Badatelé hledají místo, kde kdysi komunistická policie postřílela skauty

  11:30aktualizováno  11:30
Stále neznámá zůstává přesná poloha skautského tábořiště, v němž policie před 70 lety v Jizerských horách zastřelila dva lidi při akci Jizerka. Najít toto místo se nyní snaží liberecký kriminalista s pracovníky dvou muzeí. Slibují si od toho, že vyjasní některé otazníky spojené s tragédií.

Haba a Hübnerův kříž připomínají smrt dvou skautů, které zastřelili příslušníci komunistického Sboru národní bezpečnosti během přepadení skautského tábora 24. července 1949 při takzvané akci Jizerka. | foto: ČTK

Pátrači také doufají, že objevili plachtu, v níž byl snesen z tábora jeden ze zastřelených skautů.

„Je na nás, abychom potvrdili, nebo vyvrátili, že je to opravdu ten autentický předmět, který už má muzejní hodnotu,“ řekl Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci, jenž na projektu spolupracuje. 

Fotogalerie

Plachta byla složená v jedné garáži v Bílém Potoce, nalézt se ji podařilo díky spolupráci s místním Jizerskohorským technickým muzeem. Rozbor ukázal, že je na ní lidská krev. „Analýza byla úspěšná a DNA profily jsou vhodné pro porovnání s rodinnými příslušníky předpokládané oběti či obětí,“ řekl genetik Daniel Vaněk. Podle Rouse se nyní snaží dohledat příbuzné obou zemřelých.

Policejní akce namířená proti sedmi skautům z Železného Brodu se udála ráno 24. července 1949 nedaleko Smědavy. V očích tehdejšího komunistického režimu se skauti dopustili těžkého zločinu - chtěli opustit republiku. 

Vedlo je k tomu rozčarování z vývoje v zemi po komunistickém puči, který se mimo jiné projevil i zákazem jejich hnutí a hrozbou zatýkání.

Proti sedmi mladým lidem, kteří na radu provokatéra čekali na převaděče ve stanech na odlehlém místě nedaleko Smědavy v Jizerských horách, vyrazilo v rámci takzvané akce Jizerka nejméně sedmdesátičlenné komando příslušníků komunistického Sboru národní bezpečnosti a StB vybavené i kulomety.

Obklíčené stany nejprve prostříleli. Dva zraněné skauty pak „esenbáci“ na místě zastřelili - bezbranného na zemi ležícího Tomáše Hübnera střelili do zad, tehdy pětatřicetiletého skautského vedoucího Jiřího Habu, který kvůli zranění nedokázal opustil stan a podle jednoho z přeživších Radomila Raji chtěl krýt útěk ostatních střelbou z pistole, rozstříleli i se stanem kulometem.

Do dalších nehybně ležících vypálili ještě několik ran. Podle Raji dalšímu vraždění zabránil pokyn jednoho z velitelů: „Klid soudruzi, neprasečte, potřebujeme i živé.“

Živé potřebovali komunisté pro další z inscenovaných monstrprocesů, který nemohl skončit jinak, než mnohaletými tresty v uranových dolech. Když akce Jizerka, zaměřená na diskreditaci a likvidaci skautského hnutí, skončila, nastalo v Železném Brodě, odkud skauti pocházeli, i v jizerskohorských obcích rozsáhlé zatýkání. Bylo zatčeno čtyřicet lidí. Někteří z nich byli později propuštění.

Skauti pak dostali v předem připraveném procesu za nesmyslné trestné činy od pražského soudu mnohaleté tresty, dvacet, deset a osm let v uranových dolech.

Mnoho dalších, včetně těžce zraněného Raji či nezletilých chlapců z okolních obcí, kteří skautům poskytli potraviny, muselo do vězení od několika měsíců po dva a půl roku. Odsouzeným bylo v té době mezi 15 až 20 lety.

Zásah provází mnoho nejasností

Zásah provází stále mnoho nejasností. „Největší otazník je, zda šlo o předem připravenou vyprovokovanou akci Státní bezpečnosti, nebo zda šlo o akci Sboru národní bezpečnosti, která nebyla plánována dopředu,“ uvedl liberecký kriminalista Pavel Karmazín.

Při bádání vychází z výpovědí žijících účastníků přestřelky i vyšetřovacích a soudních spisů. Nejsou ale podle něj úplné a celé pravdy se už zřejmě dopátrat nedá. „Můžeme s velkou pravděpodobností nějakou hypotézu stanovit, ale v podstatě na sto procent to nebudeme moci říci nikdy,“ dodal. Některé otazníky by ale pomohlo objasnit nalezení místa střelby.

Tragickou událost dnes připomínají dva spojené kříže nedaleko silnice ze Souše na Smědavu, tam ale před 70 lety skauti netábořili.

„Místo se snažíme dohledat, protože tam bylo vystřeleno přes tři tisíce nábojů. Problém je, že změny v terénu kvůli kalamitní těžbě jsou obrovské. Výzkumy už probíhaly v roce 2008 a 2009, nezávisle na nás, s negativním výsledkem,“ uvedl kriminalista.

Podle Rouse je potíž v tom, že pro kalamitní těžbu se v 80. letech používala v této lokalitě těžká technika a původní terén může být přeorán až do hloubky tři čtvrtě metru. „Celé místo je i kontaminováno odpadem těžby, což jsou úlomky různých řetězů a podobně,“ uvedl Rous. Je přesvědčen, že při hledání klasické detektory kovů stačit nebudou. 

„Budeme se snažit nasadit geofyzikální metody, jako je magnetometr, a budeme doufat, že tam zbyla třeba nějaká odpadní jáma, ve které jsou vyházené konzervy nebo něco podobného. To znamená, že tam bude větší objem železa, který bychom mohli detekovat,“ dodal.

Autor:

Nejčtenější

Liberec - Sparta 3:1, vítězný gól padl z nesprávně nařízené penalty

Liberečtí fotbalisté se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Spartě.

Sparťanští fotbalisté ze sedmi zápasů počtvrté ztratili body. V 7. kole Fortuna ligy podlehli v Liberci 1:3, když také...

O „Mekáč“ jsme bojovali tři roky, říká šéf sirupárny z Jablonce

Vlastník firmy a její ředitel Jan Vokurka

Před dvanácti lety uvedli na trh Šláftruňk. Netradičním názvem se tehdy poprvé do povědomí české veřejnosti zapsala...

Mácháč plný kriminality. Takový byl festival taneční hudby v Doksech

Závody plachetnic na Máchově jezeře

Loupež, namol opilý řidič, zdrogovaní lidé volantem a odhalení obchodníci s drogami opepřili v nejhorším smyslu...

Plavkyně Pechová jako první handicapovaná žena na světě překonala La Manche

handicapovaná plavkyně Markéta Pechová přeplavala kanál La Manche. (25. srpna...

Plavkyně Markéta Pechová přišla o nohu, když jí bylo dvanáct let. Lékaři jí museli končetinu amputovat ve stehně kvůli...

Bunda libereckých vědců mění barvy jako chameleon, otestuje ji armáda

Vedoucí vývoje Martina Viková z liberecké Technické univerzity s novým...

Doslova jako chameleon si může připadat voják, který oblékne unikátní maskovací bundu vyvinutou na Technické univerzitě...

Další z rubriky

Velký projekt stojí. Nejhorší místo cyklostezky číhá pod Hamrštejnem

Cyklostezka - ilustrační snímek

Nebezpečné místo kolem zříceniny hradu Hamrštejn kazí zážitek z jízdy po populární cyklostezce mezi Libercem a Žitavou....

Bunda libereckých vědců mění barvy jako chameleon, otestuje ji armáda

Vedoucí vývoje Martina Viková z liberecké Technické univerzity s novým...

Doslova jako chameleon si může připadat voják, který oblékne unikátní maskovací bundu vyvinutou na Technické univerzitě...

Mácháč plný kriminality. Takový byl festival taneční hudby v Doksech

Závody plachetnic na Máchově jezeře

Loupež, namol opilý řidič, zdrogovaní lidé volantem a odhalení obchodníci s drogami opepřili v nejhorším smyslu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz