Při bourání zámečku mohla suť zranit lidi, primátor se obrátí na policii

  11:27aktualizováno  11:27
Když se v sobotu ráno rypadlo zabodlo do věžičky a části střechy jabloneckého zámečku, do okolí se rozlétla suť. Podle primátora Jablonce Milana Kroupy mohly její kusy ohrozit kolemjdoucí. Nyní zvažuje, že kvůli tomu podá na majitele ruiny trestní oznámení.

Úředníci magistrátu navíc oznámili, že město se proti povolení k demolici odvolalo v termínu. Spolumajitel zámečku Radek Malina tak začal bourat nezákonně. Ten s tím nesouhlasí a chce se bránit u soudu.

Bourat dům v historizujícím slohu z roku 1908 ale dál nesmí. Práce zastavila policie a čeká se na rozhodnutí krajského úřadu.

Primátor tvrdí, že se na radnici obracejí lidé, že jim trosky takzvaného Neissburgu padaly prakticky za zády. 

„Domníváme se proto, že mohlo dojít k jejich bezprostřednímu ohrožení. I když ještě čekáme na výstup od policie, nechal jsem si již zpracovat analýzu od našeho právníka pana Kučery a předpokládám, že podám trestní oznámení,“ řekl primátor Milan Kroupa.

Společnosti Malina-Safety, které pozemek se zámečkem patří, hrozí také až půlmilionová pokuta za neoprávněné odstranění stavby. 

„To je maximální výše pokuty. I kdyby do toho byly zahrnuty další věci jako je třeba nesprávné zabezpečení při demolici nebo neoznámení bouracích prací majitelům sousedních nemovitostí,“ vysvětlila Jana Vrabcová, vedoucí Oddělení životního prostředí a státní památkové péče jabloneckého magistrátu. 

Fotogalerie

Dodala rovněž, že město se proti vydanému demoličnímu výměru ohradilo v termínu a tudíž povolení k odstranění stavby nenabylo právní moci. „Přišlo to desátého dubna do datové schránky,“ doplnila úřednice. 

S tím nesouhlasí spolumajitel zámečku Radek Malina a zřejmě chystá právní kroky. „Jsme přesvědčeni o tom, že povolení k odstranění stavby nabylo právní moci. Město se podle našeho názoru odvolalo pozdě. A vzhledem k tomu, že ze strany města byla snaha účelově znovu otevřít kauzu na ministerstvu kultury, tak jsme podnikli krok, který nás sice netěší, ale podle našeho názoru byl zcela legální. Jsme připraveni se i soudit,“ řekl Malina pro ČTK.

Primátor Milan Kroupa naznačuje, že zámečku od úplné zkázy město pravděpodobně nepomůže.

„Můžeme si představovat, co chceme, ale není to náš majetek. Já mám v sobě ale pořád tu emoci, že bych chtěl, aby se to vrátilo do původní podoby. Je to však asi utopická představa. Záleží, jak se k tomu postaví pan Malina. My jsme se mu ale v minulosti jako město pokusili vyjít maximálně vstříc. Poskytli jsme mu pozemky pro rozšíření jeho firmy, změnili územní plán, aby zde mohl podnikat, investovali do studií, jak zámeček zakomponovat do jeho sídla. On však nikdy nic nedodržel, a tak se obávám, zda se s ním podaří vůbec ještě nějak domluvit. A samozřejmě ještě v tuto chvíli čekáme, jak zareaguje ministerstvo kultury,“ popsal Kroupa.

Narážel na to, že se nedávno setkal s ministrem kultury Antonínem Staňkem a chce po instituci, aby znova přezkoumala, zda je, nebo není sídlo Schlaraffie kulturní památkou. Ministerstvo však již v minulosti rozhodlo, že zámeček znaky kulturního dědictví nevykazuje.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Čápů ubývá, na Liberecku dostalo kroužek jen devět mláďat

Na komínu v Nové Vsi dostala kroužek tři mláďata.

Sobotní obhlídka osmi čapích hnízd přinesla neradostnou zprávu o stavu mláďat čápů bílých v Libereckém okrese. Kroužek...

Sochy ze 60. let opět stojí, po vichřici a útoku vandala je opravili

Sochu u libereckého muzea zboural v lednu vandal, teď je už opravená.

Sochy Brána snů a Rodina v Liberci prošly rukama odborníků a už se znovu tyčí na svých místech. Jednu povalil v lednu...

Pro recepty chodím za kouzelnými babičkami, říká liberecký šéfkuchař

Robert Sklenář miluje starou kuchyni. Rád se vrací do minulosti, kombinuje...

Když je restaurace v úzkých, přijde na pomoc. Jindy zase školí nezkušené kuchaře, aby se zlepšili nebo vyhrávali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz