"To je počítané se vším všudy. To znamená střechu, vnější omítky, vnitřní omítky, pískovcový sokl a oltář. Ten bohužel není zapsaný jako kulturní památka, takže tam nemůžeme žádné dotace čerpat," vypočítává předsedkyně Občanského sdružení za záchranu Kapličky na Prackově Alena Radoušová.
Vesnickou Panně Marii zasvěcenou kapličku, která v soukromém vlastnictví přestála totalitu, se sdružení letos podařilo zapsat na seznam kulturních památek a tím se otevřely dveře k možným dotacím, ale i problémům.
Když je stavba národní památkou, musí se po opravě co nejvíc přiblížit původnímu stavu. Na to dohlížejí památkáři. Radoušová je uvedení do původního stavu nakloněna a na řemeslníky dohlíží možná ještě přísněji než památkáři. Nejen kvůli dotacím, které se podařilo získat.
"Dostali jsme 100 tisíc od Libereckého kraje, přes památkový odbor města Turnova jsme získali 87 800 korun na opravu kulturní památky, něco nám chce dát obec, kde máme žádost o padesát tisíc a teď jsem žádala z jiného krajského fondu o dalších 100 tisíc. Tam zatím nevíme, protože krajské zastupitelstvo bude zasedat až v září. Uvidíme, jestli se na nás případně štěstí usměje," doufá Radoušová.
Kapli postavil za své zdejší rolník
Pětačtyřicet nadšenců však pouze na dotace nespoléhá. Hlavně mladší členové sdružení příští víkend pořádají ve Vesci Mírová Fest 2011, festiválek tří kapel.
"Všechny vydělané peníze půjdou na kapličku. Abychom nalákali lidi nejen na muziku, tak máme slosovatelné vstupenky. Cenami jsou tandemový let na padáku na Kozákově, sud piva a dvoutisícová sleva na autoškolu," říká za pořadatele Šárka Votrubcová. Součástí festivalu na záchranu kapličky bude i tombola.
Kapličku postavil z radosti nad koncem první světové války v září 1918 za vlastní peníze soukromý rolník František Trakal.
"Byl to velmi rozvážný a vzdělaný člověk a také pevně věřící katolík. Kaplička s věžičkou v Prackově bývala původně i zvonicí se zvonkem ve věžičce. Kdy zvonek z kapličky zmizel, není v kronice zmínka," uvádí kronikář František Mlejnek.
Zřejmě to bylo během druhé světové války. Potomek původního majitele kapličku sdružení daroval a sám se stal členem spolku na její záchranu.