Od odpadků mají lomu Kristýna pomoci vratné kelímky. Myslí tu i na vozíčkáře

  6:26aktualizováno  6:26
V létě je tam pravidelně plno, to mu ale na oblibě neubírá. Bývalý zatopený lignitový důl Kristýna v Hrádku je vyhlášený kvalitou vody i v největších vedrech. Město i správce kempu se tak snaží areál stále vylepšovat.

Zatopený důl Kristýna u Hrádku nad Nisou je mezi milovníky koupání velmi populární. Město i správce kempu se snaží areál vylepšovat, letos přibudou například dřevěná mola. | foto: Mjölk architekti

„Letos chceme umístit pod chatu plavčíka a stánek Karibik dvě dřevěná mola, která by měla přispět k větší pohodě rekreantů a určitě ještě zvýší atraktivitu Kristýny,“ zmínil starosta Hrádku Josef Horinka. 

Vylepšení se mají dočkat i dětská hřiště a v plánu je i výstavba sociálního zařízení v lokalitě Střed. Tam také bude nově dřevěný sjezd do vody pro vozíčkáře. 

„Rádi bychom Kristýnu prezentovali jako vstřícnou pro handikapované. Zatím má registraci jako příznivá pro cyklisty, kterých sem jezdí spousta. Zaznamenali jsme ale, že sem míří i vozíčkáři, pro které je však poměrně složité se do vody dostat. Výstavbu sjezdu jsme proto konzultovali s libereckým vozíčkářem, paralympionikem Jiřím Suchánkem, který ví, jak to tady chodí,“ uvedl Horinka. 

Odpady mají vyřešit vratné kelímky

Pozornost chce Hrádek upřít také na tuny plastových odpadků, které se z Kristýny během sezony denně odvážejí. U stánků s občerstvením se tak mají objevit vratné kelímky. 

„Každý by si kelímek na vratnou zálohu půjčil a pak ho buď vrátil, nebo si ho nechal. Mělo by na něm být logo Kristýny nebo Hrádku. O výši vratné zálohy ještě povedeme diskuzi, jsme teprve na začátku. Je ale nutné to řešit, odpadu je tam mraky,“ plánuje starosta. 

S tím souvisí i kapacita oblíbené vodní nádrže. Loňské léto ukázalo, že o moc víc návštěvníků se tam nevejde. Zakázat ale někomu vstup na pláž nejde. 

„Jediné, co se dá regulovat, je počet ubytovaných v kempu. I když občas se musí přimhouřit oko, když vám někdo přijede z druhého konce republiky a pláče, že by měl jet zase pryč. Ale nadměrný počet lidí se pak projevuje tím, že nestačí dotékat záchody, že je hodně nepořádku,“ řekl Horinka. 

Už vloni Kristýna prokoukla díky úpravě hlavní pláže. Vyseli tam novou trávu a část pláže zasypali bílým pískem, takže to na Kristýně vypadá jak u moře.
„Inspirací byla návštěva nedalekého Olbersdorfer See u Žitavy. Tam jsme si uvědomili, že s plážemi a cestou tady něco musíme udělat. Je to naše vizitka,“ uvedl předseda představenstva společnosti Kristýna Radek Petr. 

V plánu je proto i oprava cesty kolem celé Kristýny a nové podoby se má dočkat i pláž na severu Kristýny u občerstvení U Sumce. 

Nejčtenější

VIDEO: Znovu jsem se narodil. Řidič ukázal záběry, jak se vyhnul kamionu

Záběry z palubní kamery ukazují, jak málo času a místa měl řidič vozu, aby...

Televize Prima mluvila s řidičem, který se na poslední chvíli vyhnul polskému kamionu odbočujícímu proti všem pravidlům...

VIDEO: Kamion odbočil přes dvojitou čáru, řidič za ním se zachránil kličkou

Velmi nebezpečný manévr, který mohl skončit tragédií, provedl u Rychnova u...

Velmi nebezpečný manévr, který mohl skončit tragédií, provedl u Rychnova u Jablonce nad Nisou řidič polského kamionu....

VIDEO: Protijedoucí vůz policie v Liberci zaskočil řidičku v jednosměrce

Policejní vůz vyjel z protisměru v Šumavské ulici

Policejní auto jedoucí jednosměrkou v protisměru překvapilo řidičku v Liberci. Služební vůz neměl zapnutou houkačku ani...

Zámek odstřelili komunisté, teď má odpudivé náměstí v Mimoni zmizet

Národní výbor v roce 1985 srovnal se zemí nejhezčí část centra Mimoně....

Kdyby se vyhlašovala anketa o nejškaredější náměstí, Mimoň by byla mezi favority. Tvoří jej louka a živelné parkoviště....

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Další z rubriky

Roky tu už oči neléčí, Liberec teď dostal nabídku koupit bývalou kliniku

Zchátralý dům uprostřed lesoparku v Machníně. Dříve tu bývala dětská oční...

Liberec dostal nabídku odkoupit zpět objekt bývalé oční léčebny v Machníně. Z kdysi honosné vily jsou dnes ale ruiny a...

Hospodský se pře s architekty kvůli stavbě terasy u liberecké Budvarky

Ocelovou konstrukci chce u Budvarky vztyčit architekt Filip Horatschke. Stavba...

Teráska s výhledem na Ještěd, na které by si hosté mohli vychutnat vychlazené pivo, rozdělila liberecké architekty....

Motoristy v Turnově čekají objížďky, začne oprava silnice do Přepeř

Oprava silnice.

Dva roky práce, více než 200 milionů korun, dopravní omezení a úmorné objížďky. Prvního dubna začne rekonstrukce...

Najdete na iDNES.cz