Zapíchnete lyže do sněhu a stojíte před zajímavými skalami. Na strohé cedulce si přečtete jen údaj Pytlácké kameny a údaj o nadmořské výšce. Nic víc.
Nová hřebenovkaHřebenovka propojí krajinu Krkonoš a Jizerských hor s Ještědským hřebenem, Českosaským Švýcarskem, Lužickými a Žitavskými horami. Po dokončení by měla znovu spojovat saské skalní oblasti u Hinterhermsdorfu se Sněžkou. V rámci Libereckého kraje se vyznačí celkem 960 kilometrů nových tras určených pěším, cyklistům a běžkařům. V rámci kraje povede severní a jižní trasa. Navazuje na historickou trasu zvanou Blauer Kammweg čili Modrá hřebenovka. Poutníka po ní vedl čtyřhrotý modrý hřebínek v bílém poli, stejný symbol se objeví i na novém značení, které se jinak nebude odlišovat od systému spravovaného Klubem českých turistů. Součástí značení budou i QR kódy, díky nimž se turista s "chytrým" telefonem dozví mnoho informací. |
Když máte ale v kapse moderní "chytrý" mobilní telefon, zamíříte na turistickou cedulku s obrazcem složeným z černých a bílých "čárek" a rázem se vám otevřou obzory. Dozvíte se o historii místa, přečtete si pověst a uvidíte třeba i historické fotografie.
Takto by mohlo fungovat značení připravované Nové hřebenovky, kterou chce vedení Libereckého kraje do regionu přilákat více turistů. Turistické cedule a mapy doplní moderní a stále více se rozvíjející technologie QR kódů.
"Dnes už má chytrý telefon stále víc lidí, využívá jej spousta mladých. Díky QR kódům bychom jich přivedli víc k turistice, mohli by v ní najít nový rozměr. Dostali by nové informace, bavili by se a zároveň i vzdělávali. Děti bychom zábavnou formou vzdělávali v místopise i dějepise," vysvětlila Lidie Vajnerová, náměstkyně hejtmana kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.
Do QR kódu se vejde až 7 000 číslic nebo text o délce 4 300 znaků. Tato technologie je stále populárnější a začíná se prosazovat i v turistice. Liberecký kraj se inspiroval na severní Moravě, kde se doplňuje značení beskydské magistrály.
Cesta bez brožur
"Je to budoucnost. Dostanete se i k informacím, které byste jinak v přírodě neměli. Můžete zapomenout na tlusté brožury," pochvaluje si Eva Hornová, vedoucí oddělení cestovního ruchu Libereckého kraje.
Připravovaná Nová hřebenovka propojí do dvou let jednotlivé regiony přes nejatraktivnější horské pasáže. Naváže na více než sto let starou historickou cestu, nejdelší vyznačenou hřebenovou cestu v Čechách, takzvanou Blauer Kammweg čili Modrou hřebenovku.
V horách přibudou i nová odpočívadla s dětskými hřišti, lavičkami, přístřešky, stojany na kola a také přes padesát map. Hotové má být vše do konce roku 2013.
Kraj minulý rok vypsal výběrové řízení na firmu, která trasu vyznačí. Vyhrála společnost Suchopýr, nyní ale výběrové řízení prověřuje antimonopolní úřad. Odvolala se k ní neúspěšná litoměřická společnost Gardenline.
"Doufám, že se začátek projektu nezpozdí. Odvolání bylo podáno ještě v prosinci, do jara by mohl antimonopolní úřad rozhodnout. Chtěli jsme začít v dubnu," doplnila náměstkyně Vajnerová.