Podnikateli Evženu Hejskovi se stále nepodařilo prodat rozhlednu a restauraci...

Podnikateli Evženu Hejskovi se stále nepodařilo prodat rozhlednu a restauraci na Petříně v Jablonci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablonecký Petřín je k mání. Majitel by ho rád prodal miliardáři Dědkovi

  • 2
Legendární jabloneckou rozhlednu a hotel Petřín se stále nedaří prodat. Už tři roky figuruje v nabídce realitních kanceláří. Dominantu Jablonce, která letos oslaví 110 let od svého vzniku, si zájemci mohou koupit za necelých 30 milionů korun.

Restaurace i dvacet metrů vysoká vyhlídková věž jsou od loňska zavřené. Majitel kdysi vyhlášeného výletního cíle Evžen Hejsek objekt nabízel k prodeji již před třemi lety. Tehdy za cenu přibližně o tři miliony vyšší.

Jablonecký Petřín byl i dětským domovem

Petřín je vrch nad Jabloncem nad Nisou, kde stojí secesní výletní restaurace s rozhlednou. V roce 1906 ji nechal postavit německý soukromník Richard Fellinghauer. Podnik nesl název „Zur Nickelkoppe“.

Po 2. světové válce sloužil jako dětský domov a původnímu účelu se vrátil v polovině šedesátých let. Provozoval jej státní podnik „Restaurace a jídelny“. Po roce 1989 čekaly Petřín majetkové tahanice.

Vyústily v zavření restaurace v roce 1993. Poté několik let chátrala. Nový majitel Evžen Hejsek ji pak za dvacet milionů opravil a na sklonku roku 2000 opětovně otevřel.
Z rozhledny je překrásný výhled na Jizerské hory a na město. Od letních měsíců roku 2015 je ale hotel opět uzavřen, výstup na věž proto není možný.

„Velice mě mrzí, že Petřín nefunguje. Kdybych neměl zdravotní problémy, Petřínu bych se věnoval dál a neprodával bych ho. Přeci jenom jsem tu strávil dost let života a celý ho zrekonstruoval. Bohužel mému synovi se do Jablonce nechce, a tak nabízím hotel do jiných rukou,“ řekl Hejsek pro MF DNES.

Podle něj zájem o Petřín je. „Zájemců bylo několik, měl jsem tu i Chorvaty, Rusy,“ prozradil Hejsek. Právě s Rusy si pětašedesátiletý hoteliér před časem málem plácl. „Rusové ho už téměř koupili. Jenže přišlo výrazné oslabení rublu a cena se kvůli tomu asi dvakrát zvětšila, takže od koupě odstoupili,“ dodal Hejsek.

Hoteliér proto nyní přemýšlí, že by Petřín nabídl k pronájmu s tím, že by nájemce měl později na budovu předkupní právo.

„Nechci, aby se Petřín dostal do rukou spekulanta“

„Zájemci o pronájem jsou, ale málokdo chce složit kauci. Přeci jenom uvnitř je hotel a restaurace plně vybavená,“ upozornil Hejsek a dodal, že by nerad, aby se Petřín dostal do rukou nějakého spekulanta.

„Nechci to předat někomu, kdo by zde udělal třeba hernu. Nejraději bych to prodal panu Dědkovi (jablonecký miliardář, spolumajitel Jablotronu a mecenáš - pozn. red.). V minulosti jsme o prodeji spolu jednali, ale nakonec se nedohodli. Každopádně když bude mít zájem, budu k němu vstřícný,“ podotkl Hejsek.

Petřín byl v minulosti místem, kam se chodilo za zábavou i jídlem. Spousta Jablonečanů tu slavila svatbu, turisté se z dvacetimetrové věže kochali panoramatem Jablonce a Jizerských hor.

Vlevo původní, vpravo současná podoba Petřína.

Petřín nechal v roce 1906 na návrší Nickelköppe v nadmořské výšce 618 metrů jižně od města postavit německý soukromník Richard Fellinghauer. Podnik pod tehdejším názvem Zur Nickelkoppe zpřístupnil dne 2. prosince 1906. Krátce před druhou světovou válkou však již podnik příliš neprosperoval.

Do poloviny šedesátých let minulého století sloužila budova jako dětský domov. Pak Petřín spravovaly Restaurace a jídelny. Po roce 1989 čekaly výletní místo rozličné tahanice a spory, které v roce 1993 vyústily v uzavření rozhledny.

Budova postupně pustla a chátrala. V roce 1999 ji rekonstrukcí zachránil právě známý pražský restauratér Hejsek. Po revoluci se tak stal už pátým majitelem stavby.

Za přibližně 20 milionů budovu kompletně zrekonstruoval a od roku 2000 do loňska byla opět přístupná. V moderních dějinách Jablonce proslul Petřín například svými silvestrovskými ohňostroji nebo tradiční štědrovečerní večeří pro seniory.