Liberecký kraj má nejvíc sněhu v zemi, k velké povodni je ale daleko

  8:24aktualizováno  8:24
Průměrná výška sněhu je z celého Česka největší v Libereckém kraji. Nejmocnější vrstva pokrývá hřebeny Krkonoš nad Rokytnicí a Harrachovem. Podle údajů horské služby tam leží až dva a půl metru sněhu.

V Krkonoších i Jizerských horách leží na mnoha místech dva i více metrů sněhu. Snímek je z Polubného. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Z webových stránek Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyplývá, že v Libereckém kraji přesahuje průměrná výška sněhu republikový průměr skoro třikrát. „Zimy tak bohaté na sníh pamatujeme v Krkonoších naposledy v letech 2006 a 2012,“ říká mluvčí národního parku Radek Drahný. 

„Například prvního února jsme naměřili na Labské louce dvě stě deset centimetrů sněhu a v Schustlerově zahrádce v Labském dole dvě stě osmdesát centimetrů. Od roku 2005 tam ještě nikdy tolik sněhu nenapadlo.“ Pro srovnání – hřebeny Šumavy pokrývá kolem 210 centimetrů sněhu, na dva metry se zatím nedostaly Krušné ani Orlické hory, Jeseníky ani Beskydy.

Nejvíc sněhu za sedm let

Podle Reného Mašína, náčelníka horské služby v Jizerkách, se letošnímu únoru podobala zima naposledy před sedmi lety. „Teď máme na Rozmezí skoro dva metry sněhu,“ říká Mašín. Rozmezí se nachází v nadmořské výšce 998 metrů. „V minulosti jsme takové množství sněhu brali jako standardní, v posledním období ho považujeme za výjimečné.“

Začátkem února loňského roku leželo v celém Libereckém kraji zhruba třikrát méně sněhu než nyní.

V polovině letošního února se v Bedřichově sníh nakupil do 160 centimetrů. Na konci února 2012 sahal v Bedřichově dokonce do výšky přes 190 centimetrů.

Vrstva sněhu překračovala před sedmi lety v Harrachově dva metry. Teď tam horská služba uvádí přes 110 centimetrů a v sousední Rokytnici 120 centimetrů.

Rekord padl za války

Nejvíce sněhu pokrylo Liberecký kraj ve válečné zimě 1944. Na Jizerce naměřili 29. března 315 centimetrů sněhu, dosud nepřekonaný rekord. Současné množství sněhu v Krkonoších, Jizerských a Lužických horách a na Ještědu vyvolává vzpomínky na rok 2006, kdy v povodí Labe udeřily poslední pustošivé jarní povodně. Povodí Labe má v Česku a v Německu více než 148 tisíc kilometrů čtverečných. Škody napáchané v roce 2006 záplavami tam dosáhly 240 milionů eur (v přepočtu přes šest miliard korun).

Od víkendu zasáhne celé Česko teplá vlna. Rovněž v tradičně chladnějším Libereckém kraji očekávají meteorologové teploty přes deset stupňů Celsia. Současná povodňová hrozba však není zdaleka tak velká jako v roce 2006, což dokládají údaje na webu ČHMÚ.

Tání sněhu totiž v příštích dnech nedoprovodí vydatné deště jako v povodňovém roce 2006. Letošní zima navíc není tak studená jako před třinácti lety, a tak nižší polohy nepokrývá vůbec žádný sníh. Před záplavami v roce 2006 ho i hluboko pod horami leželo mezi 10 až 30 centimetry. Na horských hřebenech pak mezi 160 až 220 centimetry.

Letošní zimu provázejí oblevy

Mezinárodní komise pro ochranu Labe vydala v roce 2007 poučnou zprávu „Hydrologické vyhodnocení povodně v povodí Labe na jaře 2006“. Stojí v ní, že na českém území obsahoval sníh v povodí Labe více než čtyři miliardy metrů krychlových vody. Dvě třetiny se rozprostíraly v nadmořských výškách do 700 metrů, což teď neplatí.

V celé republice, kam patří také moravská povodí Odry a Dunaje, se v současné době nachází ve sněhu 2,75 milionů metrů krychlových vody. Tedy výrazně méně než v pouhém povodí Labe v kritickém roce 2006.

Letošní zimu provázejí v nižších a středních polohách časté oblevy, což se o zimě před třinácti lety říci nedalo. Ve středních nadmořských výškách se proto na konci března 2006 vytvořily nejvyšší zásoby sněhu od roku 1957.

Výrazné oteplení v posledním březnovém týdnu roku 2006 doprovázely lijáky. Za celý březen 2006 spadlo dvakrát více srážek než činil dlouhodobý průměr.

Od 26. března do 4. dubna 2006 tál sníh všude – od nížin až po nejvyšší horské vrcholy. Na většině Česka zmizel během jediného týdne. Výjimku tvořily pouze horské oblasti – tedy i Krkonoše a Jizerské hory. Tady také záplavy škodily mnohem méně než v menších nadmořských výškách.

Přehrady už jsou skoro plné

V Jizerských horách zadržely velkou vodu přehrady Bedřichov, Souš, Josefův důl, Harcov, Mšeno a Fojtka. Chrání údolí Kamenice, Jizery a Nisy. Největší problémy nadělaly záplavy v roce 2006 na Ploučnici a jejích přítocích, kde nestojí žádné přehrady.

Jizerskohorské přehrady byly ještě na začátku prosince letošního roku poloprázdné. Pak ale přišly vydatné sněhové a dešťové srážky a voda v nádržích rychle přibývala. Skoro plné jsou nyní přehrady Harcov a Fojtka. Voda zabírá 86 procent nádrže v Josefově dole, 80 procent bedřichovské přehrady, 79 procent soušské přehrady a 58 procent nádrže ve Mšeně.

„Přehrady se po zimě pravděpodobně zaplní. Teď je držíme na takzvaných zimních hladinách. Zásoby sněhu na horách jsou letos větší než v minulých letech. Ale nikdo dopředu neví, jak rychle bude tát a kolik se ho odpaří do vzduchu,“ upozorňuje Bohumil Pleskač, ředitel jabloneckého Povodí Labe.

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Lischka konečně sparťanem. Nevzdal se a ukázal odvahu, řekl Rosický

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Fotbalová Sparta podepsala pátého hráče v letním přestupním období. A dalšího s ambicemi na základní sestavu. Z...

Další z rubriky

BusLine zval mocné lidi z kraje na VIP zájezdy, s Peltou létali na fotbal

Dvoudenního letecký zájezd do Nizozemska se zúčastnil i  tehdejší náměstek...

MF DNES mapuje, jak si kontroverzní podnikatel Jiří Vařil pomocí prebend zavazoval krajské politiky a úředníky. Létal s...

Nad libereckou přehradou se drolí skála, kameny padají na cestu

Skála se drolí hned vedle cestičky podél přehrady.

Obezřetní by měli být chodci či běžci na stezce kolem harcovské přehrady směrem k vysokoškolským kolejím. Na jednom...

Řidič kabrioletu dostal na Jablonecku smyk, auto se převrátilo

Červený kabriolet skončil koly vzhůru.

Koly vzhůru skončil v sobotu dopoledne kabriolet, jehož řidič dostal na Jablonecku smyk a skončil mimo vozovku. Muž...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz