Koše k ledu zatím nepatří. V lesích se stále najde houbařská nadílka

  7:09aktualizováno  7:09
Dlouho nic a pak ryc. Při pozdní a možná už poslední výpravě za houbami vás nic lepšího nenapadne. Mezi vyčerpávajícím víkendovým hledáním ostrůvků suchohřibů hnědých a babek je čas zavzpomínat si na hřibovou vlnu na tanvaldské straně Jizerských hor a v údolí Kamenice.
Příroda houbařům letos zavařila, když v létě vysušila lesy na troud. Teď jakoby se jim omlouvala. Na konci října je těší slušnou úrodou suchohřibů, babek nebo ryzců. (ilustrační snímek)

Příroda houbařům letos zavařila, když v létě vysušila lesy na troud. Teď jakoby se jim omlouvala. Na konci října je těší slušnou úrodou suchohřibů, babek nebo ryzců. (ilustrační snímek) | foto: Romana Navarová, iDNES.cz

Nastala po rekordně dlouhém čase naprostého bezhoubí, zaviněného příšerným vedrem a nedostatkem srážek. Podhoubí si ale na svou šanci trpělivě počkalo. Probudil ho dvoudenní nepřetržitý liják těsně po polovině srpna.

Třeba kolem soušské přehrady se už za týden o hřiby skoro zakopávalo, kolik se jich ráz naráz vyrojilo ve smrčinách i smíšených lesích.

Na druhé straně hor směrem od Josefova Dolu k Liberci však ve stejné době nenašli houbaři málem ani prašivku.

„Tam, kde během nebývalého letního sucha přece jen víc zapršelo, houby rostly, a hodně,“ říká známý liberecký mykolog Zdeněk Pelda. „Jenže třeba o kilometr dál, tam, kam pruh deště nedosáhl, nebyly vůbec žádné houby. Zkušení lidé z houbařských kroužků je však dokázali najít i za největšího sucha v červenci, což se stalo například ve Velkých Hamrech na Jablonecku.“

Na konci října už o vodu v lesích nouze není. Hle, dokonce i cesta je konečně rozblácená a holínky na ní čvachtají. Jen tenké pramínky v širokých korytech potoků připomínají červencové, srpnové a dokonce ještě zářijové tropy.

Příroda vytváří pozoruhodné úkazy

Ve vlhkém lese nad Kryštofovým Údolím už trochu studí nohy a konečně pořádně promoklá příroda vytváří pozoruhodné úkazy. Ošklivé tmavé václavky, zmrzlé před dvěma týdny, kdy do kraje vtrhla dvě krutě ledová rána, obaluje skvostný závoj z bílé plísně.

Avšak o kousek dál splývají s hnědou zemí suchohřiby alias slaďáky. Hned pět pohromadě na dvou metrech. Svým vzhledem však již odpovídají pokročilému podzimu. Ke krasavcům ze začátku měsíce mají daleko, předaleko.

Barvy zašlé a bez jiskry, spodky klobouků mnoha exemplářů jsou nepěkně ublemcané až blátivé. Ale na horké mramorové desce u krbové vložky se i největší „plajzáky“ usuší raz dva a v polévce měkkou houbu jako když najdeš.

Suchohřiby nakonec vydají na víc než polovinu velkého koše. Na poslední třetinu října a na pouze hodinovou procházku lesem docela slušný úlovek. Zvláště pokud se podíváte na populární server www.nahouby. cz.

V rubrice „Kde rostou“ vaši kolegové z Libereckého kraje píšou: „Harrachov žádná sláva, ale něco přece. Za čtyři hodiny hodiny košík a půl, hlavně hřiby hnědé a pár kovářů, nečervavé, ale dost okousané. Ve velkých částech lesa ani prašivka.“ „Jilemnice a okolí. Nic.“ „Obora u Doks, taky mrtvo.“

Hlášení na webu

Další zprávy nicméně dokládají Peldovu verzi o prudkých zlomech mezi místy, kde houby jsou, a kde o ně ani nezavadíte.

„Doksy - Okna, ve středu vrchovatý koš, dnes (v sobotu) jen tři čtvrtě. Dost lidí. Hledat v borůvčí, pod větvemi, v mechu a mezi borovicemi. Ve smrku nic.
Minulé pondělí bylo někde ještě lépe.

Viz další hlášení na www.nahouby. cz: „Kousek za Českým Dubem houbový masakr, plný koš hřibů hnědých za půl hodiny. Tak tohle jsem fakt nečekal a byla i spousta malých a čerstvých hub.“

Leccos se dozvíte také v hospodě. „Šli jsme z Výpřeže do Kryštofova Údolí a kolem cesty i na ní jsme našli spoustu ryzců,“ svěřuje se sympatický manželský pár. „A v parku přímo v Liberci teď chodíme na hnojníky inkoustové.“ Na ně ale bacha, přátelé, v břiše se vůbec, ale vůbec nesnesou s alkoholem.

Ryzce, které kdysi skoro vymizely kvůli průmyslovým exhalacím, se teď do lesů impozantně vracejí. Svou skvostnou oranžovou barvou zdobily letos také lesy v německých Žitavských horách.

Tam se občas vyplatí vyjet za větším klidem a jistotou, že prostor před vámi nečistí v rojnici komando ve složení - dědeček, babička, tatínek, maminka a dvě ukřičené děti.

Němci jsou menší houbařští maniaci než Češi

Sasové nejsou totiž zdaleka takoví houbařští maniaci jako Češi, a tak na cestách mezi stromy u Ojbína potkáte mnohem víc lidí v sedlech kol než s nožíky v ruce.

Pelda - pozor, neplést si s fotbalovým bossem Peltou, i když také on se řadí mezi vášnivé houbaře - si myslí, že houbaři nemusejí své hole a koše ukládat do kůlen ani na konci října a v listopadu.

„Minulý a předminulý týden pršelo několik dní za sebou, sice slabě, ale vytrvale,“ vysvětluje Pelda.

„Déšť se krásně vsákl do půdy, a podmínky pro houby vypadají velmi dobře. Meteorologové předpovídají mírné oteplení a větší mrazy až na konci listopadu. Až do té doby by mohly růst suchohřiby, babky, ale také ryzce, klouzci, sem tam nějaký kozák a věřím i v růžovky.“ Takže, kdo ví...

Třeba se do našich houbařských pohádek v mechu a kapradí vydáme ještě jednou.

Nebo dvakrát.

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další skanzen okupace v Ralsku padl, kotelna vytápěla sovětské paneláky

Demolice kotelny v Ralsku

K zemi se poroučelo další sovětské memento v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj, jemuž celé území patří,...

Dopravní podnik přišel o dotace, za úvěr mu bude ručit Liberec

Do doby, než robotickou ruku vyvinou a schválí ji drážní úřad, bude muset...

Liberecký dopravní podnik už nemá peníze na investice. Kvůli korupční kauze přišel o dotace. Vyřešit to má úvěr, za...

Najdete na iDNES.cz