Zloději kradou v obchodech méně kořalky, možná se bojí i metanolu

  9:12aktualizováno  9:12
Zloději kořalky se vytrácejí ze supermarketů v Libereckém kraji. Krádeží ubývá podobně jako v celém Česku zejména díky přísnější ostraze. Důvodem ale může být i metanolová hrozba, která odrazuje zloděje i překupníky. V Česku zemřelo po otravě jedovatou pančovanou kořalkou již 37 lidí.
Bojí se zloději metanolové hrozby? (ilustrační snímek)

Bojí se zloději metanolové hrozby? (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Letos na podzim jsme ve velkých obchodech nezasahovali ani u jedné krádeže tvrdého alkoholu. Loni jsme vyjížděli ke dvěma i ke třem měsíčně," řekl velitel Městské policie v Turnově Luboš Trucka. "Nedá se vyloučit, že zloději se bojí otravy metanolem."

Podzim a zima krádežím tvrdého alkoholu v minulých letech vždy přály. Za sychravého počasí a v mrazech se snaží získat něco na zahřátí hlavně bezdomovci.

Rovněž v Liberci vyjíždí na podzim městská policie do obchodů méně než v předchozím roce.

"Samostatnou statistiku odcizeného tvrdého alkoholu nevedeme, máme ovšem přehled o celkovém počtu krádeží," uvedla mluvčí libereckých strážníků Daniela Bušková.

"Od poloviny září do 26. listopadu se jich stalo zhruba dvě stě, což je téměř o třicet procent méně než ve stejném období minulého roku."

Úbytek krádeží potvrzuje obchodní řetězec Globus. "Hodnota odcizeného alkoholu se ve srovnání s loňským rokem snížila," prohlásil mluvčí společnosti Globus Libor Tomáš.

Podle něj se o pokles krádeží zasloužily především lepší ochranné prvky ve velkoprodejnách potravin. "Nedomníváme se, že důvodem je metanolová aféra," dodal Tomáš.

Triky zlodějů? Vše zamaskovat toaletním papírem

A jak si stojí síť supermarketů Tesco? "Alkohol patří kromě cukrovinek a kosmetiky mezi nejčastěji odcizované zboží, ale během podzimu a ani v průběhu celého roku jsme nezaznamenali pokles krádeží a ani jejich nárůst," konstatoval mluvčí společnosti Tesco Jan W. Dvořák.

Zkušenosti z Mimoně však s jeho slovy nesouzní. Ve městě s necelými sedmi tisíci obyvatel se nakupuje v Tesku a v Penny a počet krádeží se tam letos snížil.

"Mají lepší ostrahu a zavedli kamerový systém," vysvětlil mimoňský městský policista René Nesvadba. "Na podzim jsme v Tesku a v Penny nezasahovali ani jednou."

Regály s tvrdým alkoholem však nejsou v supermarketech hlavním cílem zlodějů. "Lidé kradou mnohem víc potraviny a drogerii," poznamenal velitel Městské policie v Novém Boru Jiří Zemanec. "Většinou jde o stále stejné pachatele. Jejich příjmy jim na uživení nestačí."

A jaké triky používají zloději při krádežích v supermarketech? Na podzim a v zimě se pokoušejí propašovat zboží z obchodu pod kabáty nebo bundami. Ven se ho snaží dostat i v nákupních vozících.

Pod několik rozměrných balíků s toaletním papírem položí třeba láhev drahé lihoviny nebo balení jogurtů. Na pás k pokladně pak vyndají pouze jeden z balíků a ostatní nechají nad ukradeným zbožím. Pokud je ochranka dopadne, často se vymlouvají, že svou kořist v nákupním vozíku zapomněli.

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Do Prahy jezdí vlak stejně dlouho jako v roce 1937, zlobí se hejtman

Autobusové nádraží v Liberci, jeden z nejohyzdnějších dopravních uzlů v kraji,...

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta chce vytvořit vlivovou skupinu, která bude lobbovat za rychlejší vlakové spojení...

Rohozec vládne mezi pivy, Zlatou pečeť má i mok z Frýdlantu

Ilustrační snímek

Pivo z Českého ráje, malorohozecká třináctka, získalo nejvýznamnější cenu na světové soutěži Zlatá pivní pečeť, jež...

Scooter spojí národy, ohnivou show přiveze poprvé do Liberce

Benátská noc 2011 - Scooter

Legendární otázka How Much Is the Fish?, tedy Kolik stojí ryba?, padne letos na podzim v liberecké Home Credit aréně. Z...

Najdete na iDNES.cz