Kryštofovo Údolí láká na malebné roubenky.

Kryštofovo Údolí láká na malebné roubenky. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Kryštofovo Údolí se chlubí obřím viaduktem i orlojem z trafostanice

  • 0
Jedna z nejmalebnějších vesnic Libereckého kraje, Kryštofovo Údolí, nabízí výlet mezi krásnými roubenými chaloupkami obklopenými lesy. Místní zajímavostí jsou krásný kostelík, ohromující železniční viadukt, muzeum betlémů a dokonce i malý orloj.

Současná horská obec Kryštofovo Údolí leží jen kousek za Libercem. Skládá se ze tří vesnic. Ty vznikaly od údolí řeky Nisy postupně tak, jak osadníci stoupali výše do hor. Nejníže leží Rokytnice, následuje Kryštofovo Údolí a nejvýše je Novina.

Ještě na počátku 16. století byla celá oblast rozsáhlou lesní krajinou. Teprve v roce 1581 se o Kryštofově Údolí zmiňují české zemské desky.

Počátkem 20. století panoval v Kryštofově Údolí čilý ruch. Fungovaly tam dvě trafiky a jeden konzum, o potřeby obyvatel se starali tři pekaři, dva řezníci, čtyři obuvníci, jeden krejčí, dva kováři a jeden hodinář. Své služby nabízelo rovněž sedm hostinců.

Události dalších let však znamenaly pro obec pohromu. Nejprve v první a druhé světové válce padla část obyvatel. Ty zbývající posléze čekal odsun do Německa.

Jahnův kámen z roku 1928 připomíná německého cvičitele Jahna, který založil podobný tělocvičný spolek jako je český Sokol.

Jahnův kámen z roku 1928 připomíná německého cvičitele Jahna, který založil podobný tělocvičný spolek jako je český Sokol.

Zatímco před druhou světovou válkou mělo Kryštofovo Údolí dva tisíce obyvatel, po válce jich zbylo několik desítek. V kdysi prosperující vesnici zbyly jen prázdné domy.

V šedesátých letech začali kouzlo tohoto malebného místa objevovat chalupáři. Do obce přicházeli noví lidé a pozvolna začal její rozkvět.

Na betlémy i v létě

Líbezností vyniká zdejší kostelík, který stojí uprostřed hřbitova cestou od vlakového nádraží dolů do vsi. Pochází z let 1683 - 1684. Je to jediná zachovalá roubená stavba zakrytá břidlicí na Liberecku.

Stěny i strop zdobí 15 maleb ze života Ježíše Krista. V presbytáři jsou pak zbytky původní raně barokní výzdoby.

Za návštěvu stojí zdejší muzeum betlémů, otevřené přes léto o víkendech od 13 do 16 hodin v prvním patře obecního hostince U Kryštofa přímo pod kostelem uprostřed vesnice.

V Kryštofově Údolí lze navštívit i muzeum betlémů.

V Kryštofově Údolí lze navštívit i muzeum betlémů.

Výroba betlémů měla v Kryštofově Údolí tradici hlavně mezi světovými válkami. Podle pamětníků stály tehdy téměř v každé chalupě. Ačkoliv po odchodu původních obyvatel tato tradice zanikla, některé z nich se dochovaly.

V muzeu je možné spatřit více než dvacet betlémů nebo jejich částí. Od miniaturních až po obrovské, jež zabírají dvě desítky metrů čtverečních. Nejstarší pochází z roku 1846.

Vyřezávaný orloj a viadukt do oblouku

Nejnovější atrakcí Kryštofova Údolí je orloj vybudovaný ze staré trafostanice, který měl premiéru před třemi lety v prosinci. Jeho návrhářem, stavitelem, investorem a údržbářem je Martin Chaloupka, provozovatel muzea betlémů.

Stará trafostanice se změnila na orloj.

Stará trafostanice se změnila na orloj.

Autorem postav v betlému je liberecký výtvarník Václav Plechatý.

Milovníky železnice potěší dvě technické památky: železniční viadukty. První a větší z nich se vypíná nad Novinou. Tato národní technická památka měří 198 metrů a nevede rovně, ale do oblouku. Má čtrnáct podpěrných sloupů a jeho výška dosahuje 30 metrů.

Mohutné pilíře viaduktu nesou 14 oblouků.

Mohutné pilíře viaduktu nesou 14 oblouků.

Jeho kolega, takzvaný Malý viadukt, stojí poblíž myslivny nad autobusovou zastávkou Novina. Jeho délka je 127 metrů,má deset opěrných sloupů a je sedmnáct metrů vysoký.