Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sklářství potřebuje talenty, odchovat je má inkubátor v Kamenickém Šenově

  8:35
Sklářské obory potřebují talenty. Mezi dětmi je má pomoci vyhledat specializované centrum v Kamenickém Šenově. Výtvarně nadané děti se přitom budou hledat i v sousedním Sasku.

Jednu chvíli to vypadalo, že jeho dny jsou sečteny. Roky prázdný bývalý internát v Kamenickém Šenově dělal starosti městu i tamní sklářské škole. Zátěže se chtěly zbavit i tím, že nevyužitý dům prodají.

„Teď jsme rádi, že se tak nestalo. Škola i město dostalo další přidanou hodnotu,“ usmívá se starosta Kamenického Šenova František Kučera. Domov mládeže se totiž proměnil v centrum pro vyhledávání talentovaných dětí, které by mohly studovat umělecké sklářství.

„Dnes je veliký problém s tím, že děti se na základní škole ke sklu prakticky nedostanou. Zrušila se i výuka v dílnách, takže ani nemají moc šanci prokázat manuální zručnost. My jim ukážeme, jaké je sklo úžasný materiál, a že studovat sklářské obory se vyplatí. Spousta dětí si dnes neumí představit, co to práce se sklem je, musí to vidět, osahat si to. Zpravidla jsou pak velmi nadšené. Určitě nemá smysl nutit někoho ke studiu uměleckého oboru, když vůbec nemá ponětí, o co jde a nemá k tomu vztah,“ vysvětluje princip ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Pavel Kopřiva.

Inkubátor talentů je tak určen pro žáky základních škol i základních uměleckých škol z celé republiky. Při různých workshopech se jim budou věnovat nejen učitelé, ale i studenti sklářské školy. Ti budou v roli jakýchsi pomocníků a průvodců, kteří pomohou menším dětem zvládnout různé výtvarné a sklářské techniky. 

„Naším cílem je v dobrém slova smyslu nakazit děti sklem. Naučí se tu práci nad kahanem, skládat skleněnou mozaiku, dělat vitráže, vyrobí si vinutou perli nebo vybrousí skleničku nebo se naučí řezat sklo. Toho se většina lidí bojí, přitom máme vyzkoušeno, že po deseti minutách správného výkladu se sklo naučí řezat i dítě. Uvidíme je při práci a snáz tak odhalíme u někoho nadání pro sklo. Sklářské obory jsou zase na vzestupu, viděli jsme to i teď u talentových zkoušek na naši školu. Sešlo se víc přihlášek, než jakou máme kapacitu,“ popisuje Kopřiva.

Německé děti jezdí do inkubátoru poznat řemeslo

Přestavba bývalého internátu probíhala v rámci spolupráce, kterou má škola s německým městem Reichenbach nedaleko Görlitzu (Zhořelce). Německé děti tak jezdí do Kamenického Šenova „přičichnout“ ke sklářskému řemeslu. V Sasku kdysi bylo sklářství hodně rozvinuté, dnes tam ale z něho nic nezbylo. Kromě sklárny v Reichenbachu, kde se dělá tyčovina pro další zpracování. Sklářská nebo umělecká škola tam ale není ani jedna. Nejbližší je v Bavorsku nebo až u Kolína nad Rýnem.

„V celé oblasti kolem Reichenbachu je velký problém s nezaměstnaností. Takže smyslem projektu je i předání umu českých sklářů a našeho know-how do Saska. Doufáme, že to některé z tamních dětí přivede k tomu, aby u skla zůstaly a mohly se tím živit,“ uvedla Hedvika Zimmermannová, která projekt líhně pro výtvarně nadané děti pomáhala na německé straně rozjet.

„Musím přiznat, že z tohoto projektu hodně těžíme. U vás je jiné pojetí vzdělávání než u nás, a v rámci uměleckých oborů je to velmi znát. Naše děti to velmi baví, jsou z toho nadšené,“ potvrzuje starostka Reichenbachu Carina Dittrichová. 

Přeměna starého internátu stála 14 milionů korun. Většina je hrazena z evropských dotací, zbytek zaplatil Liberecký kraj. Inkubátorem ovšem stavební ruch ve škole nekončí. Už příští rok se má rekonstruovat současný internát, který je umístěn v budově někdejší sklářské rafinerie. Jenže dům z poloviny 19. století už nevyhovuje požadavkům na ubytování studentů. „Bude se to celé rekonstruovat, náklady by se měly pohybovat kolem šestnácti milionů korun bez DPH,“ řekl náměstek hejtmana Jan Sviták.

  • Nejčtenější

Hrubka na dopravní značce baví obyvatele Milířů, zhotovitel se omluvil

Slyšet, mlýn, blýskat se, Milýře… Podobně poupravená verze vyjmenovaných slov pravděpodobně zněla v mysli zhotovitele dopravní značky pro obec Rádlo na Jablonecku, v jehož katastru se nachází...

23. července 2024,  aktualizováno  13:55

Nahá žena není něco, co má potěšit muže, míní burleskní performerka

Premium

Před dvěma lety si usmyslela, že vybuduje burleskní impérium. Kromě toho, že mezinárodní umělkyně Zorya Blue v burlesce vystupuje, ji také vyučuje. Nyní se svou show plnou kostýmů, sexy žen a...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Perštýně vyrostou věže se stovkou bytů. Nejsou pro každého, míní makléř

Rezidenční projekt Nový Perštýn v centru Liberce vstoupil do své druhé fáze, která nese název Vilapark Horizont. Stavba dalšího bloku moderních bytovek v nevzhledné jámě již započala a developer už...

20. července 2024  7:33

Tragikomický dvojdotek změnil euforii na zmar. Nešťastník Trubač se podivoval nad VAR

Vše pro Daniela Trubače začalo až komickým ukopnutím. Po pár vteřinách se pro něj a jeho spoluhráče situace proměnila v nepopsatelnou radost, aby za pár minut bylo zase všechno jinak. A nakonec z...

22. července 2024  8:53

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z vrcholů v Jizerských horách mizejí kříže, osiřel Holubník i Ptačí kupy

Z vrcholu Holubníku v Jizerských horách zmizel v uplynulých týdnech dřevěný kříž. Na ztrátu symbolu jednoho z oblíbených turistických míst upozornil sám jeho autor, horolezec Jan Novotný. Už od února...

23. července 2024  16:33

Stopoval až do Nepálu. Největší strach jsem měl z Pákistánu, říká dobrodruh

Premium

Dvacetiletý Štěpán Hušek z Oldřichova v Hájích na Liberecku přerušil vysokou školu v Německu, našetřil si peníze z brigády a v únoru vyrazil stopem do Nepálu. Před odjezdem si založil na Instagramu...

24. července 2024

Libereckou náplavku vybuduje původně vybraná firma, začít stavět se má v srpnu

Liberecký kraj vítězem zakázky na vybudování náplavky u svého sídla v Liberci znovu vyhlásil firmu CL-Evans. Zaplatí jí za to 130,3 milionu korun. Hodnocení musel kraj opakovat kvůli námitce jednoho...

24. července 2024  12:21

Tramvaj, nebo trolejbus? Na podzim se rozhodne o dopravě do liberecké Rochlice

Vedení Liberce na podzim po dlouhých letech rozhodne, jak bude vypadat doprava na největší místní sídliště Dobiášova. Otázka vybudování tramvajové tratě v tomto místě ve čtvrti Rochlice se řeší už od...

24. července 2024  9:25

Neúčast na MS jako životní zklamání. Šimek také o NHL a libereckém srdci

V kanadsko-americké NHL odehrál 209 zápasů za San Jose Sharks. Poslední sezonu však strávil na farmě a navíc čeká přírůstek do rodiny, a tak se vrátil do Čech. „Už jsem měl návrh smlouvy od Sparty,...

24. července 2024  8:18

MSV Liberec, s.r.o.
Servisní technik zdvihacích zařízení / výtahů

MSV Liberec, s.r.o.
Praha, Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...