenom zvýšilo.

„Oslovili jsme firmu, která lavičky v roce 2012 instalovala, aby nám řekla co s tím, když se to nedá opravovat. Odpovědí nám bylo, že záruční doba už uplynula a tudíž se jich to už netýká. Zkoušeli jsme také výrobce těch laviček, zda je nějaký manuál jak na opravu, ale výrobce už neexistuje a manuál také ne,“ uvedla Hrbková.

Architekt náměstí kritiku odmítá

Lavičky dodala na náměstí firma Siacity, jejímž jednatelem byl do roku 2008 architekt Radim Kousal, který také celou novou podobu Soukenného náměstí vymyslel. Jeho pojetí přitom moc pochvalných reakcí nesklidilo. Osmnáct milionů, na které přestavba náměstí přišla, není podle kritiků nikde moc vidět. To ale Kousal odmítá.

„Plocha zeleně je zvětšená na dvojnásobek. To, že to stálo osmnáct milionů, je ještě málo v porovnání třeba s úpravou náměstí ve Frýdlantu, která stála skoro čtyřicet pět milionů,“ uvedl tehdy Kousal.

Už brzy ale jeho les laviček ze Soukenného náměstí zmizí. Rada města totiž odsouhlasila, že se odstraní a nahradí novými, které půjdou snáz udržovat.

„Vypracujeme návrh, který budeme s panem Kousalem konzultovat, abychom neporušili jeho autorská práva. Chceme tam dát o polovinu méně laviček a umístit je tak, aby jich co nejméně překáželo a spíš byly lidem k užitku,“ dodala Hrbková.

Odstranění stávajících laviček a jejich náhrada novými si vyžádá i předláždění části náměstí. Nové lavičky by měly město přijít na zhruba tři sta tisíc korun, což je o polovinu levnější, než kdyby se stávající lavičky opravovaly.

Ani ty vykopané z dlažby by ale neměly přijít na zmar. Jen se musí vymyslet, jak k nim přidělat i zadní nohy, aby se daly opravit a mohlo se s nimi snadno manipulovat. Poté by měly být umístěny v jiných částech města podle potřeby.

Nejčtenější

Jablonec vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, chodníky uklízejí i vězni

Jablonec nad Nisou se potýká se sněhovou kalamitou. (9. ledna 2019)

Po vydatném sněžení vyhlásilo město Jablonec nad Nisou kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené a technické...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Z Jablonce vyvezli už osm set tun sněhu, kalamita potrvá přes víkend

Sníh pomáhají v Jablonci nad Nisou odklízet také vězni

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo...

Spěšný vlak v Liberci prorazil zarážedlo a vjel až na nástupiště

Spěšný vlak v Liberci projel návěstidlo, které zakazovalo další jízdu, prorazil...

Na nástupiště libereckého nádraží vjel po půl sedmé ráno vlak. Prorazil zarážedlo a skončil až v prostoru, kde se...

Další z rubriky

Dárky z bižuterie už Čechy nelákají, zájem ze zahraniční naopak roste

Tradiční akce Made in Jablonec, která měla premiéru minulý čtvrtek.

Tuzemští zákazníci ztrácejí zájem o bižuterní výrobky. Oproti roku 2017 byly loňské prodeje na českém trhu slabší. Svaz...

Školy si nepřipouštějí šikanu, budou proti ní bojovat herci i youtubeři

Ilustrační snímek

Liberecká radnice chce zamezit šikaně na základních školách. Pro učitele chystá školení, zapojit chce i známé...

Řidič kousnutý kocourem jel k veterináři. Zvíře cestou zavinilo nehodu

Auto skončilo na střeše

Kuriózní autonehoda se stala v sobotu na Českolipsku. Jejím hlavním aktérem byl kocour, který kousl svého majitele. Muž...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Technolog / konstruktér - Praha, 35-40 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz