Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Dám si pauzu v komentování hejtmanovy kauzy, říká po neúspěchu Korytář

  14:00
Před několika lety vystoupalo na piedestal popularity. Ještě před čtyřmi lety získalo v krajských volbách téměř sedmnáct procent hlasů, před dvěma lety v těch komunálních ještě více - přes pětadvacet procent. Letos ale hnutí Změna pro Liberec zažilo pád.

Jan Korytář je v současnosti náměstkem libereckého primátora. Musí se vyrovnávat s neúspěchem Změny v posledních krajských volbách. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V říjnu lístek s jeho jménem vhodilo do volební urny jen 8744 voličů. „Je to velká prohra, ale musíme jít dál,“ říká Jan Korytář, náměstek libereckého primátora a zakladatel hnutí Změna.

Profil

Jan Korytář

Narodil se 18. 4.1972. Po střední ekonomické škole pracoval jako prodavač a po roční civilní službě ve Správě CHKO Jizerské hory absolvoval obor Ochrany a tvorby životního prostředí na Univerzitě Palackého v Olomouci. V roce 1994 založil Společnost přátel přírody Čmelák. V roce 2004 vstoupil do Strany zelených. Od roku 2006 je zastupitelem města Liberec, v roce 2010 byl zvolen primátorem, o rok později koaličními partnery odvolán. Od roku 2012 je zastupitelem Libereckého kraje. Od roku 2014 je náměstkem primátora pro ekonomiku. Je otcem tří dětí.

Co pro vás ten neúspěch znamená, projde Změna nějakou personální proměnou?
Ne, normálně budeme pokračovat. Předtím jsme měli tři velké úspěchy, v krajských volbách jsme byli třetí, dvakrát jsme vyhráli komunální volby. Takže musíme dál pracovat, a také přehodnotit některé věci, které jsme dělali.

Jste schopný sebereflexe? Víte, proč se vám nepodařilo získat tolik voličů jako v minulosti?
Především si dám pauzu v komentování korupční kauzy hejtmana Martina Půty. Počkám, až se ten případ dostane k soudu. Věřím, že potom lidé pochopí, proč jsem na některé věci upozorňoval. Hlavní výhoda Starostů, kterou si ale odpracovali a my jsme jim v tom nebyli schopni konkurovat, byla, že měli strukturu v celém kraji. Mají na sebe napojené starosty skoro ze všech obcí. Je to strategie, která jim dobře funguje. Zároveň tím, že čtyři roky byli ve vedení kraje a měli jak hejtmana, tak radního pro finance, měli peníze na co potřebovali a hejtman byl v rámci propagace všude. Já sám už bych nikdy nešel do koalice, kde by tyhle dvě funkce byly takto spojené a ještě máte v radě menšinu, takže téměř nic neprosadíte.

Lidé vám ale vyčítali hlavně jedovatou kampaň proti Starostům, hlavně proti Půtovi. A paradoxně i tato vaše kritika jim možná pomohla volby vyhrát. Nemyslíte, že více než „rýpání“ do ostatních jste se měli soustředit na to, co se vám v minulosti povedlo? ̈
My jsme to možná jen špatně vysvětlili. Neříkali jsme přece, že Martin Půta je ošklivý, zlý člověk, jen máme problém s tím, když je někdo policií obviněný z korupce. Nešlo tam o jeho úplatek, ale o dvacet milionů, o které je ta zakázka předražená. Takový člověk nemůže být ve vedení kraje. Bohužel se nám to nepodařilo vysvětlit, myslel jsem si, že to lidé pochopí jako problém. Kdyby se tohle stalo třeba v Německu, tak by takovýto politik musel hned odejít.

Možná v tom sehrálo roli i to, že se v kauze dva roky nic neděje?
V tomhle bychom se s hejtmanem možná shodli, že nám oběma vadí, jak dlouho ta kauza trvá, také bych byl raději, kdyby už byla u soudu. Ale máte pravdu. Ve volbách nám to nepomohlo.

Jak moc se na slabém výsledku podepsal i fakt, že lídryně hnutí Zuzana Kocumová se více než politice věnovala sportovním výkonům?
Myslím, že to byl jeden z faktorů, který k neúspěchu přispěl. Hejtman Půta sjezdil celý kraj, byl všude, na naší straně nasazení Zuzky Kocumové neodpovídalo významu, že byla kandidátkou na hejtmanku. Naštvalo mě to, málem jsme se kvůli tomu politicky rozešli. Ale nechci to svádět jen na ni. Ty čtyři roky na kraji jsme neodpracovali tak, jak jsme měli, měli jsme být mnohem aktivnější a zapracovat na celokrajské struktuře, jsme jen v Liberci a v Jablonci. Měli jsme i pozitivní program, ale v kampani nebyl. Starostové uměli nabídnout mnohem více než my. Dalším faktorem je, že před čtyřmi lety jsme měli jinou startovací pozici, byli jsme odvolaní z radnice, hodně lidí nám věřilo. A také tu nebylo hnutí ANO. To je klíčový faktor, přešlo k nim hodně voličů.

Když už jsme se dotkli hnutí ANO, jak se vám s nimi spolupracuje na radnici? Dost často jsou sociální sítě plné kritiky na vaši adresu hlavně ze strany primátora Tibora Batthyányho.
Ta spolupráce není úplně příjemná, ale já vždycky říkám, že politika je o práci s těmi nejlepšími lidmi, kteří jsou k dispozici. Není nás tady 39 andělů ani 39 výkonných manažerů, ale 39 volených zastupitelů.

Rozpadne se koalice nebo ještě ty dva roky vydrží?
Nemyslím si, že by se rozpadla. Nevidím tady nějaký další funkční model, nepředpokládám, že by do koalice s ANO chtěli vstoupit třeba Starostové. Pokud dál vydrží, stejně jako jsme kdysi vydrželi v opoziční práci my, mohou si brousit zuby na dobrý výsledek za dva roky v komunálních volbách. Teď na tom nemohou nijak vydělat, museli by akceptovat, že ANO bude mít i nadále primátora. Stejně jako mi nedává smysl, proč by mělo vstupovat ANO do koalice, kde by ztratilo primátora.

Jaký je zájem vstupovat k vám do hnutí?
Téměř žádný. Je nás několik desítek. Nových lidí moc nepřichází, ale naštěstí ani neodchází.

Kolik jste vložili do kampaně peněz a vrátí se vám?
Kampaň nás stála necelé dva miliony, část peněz jsme měli našetřenou, na část jsme se složili. Za každého zastupitele dostaneme za čtyři roky milion korun, což jsou čtyři miliony. Kampaň nám to zaplatí a i když jsme si mysleli, že to bude víc peněz, ekonomicky hnutí funguje.

Koalice na kraji už je dohodnutá, čtyři zastupitelé za Změnu usednou do opozičních křesel. Jak se vám složení nové krajské vlády líbí?
Osobně vidím jako problematické, že Přemysl Sobotka z ODS bude zastávat post zdravotnictví. Kritický jsem k tomu vzhledem k té zakázce (modernizace nemocnice má stát přes miliardu korun, pozn. red.). Mohou stokrát říkat, že to s tím nesouvisí, ale já tomu ze zkušeností, které s ODS mám, nevěřím. Další věc, kterou vnímám jako problém, je určitá koncentrace moci u Starostů. Mají post hejtmana a radního pro veřejné zakázky. Pokud je má na starosti Marek Pieter a já vidím, jak funguje zakázka na Evropský dům, tak pro mě Starostové do značné míry nahradili praktiky ODS. Na jedné straně můžete mít transparentnost v detailních věcech, a rozklikávací rozpočet, ale to ještě neznamená, že se ty zakázky nepřipravují tak, aby byly šité na míru vybraným firmám. Hnutí ANO má sice rozpočet, ale já si myslím, že v zásadě budou plnit jen roli nějakého účetního.

To zní, jako byste byl rád, že jste skončili v opozici?
A víte, že za těchto okolností jsem rád? Rozhodně ale nic nevzdáváme, i když vím, že nic neprosadíme. To ale ani není smyslem opozice, tam je podstatné mít tu hlídací roli, poukazovat na to, kde je nějaký problém, stále tam být, aby si na nás dali koaliční politici pozor. Uvidíme, jestli svůj postoj v opozici změní komunisté, zda tam budou jen dál sedět a být jako ti hodní strejdové nebo se začnou chovat víc opozičně.

Ve volbách vaše hnutí ztratilo hodně voličů i v samotném Liberci. Přitom mu společně s ANO vládnete. Není to směrem k vám od voličů vzkaz, že s vaší prací nejsou spokojení?
Samotného mě to překvapilo. Když jsme byli před lety v opozici, tak přece jenom k nám spousta lidí upínala určité naděje, že ta změna, kterou slibujeme, přijde hodně rychle. A i když na tom stále pracujeme, tak nic zásadního se pro ně nezměnilo. Než se něco podaří prosadit, tak to chvíli trvá. Máme ještě dva roky a věřím, že během nich už bude něco konkrétního ve městě vidět. Teď pracujeme hlavně na dotacích, když jsem přišel na radnici, byly tu rozpracované pouze dva náměty, dojížděly se starší projekty a nedělalo se na nových. Museli jsme nabrat lidi a udělat nějaký systém.

Víte, to je možná ten problém. Kdykoli přijde řeč na rozvoj Liberce, odpovědí je, počkáme, zda se podaří získat dotace. Přitom máte více peněz z daní, v rozpočtu je přebytek 70 milionů, to je částka, za níž se mohou opravit silnice, vybudovat parky.
Ano, silnice jsou katastrofální, to je pravda, ale my jsme si třeba loni jako prioritu určili, že je potřeba dát peníze na opravy škol. Přece jenom je horší, pokud mají děti plíseň v šatnách a hygiena nám hrozí, že některé školy uzavře. Ale bohužel to prostě není tak vidět. I proto mě osobně mrzí, že jsem neuspěl ve volbách do Senátu, nedokázal jsem zřejmě lidem dostatečně vysvětlit, jak důležité je téma rozpočtového určení daní. Protože pokud se tohle nezmění a Liberci nebude chodit více peněz, pak budeme město jen dál flikovat a s většími opravami spoléhat na dotace.

Řekněte tedy mně jako Liberečance, co po vaší vládě za čtyři roky zbyde?
V příštím roce chceme otevřít lesní koupaliště, už je kompletně vyřezané od náletů a doufám, že v roce 2017 se v něm už budou moci koupat lidé. Další věcí je vybudování vlastní kompostárny, abychom nemuseli bioodpad vozit bůhvíkam za město. Jednáme s teplárnou o snížení cen tepla, a jsou to tvrdá vyjednávání. Společnost MVV, která je většinovým vlastníkem, dlouhá léta jen odsávala z Liberce peníze, nám se teď podařilo dostat je do pozici, kdy si už s námi nemohou dělat, co chtějí. Také jsme začali připravovat cyklostrasy. Jestli vyjdou dotace, postavíme nový terminál na autobusovém nádraží a věřím, že peníze se najdou i na parky

  • Nejčtenější

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Z Liberce do Prahy vlakem za 70 minut. Kraj hlásí zásadní posun

O modernizaci železniční tratě mezi hlavním městem a Libercem, která by spojení zásadně zrychlila, se mluví už desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva zápasy, dva góly. Pardubice se vrací na čelo, Sparta vítězí posedmé v řadě

Úterní extraligové dohrávky nabídly přesně tolik vstřelených gólů jako zápasů. Davidové Ciencala a Dvořáček rozhodli...

Mrtvý divočák na Liberecku měl africký mor, nařízení omezí pohyb lidí v lese

Ve Frýdlantském výběžku se ve čtvrtek potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. Informoval o tom...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vnučky za zavražděného dědečka odškodné nedostanou, nejevily o něj zájem

Vnučky muže z Českolipska, kterého jeho manželka ubila topůrkem, rozřezala a spálila, nemají od pachatelky nárok na...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Deset procent mladých zvažuje sebevraždu, má jim pomoci „placený kamarád“

Odborníci varují před nárůstem depresí, úzkostí a dalších duševních obtíží u mladých lidí. Pomoci by mohl „placený...

Zchátralá sportovní aréna v Liberci potřebuje opravit, na led kape voda

Nová hala pro míčové sporty, menší bazén, další tréninková hřiště, oprava Svijanské arény. Tak vypadá vize na zlepšení...

Vnučky za zavražděného dědečka odškodné nedostanou, nejevily o něj zájem

Vnučky muže z Českolipska, kterého jeho manželka ubila topůrkem, rozřezala a spálila, nemají od pachatelky nárok na...

Obyvatel vyhořelé roubenky na Českolipsku zemřel při požáru, potvrdila pitva

Obyvatel vyhořelé roubenky v Novém Boru - Arnultovicích minulý týden zemřel v důsledku požáru. Potvrdila to dnes soudní...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK S AJ (30-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...