Jilemnická bouda začala hořet brzy ráno. | foto: HZS LK

Penzion v Krkonoších zachvátil požár, hašení komplikoval materiál střechy

  • 5
Turisty a lyžaři oblíbenou Jilemnickou boudu v Horních Mísečkách v Krkonoších ráno zachvátil požár. Hořet začalo v půdních prostorách rozlehlého horského penzionu. Při požáru se nikdo nezranil, vyšetřovatelé zjišťují příčinu a výši škody.

Požár vypukl kolem půl páté ráno. Na místě zasahovalo několik jednotek profesionálních hasičů z Libereckého i Královéhradeckého kraje. 

Z okna v podkroví se valil hustý dým. Podle hasičů ale v budově nikdo nebyl, Jilemnická bouda je kvůli vládním opatřením zavřená. 

„Hasiči vytvořili dvě průzkumné skupiny, které v dýchací technice vstoupily do domu a pomocí termokamery hledaly ohnisko zakouření. To se jim vzhledem k velmi silnému zakouření podařilo nalézt až po delším úsilí v jednom z pokojů ve druhém patře. Další skupina hasičů se snažila dostat do podkrovního prostoru, který byl tou dobou rovněž silně zakouřen s nulovou viditelností,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Podle ní byl zásah velmi náročný kvůli materiálu střechy, na které se nacházela takzvaná falcovaná plechová krytina. 

„Střechu a její konstrukci museli hasiči následně ve třech polích rozebrat a uhasit veškerá ohniska požáru,“ zmínila Hložková.

Požár se podařilo uhasit ve čtvrt na dvanáct. Škody ani příčinu události zatím vyšetřovatelé nesdělili.

Jilemnická bouda stojí v blízkosti vleků na Horních Mísečkách. Jde o nejstarší tamní turistickou boudu, před 2. světovou válkou šlo o největší ubytovací zařízení v západních Krkonoších. Bouda už jednou vyhořela v roce 1940.

Požár zachvátil Jilemnickou boudu v Horních Mísečkách.

Požár zachvátil Jilemnickou boudu v Horních Mísečkách.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

,

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.