Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

O „Mekáč“ jsme bojovali tři roky, říká šéf sirupárny z Jablonce

  8:25
Před dvanácti lety uvedli na trh Šláftruňk. Netradičním názvem se tehdy poprvé do povědomí české veřejnosti zapsala jablonecká firma Kitl. Dnes vyrábí na čtyřicet různých sirupů a používá patnáct receptur. „Musím zaťukat do dřeva, že se nám poslední roky opravdu daří,“ říká Jan Vokurka, majitel firmy.

Vlastník firmy a její ředitel Jan Vokurka | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jeho slova potvrzují čísla. Tržby šly za poslední dva roky nahoru o padesát procent. Nově navíc firma koupila areál Vratislavické kyselky, kam přesune svou výrobu a začne znovu stáčet minerální vodu. 

Kolik máte zaměstnanců?
Pětadvacet. A pro mě je skvělé, že jsme schopni ty lidi zaměstnat a uživit. Za loňský rok jsme měli obrat 64 milionů, rok předtím 43, a ještě rok předtím 28 milionů. Jdeme tedy nahoru, a to mě těší.

Firma vznikla v roce 2007. Co vás vlastně přimělo k tomu, abyste začali vyrábět zrovna sirupy?
Ten nápad jsem měl v hlavě už od roku 2005, ale rok a půl trvalo, než se uvedl v život. Profesí jsem ekonom a tehdy jsem pracoval v Nestlé. Jenže jsem chtěl vždy podnikat, lákalo mě to. Věděl jsem, že člověk, který vymyslel Red Bull, tak si ten nápad přivezl z Thajska, dokonce dnes patří padesát procent Red Bullu Thajcům. My jsme tehdy jeli s manželkou do Indonésie, tak jsem si řekl, že si nějaký nápad přivezu odtamtud. Ale nemohl jsem na nic kloudného přijít. Až mi manželka jednou říkala, jestli bych nechtěl dělat nápoj z bylinek, který lidem pomáhá. Nejdříve jsem si myslel, že je to blbost, ale pak se mi to během dvou dnů rozleželo v hlavě. Z Nestlé jsem znal navíc nejrůznější trendy zdravé výživy, biopotravin a navíc mi tenhle nápad umožnil vrátit se z Prahy do Jablonce.

Vaše firma má v názvu jméno slavného léčitele, Fausta Jizerských hor doktora Johanna Antona Eleazara Kittela. Vy jste ten název ale trochu upravili.
Když jsem ten název vymýšlel, byl Kittel téměř neznámý. Ve staré literatuře byly různé podoby toho jména, jednou Kitl, podruhé Kytl, pak Kittel. A já jsem tehdy řekl, že když budeme mluvit o firmě, tak to bude Kitl, a když budeme mluvit o doktorovi, tak Kittel. Začali jsme podnikat akce na záchranu Kittelska, tedy Krásné u Pěnčína, udělali jsme muzeum, které jsme teď předali obci, naučnou stezku. A protože jsem nechtěl ztratit kontakt, vydali jsme i knihu Gustava Leutelta Doktor Kittel. Jsou to naše kořeny, ze kterých jsme vyrostli a nechceme je opouštět.

Fotogalerie

Jako první jste tehdy uvedli na trh bylinný alkoholický nápoj Šláftruňk?
Ano, alkoholický proto, že jsem měl v té době společníky, kteří prodali jablonecké Soaré, kde se vyráběl sekt. Nicméně Šláftruňk byl na spaní a když jsme to začali prezentovat, tak lidé nám říkali, je to skvělý, ale my bychom potřebovali naopak povzbudit. Takže logickým protipólem byl Životabudič, a tím jsme se vlastně stali sirupáři. A to je to, co je dnes pro nás to hlavní, čím se prezentujeme, tedy řada Kitl Syrob.

Těch receptur i příchutí je hodně. Některé ovoce musíte i dovážet. Třeba grep. Vyplatí se to?
My už zdaleka nejsme jen regionální výrobci, prodáváme po celé republice, exportujeme do zahraničí. Takže spíše koukáme na to, jestli nám to dává smysl a grep nám smysl dává, protože se hodí krásně do sirupu. Bereme grep z Mexika. Když tam jednu dobu byly hurikány, tak nebyl téměř k dostání a museli jsme přejít na jihoafrický, který byl ale chuťově odlišný. Pro nás je důležité, odkud surovina je, promítne se to pak v konečném výrobku.

Přece jen, nesetkali jste se s výtkami, proč, když zdůrazňujete, že jste regionální firma, nepracujete se surovinami z regionu?
Tak třeba si pěstujeme sami bez. Předtím jsem ani nevěděl, že jsou různé kultivary bezu, které se velmi liší, některé jsou voňavé, jiné zatažené, jsou mezi nimi daleko větší rozdíly než ve víně. Vybrali jsme si proto jeden, který se nám líbil a pořídili si první bezový sad, ke kterému pak přibyly další. Dnes už máme čtyři, v biokvalitě. Každá chemie se vám totiž pak do toho nápoje prolne. A jeden jsme založili i v areálu Kyselky, ty svahy k tomu vybízí. A co se týče té regionality, tak tu ctíme právě například v bezu. Liberecký kraj není sám o sobě příliš zemědělský, moc toho tady neroste, co bychom mohli využít. Ani zázvor tady nevypěstujete, proto ho musíme dovážet z Peru. Ale my se nechceme limitovat, nejsme fundamentalisté, hrdě se hlásíme k regionu, ctíme tradice, už jenom tím, že opravujeme areál Kyselky, nebo že jsme se podíleli na záchraně Kitelska. Daleko důležitější pro nás je myšlenková provázanost, snažíme se regionu něco vracet, dávat práci místním. Bohužel dnes je v Česku poměrně málo českých vlastníků a každý rok odplyne tři sta miliard vniveč a to jsou pak peníze, které tu chybí. Takže důležitější je, odkud firma je a kde platí daně, než odkud bere suroviny.

Vy máte ale ještě jednu zajímavost. Vaši malinovku si mohou lidé objednat k hamburgeru v řetězci McDonald’s. Jak se vám to povedlo?
V roce 2013, kdy jsme začali se sirupy, jeden můj kamarád dělal v McDonald’s marketingového ředitele. A já mu jen tak z legrace řekl, jestli bych jim nemohl nabídnout naše nápoje. Asi mě nechtěl poslat úplně do háje, takže mi poradil, že na to musím jít přes nákup a kvalitu a přehodil mě na své kolegy. No, a do měsíce z McDonald’s odešel. Mně ale zůstal kontakt na ty jeho kolegy. První rok na podzim přijeli osobně šéf nákupu i kvality, celý den tam byli ve firmě, nic neříkali a než odjeli, tak mi sdělili, že pokud se chci stát jejich dodavatelem, musím splnit spoustu požadavků a nadiktovali mi jich asi padesát. Něco byly opravdu hlouposti, třeba jsme měli síťku na okně ve výrobě, ale v kanceláři už ne, takže jsme ji museli pořídit i tam.

Splnili jste všechno?
Splnili, jenže oni k nám takhle jezdili tři roky, vždy nadiktovali, co máme udělat, a odjeli. Už jsem z toho byl zoufalý, ale poslední, čtvrtý rok nám konečně řekli, že jsme prošli. A začali nás testovat na Mc Café. Já to přirovnávám k přijímači na vojně, kde šest neděl nesmíte ven a za tu dobu vám vymyjí mozek, tak úplně stejným způsobem dostali mě. Na druhou stranu nás to velmi posunulo dopředu kvalitativně a druhým bonusem je, že jsme vidět. K hamburgeru v Čechách i na Slovensku si mohou lidé objednat malinovku, do Mc Café dodáváme okurkový a grepový sirup.

Když už jsme u té okurky, po ní byla letos velká poptávka, čekali jste to?
Abych pravdu řekl, tak mě to trochu zaskočilo. Úplně poprvé v dějinách firmy jsme letos udělali limitovanou edici. Je to typicky letní věc, nedokážu si představit, že by někdo v zimě pil okurku. Ale když se to osvědčí, jsme připraveni ji dát zase příští léto.

Kam všude dodáváte a snažíte se prorazit i v hypermarketech?
Když jsme začínali, tak jsme byli hlavně ve zdravých výživách, bylinkářství. To jsou pro nás stále důležití partneři, ale musíme následovat, kam chodí naši zákazníci nakupovat. Když nám ta spolupráce dává smysl, tak jsme i v těch velkých obchodech, ale nejsme v situaci, že musíme. Máme svou filozofii, kterou se snažíme nabídnout.

Čerpáte při výrobě sirupů ze starých receptur?
Ne, inspirujeme se jimi, ale nejde se tím řídit. Ty chutě i suroviny už jsou dnes jinde.

Vyvážíte i do zahraničí?
Také, třeba do Austrálie, tam je největší poptávka po zázvorovém sirupu a bezince. Ale co národ, to jiné chutě. Na Slovensku třeba milují Smrkáčka, asi jim připomíná borovičku. Ale zatím nám stále dává hodně zabrat hlavně český trh, export dělá tak méně než pět procent.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Opilý muž zastřelil na Českolipsku souseda, který si přišel stěžovat na hluk

Sedmačtyřicetiletý muž zastřelil svého souseda na Českolipsku. Stalo se tak poté, co si o deset let mladší muž přišel...

Mosty přes údolí, kilometrový tunel, demolice. R35 protne Český ráj

Premium Už jen pár dní zbývá na připomínky ke studii vlivu nové silnice R35 z Turnova na Úlibice. Proti silnici přes Český ráj...

Na Ještěd vidíme, na Smíchov ne. Mnichovo Hradiště chce do Libereckého kraje

Cítí se opomíjeni. Starosta Mnichova Hradiště by rád město opět přičlenil pod Liberecký kraj. Se středočeskou správou...

Plzeň si o Evropu zahraje v Izraeli, Liberec čeká APOEL, přemožitel Jablonce dostal sedm gólů

Plzeňští fotbalisté se v play off o Evropskou ligu utkají na hřišti Beer Ševy, která ve 3. předkole na stadionu v Petah...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec udolal Liberec, Pardubice doma padly, neuspěla ani Sparta

Hokejisté Hradce Králové potvrdili parádní formu v nové sezoně a ve šlágru okleštěného 4. kola extraligy udolali silný...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Nákupní zóna v Liberci se rozrostla, autocentrum nabídne až 400 vozů

Liberecká nákupní zóna Severka se rozrostla. Na donedávna travnaté zatáčce vyrostla nová pobočka AAA Auto včetně...

Chrastavě chybějí lékaři, město se bojí kolapsu zdravotnictví

S velkým problémem se teď potýkají pacienti z Chrastavy. V tamním zdravotním středisku totiž skončila ze dne na den...

Z Ktové v Českém ráji zmizí nebezpečný přejezd, úprava vyjde na 148 milionů

Nebezpečné křížení železnice s frekventovanou silnicí v Ktové v Českém ráji zmizí do poloviny roku 2022. Výstavba více...

Policisté přistihli pět autobusáků pod vlivem alkoholu, další měl vyjet

Pět řidičů autobusů pod vlivem alkoholu odhalili při dopravní akci policisté v Libereckém kraji. Přistižení řidiči...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 43 000 Kč

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...