„Tyto látky jsou v životním prostředí prakticky nerozložitelné, a proto se častokrát označují za věčné chemikálie. Mnoho zástupců této široké skupiny člověkem vyrobených látek je spojováno s celou řadou nádorových onemocnění a mohou například i narušovat hormonální či imunitní systém,“ říká Jaroslav Semerád z Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky, který se tomuto výzkumu věnuje již řadu let.
Nejvíce kontaminovanými místy jsou frekventované běžkařské křižovatky či stadiony. Vůbec nejhorší stav pak bývá na našich horách podle výzkumu právě po Jizerské 50. Přísný zákaz, který se podle pravidel Mezinárodní lyžařské federace původně vztahoval jen na profesionální závodníky, tak pořadatelé nakonec přenesli i na hobby běžkaře.
Fluor ve voscích škodí zdraví i horám, Jizerská 50 ho zakáže také amatérům |
„Nyní jednáme o tom, abychom měli na závodě co nejvíce přístrojů k měření a mohli jsme tak pohlídat, že škodlivé vosky nikdo nepoužívá. Jeden přístroj ale stojí 20 tisíc eur, tudíž není v našich silách zkontrolovat tak početné startovní pole, jaké tu máme,“ vysvětluje mluvčí závodu Richard Valoušek, který chce závodníky namísto zastrašování diskvalifikacemi raději informovat o konkrétních příčinách a důsledcích zákazu.
„Chceme lidem vysvětlit, že ty látky mohou například při oblevě kontaminovat pitnou vodu pro Liberec a Jablonec nad Nisou.“
Jako motivaci pro závodníky připravují pořadatelé službu ve stylu „staré za nové“, která by měla pro obě strany představovat výhodnou formu výměny drahých fluorovaných vosků za ekologičtější.
„Nyní necháváme v laboratoři environmentální biotechnologie přeměřit vosky, které jsou fluor free, a v druhé polovině ledna budeme závodníky informovat podrobněji o tom, jaké vosky pro ně budou vhodnou alternativou,“ dodává Valoušek.
12. února 2022 |