Kratší Jizerská padesátka i přes obavy táhla. Běželi ji Pirk i Doktor

  17:15aktualizováno  17:15
V provizoriu se kvůli nedostatku sněhu letos běžela slavná Jizerská padesátka. Závodníci v Bedřichově od pátku do neděle běhali na lyžích po čtyřkilometrovém okruhu s umělým sněhem. I přes obavy pořadatelů nakonec účastníci ročník chválili.

Hlavní závod pořadatelé pro masu amatérských běžců rozložili do tří dnů a startovalo se v devíti vlnách. Poslední blok se vydal na trať v neděli v 17 hodin.

Devětačtyřicátý ročník přepsal historii a díky nouzovému řešení se závod stal mnohem atraktivnější pro diváky. Ti si mohli závodníky na stadionu i podél trati mnohem víc užít. Během tří dnů sledovalo závod přes deset tisíc lidí. Závod absolvovalo na pět tisíc běžců.

Fotogalerie

„Měli jsme obavy, jak to účastníci Jizerské padesátky přijmou. Skepse byla cítit. Ohlasy jsou ale velmi pozitivní. Pro nás je to zadostiučinění,“ zhodnotil mluvčí závodu Tomáš Leixner.

Na vytvoření okruhu bylo zapotřebí deset tisíc kubíků umělého sněhu. Organizátoři tak vytvořili vrstvu o mocnosti třiceti až čtyřiceti centimetrů.

„Zaplatil jsem si volnou třicítku a nakonec jsem musel jet klasicky a jen dvanáct kilometrů. Je to ale pořád lepší, než kdyby pořadatelé závod zrušili jako před dvěma lety,“ prohlásil po dojezdu jeden ze závodníků.

Pořadatele pochválil tradiční účastník Jizerské 50, kardiochirurg Jan Pirk. „Měl jsem obavu, že se budeme na okruhu motat, ale nebyl to zase takový nával. Bylo to nádherné. Myslím, že pořadatelé udělali, co mohli,“ hlásil profesor Pirk těsně po dojetí do cíle zkrácené padesátky.

„Víme, jaké jsou podmínky, že není sníh. Pořadatelé si zaslouží velikou pochvalu, že to udělali aspoň tímto způsobem,“ řekl k bedřichovské „znouzectnosti“ rychlostní kanoista a dvojnásobný olympijský vítěz z her v Atlantě Martin Doktor.

Postavil se na start třicítky, letos tedy jen dvanáctikilometrového závodu na tři okruhy. Závodil i ve štafetě. „Příští rok určitě nastoupím do padesátky. Snad už nebude zkrácená,“ dodal Martin Doktor.

Na památku horolezcům

Další z tradičních účastníků, architekt David Vávra letos dokonce zkrácenou variantu závodu vítal.

„Měl jsem jednání v Liberci a dobře mi to zapadlo do skladby dne. Budu dřív doma,“ usmíval se v pátek před startem zkrácené padesátky. „Jen to nebude taková ta dřina a celý radostný víkend. Trošku to připomíná tu naši dobu. Příště už to snad zase bude klasická Jizerská padesátka,“ dodal Vávra.

Co připravili pořadatelé pro závodníky

25 tisíc tatranek

30 tisíc litrů čaje

900 kilogramů masa

450 kilogramů banánů

600 bochníků chleba

100 párů náhradních holí

Závod se jel na počest památky horolezců, kteří zahynuli pod kamennou lavinou na Huascaránu při Expedici Peru 1970. Pořadatelé letos na památku zesnulých horolezců navždy ze startovní listiny vyřadili patnáct čísel.

Patnáct kol a padesát kilometrů měli v neděli v nohách jen elitní běžci. Jeli na tříapůlkilometrovém okruhu. V televizním přenosu mohli diváci sledovat, že bylo každé kolo věnováno jednomu zesnulému horolezci.

Navzdory zkrácené verzi závodu nebylo zajištění televizního přenosu jednodušší. Po úzké trati nemohly jezdit sněžné skútry, trať tak pokrývalo 21 pevných kamer. Přenos také nepomáhalo zajišťovat letadlo.

Autor:

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

Liberecká zoo promítá návštěvníkům, kde po světe zachraňuje zvířata

Dřevěný domeček dřív sloužil zvířatům. Nyní slouží lidem.

Kdysi poskytoval úkryt muntžakům malým či australským emu. Dnes dřevěný domek u výběhu koní Převalského skrývá ZooKino....

Plechovky jsou oblíbené, ví vratislavický pivovar. Postavil si vlastní linku

Linka na výrobu plechovkového piva přišla pivovar Konrad na 100 milionů korun....

Pivovar Konrad dokončil linku na výrobu populárního plechovkového piva. Přišla jej na sto milionů korun a dokáže za...

Střela rozbila čelní sklo traktoru, v němž seděl desetiletý chlapec

Ilustrační snímek

Dva projektily vypálil neznámý střelec na desetiletého chlapce, který seděl v kabině traktoru v Kořenově v Jizerských...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz