Na sportovišti ve Vesci skončily bez souhlasu Liberce tisíce tun zeminy

  17:34aktualizováno  17:34
Na tři sta nákladních aut navozilo podle lidí z okolí do veseckého sportovního areálu bez jakékoli kontroly tuny zeminy, stavební suti a zřejmě i nebezpečného odpadu. Rozčílilo to i městskou opozici, případ řeší i Inspekce životního prostředí. Podle správce areálu se ale nic špatného nestalo.

Navážka se nelíbí ani obyvatelce Vesce Pavlíně Konrádové (na snímku). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

O přesunech obrovského množství materiálu nevěděli městští radní a dokonce ani mnozí představitelé Sportovního areálu Ještěd, pod který spadá i vesecký areál.

Sportovní areál Ještěd je stoprocentní akciovou společností města. „Nejde jen o to, že město ztratilo kontrolu nad tím, co v navážkách skončilo. Ale navíc v době, kdy není schopné vybudovat ve Vesci chodníky, přišlo o statisíce korun, které by jinak soukromá firma zaplatila za uložení tun materiálu,“ domnívá se obyvatelka Vesce Pavlína Konrádová.

Největší část zavážky, údajně až 1100 metrů krychlových, zvýšila dno někdejšího lomu za provozní budovou. Vznikne tam ohniště. Zhruba 700 kubíků vyrovnalo i nedaleký travnatý pozemek u parkoviště, kde zas bude workoutové hřiště. Výškový rozdíl oproti původnímu terénu tam je až čtyři metry.

Ve zmíněném lomu má výška navážky podle aktivistů až tři metry. Poukazují na to, že ve Vesci letos skončily čtyři tisíce tun materiálu.

„Zavážení probíhalo nekontrolovaně, partyzánsky bez stavebního dozoru, který by měl přehled o tom, co se tam naváží a v jakém objemu. Rozhodně to není žádný perk nebo zemina pro povrchové úpravy, ale jíl a materiál ze stavby,“ upozornil další obyvatel Vesce Jiří Vašák.

Zavážení obou míst od počátku sledoval a fotil. „Jsou tam i cihly, beton, plastové odpady, polystyreny nebo linoleum. Ale i nebezpečný odpad jako živičný dehet, asfalt nebo azbestové střešní odpady,“ tvrdí Vašák.

Případem se zabývá Česká inspekce životního prostředí

Případem se už zabývá Česká inspekce životního prostředí. „Zahájili jsme kontrolu. Budeme vyžadovat příslušné dokumenty, povolení a jiné důkazy. Jestli došlo k porušení zákona, ale ještě nevíme,“ zmínila Hana Kolářová, ředitelka Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Liberci.

„Aut rozhodně nebylo tři sta, maximálně sto třicet. Kategoricky ale odmítám, že tam je nebezpečný odpad, nic špatného jsme tam nedovezli. Je to běžná vytěžená zemina z průmyslové zóny Jih a máme na ni certifikáty. Vše můžeme doložit,“ reagoval ředitel Sportovního areálu Ještěd Jan Svatoš.

Akce měla podle něj naopak vylepšit areál. „V lomu se držela voda, opékání by po deštích nebylo možné několik dní. Na zatravněné ploše tento problém odpadne,“ míní Svatoš.

Na zastupitelstvu se kvůli navážkám ve Vesci, o kterých město jako vlastník areálu nevědělo, strhla velká diskuse.

„Nechám teď stranou, co vlastně navážka obsahuje. Závažné ale je, že Sportovní areál Ještěd si navážku ujednal s ‚dodavatelem‘, aniž by se zeptal pronajímatele, tedy města. Došlo k závažné změně pronajatého pozemku. Je to v rozporu s občanským zákoníkem. Měla o tom vědět rada města,“ míní opoziční zastupitel Michal Hron (Starostové).

Souhlasí s ním zastupitel za ODS Ondřej Červinka. „Došlo k zásadnímu pochybení jak vedení společnosti, tak představenstva. Uložení tak obrovského množství zeminy mělo odsouhlasit město jako vlastník areálu,“ řekl Ondřej Červinka.

Zastupitelé si vyžádali podrobnou zprávu

Oba zastupitelé se obávají i toho, že pokud se potvrdí uložení nebezpečného odpadu, doplatí na to sportovní areál i město. Zastupitelé si už vyžádali podrobnou zprávu.

„Máme připravenou projektovou dokumentaci. Nabídka materiálu přišla dříve, než jsme to měli schváleno, to je pravda. ‚Papírová válka‘ by znamenala ztrátu šedesáti dní, a to už bychom neměli šanci mít materiál zadarmo,“ vysvětlil Svatoš.

Odmítá, že by město přišlo o peníze. „Takový materiál se spíš kupuje než platí. Navíc tam dvanáct dní pracoval po osmi hodinách bagr.“

S tím ale nesouhlasí Jiří Vašák. „Nejbližší legální místo v Liberci pro uložení jílové zeminy v tomto objemu je v pískovně v Rynolticích, kde se platí za uložení tuny osmdesát korun, je však potřeba připočítat ještě dopravné. Soukromá firma uložením do areálu ve Vesci ušetřila nejen poplatek za skládkovné, ale i náklady za dopravu,“ vypočítává Vašák.

„Věděli jsme o záměru dělat drobné terénní úpravy ve Vesci. Představenstvo Sportovního areálu Ještěd se ale zabývá strategickými plány. Není to tak, že by bylo u každého provozního činu, co dělá pan ředitel. Srovnání plochy pro ohniště je v kompetenci ředitele. Faktem je, že tady množství navážky přesáhlo hranici, která by se dala dělat bez povolení,“ řekla předsedkyně představenstva Sportovního areálu Ještěd Zuzana Kocumová.

„Zároveň v žádném případě nedošlo k omezení možnosti využívání areálu ve Vesci,“ zdůraznila.

Autor:

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

Turnov chce netradiční bustu Masaryka, může mít podobu prolézačky

Busta by mohla připomínat prolézačku, která stojí v Brně na Moravském náměstí.

Pomník prezidenta T. G. Masaryka by chtěl mít už za tři roky Turnov. Socha prvního československého prezidenta ve městě...

Plechovky jsou oblíbené, ví vratislavický pivovar. Postavil si vlastní linku

Linka na výrobu plechovkového piva přišla pivovar Konrad na 100 milionů korun....

Pivovar Konrad dokončil linku na výrobu populárního plechovkového piva. Přišla jej na sto milionů korun a dokáže za...

Kůrovec má hody, za dva týdny se rozleze z pěti smrků na tři sta

V Libereckém kraji se množí kůrovec.

Když potkáte mezi smrky lesníky s očima na šťopkách, určitě nejsou na houbách. Hledají stromy napadené zkázonosným...

Najdete na iDNES.cz