Jablonec pohřbil plány na pavilon u přehrady, architekt s městem končí

  11:12aktualizováno  11:12
Sluneční pavilon z pera architekta Petra Stolína je definitivně pohřben. Minimalistická lehká stavba měla nahradit chátrající areál Slunečních lázní na jednom z břehů jablonecké přehrady. Vedení města ji však už nechce.

Vizualizace Slunečního pavilonu. | foto: Petr Stolín

Jelikož za minulé garnitury Stolínova vize vyvolala mezi lidmi obrovskou kontroverzi, radnice se rozhodla, že o tom, co má stát na místě plovárny z roku 1927, rozhodne architektonická soutěž.

Fotogalerie

Architekta Stolína verdikt rozzlobil. Říká, že město pohrdlo návrhy jeho studia.

„Není to však škoda pro mě, ale pro Jablonečany. Měli skvělý návrh, který mohl mít velký architektonický úspěch, a teď nemají nic,“ svěřil se MF DNES Stolín. Podotkl, že už s Jabloncem nechce mít nic společného. 

„Chtěli mě dokonce do poroty na tuhle novou soutěž, ale odmítl jsem. Neplánuji se ani do soutěže přihlásit, jelikož neplánuji pro Jablonec už nikdy nic. Je to pro mě uzavřená kapitola a nemíním s tímhle městem ztrácet čas,“ dodal architekt.

Náměstek primátora Jakub Chuchlík upozornil, že architektonická soutěž má odblokovat bezvýchodnou situaci.

„Sluneční lázně byly předmětem mnoha sporů, bylo to hodně medializované téma a myslím, že se to celé vyhrotilo nad význam té věci. Půlka lidí návrh pana Stolína nenávidí, druhá polovina by ho na přehradě chtěla. A my ho buď můžeme tlačit na sílu a dost lidí naštveme, anebo k tomu přistoupíme tak, že se z celé té diskuze poučíme a vezmeme si z ní všechny výhrady. Zvolili jsme druhou cestu,“ vysvětlil Chuchlík.

Podle městského architekta Davida Pavlišty je v zadání soutěže vypíchnuto, aby se autoři snažili vystihnout na Slunečních lázních duch plovárenské atmosféry.

„Aby tam byla taková ta nálada Rozmarného léta, kterou všichni asi cítíme a patří to k tomu místu. Ovšem dostat do nové stavby tento nostalgický pocit bude výzva a může to být složité,“ řekl Pavlišta. 

Je třeba dodat, že soutěžící budou řešit nejenom samotný areál lázní, ale i jejich blízké okolí. Stihnout to musí do 15. listopadu, kdy je uzávěrka soutěže.

Ministerstvo lázně za památku neprohlásilo

V minulosti se proti Stolínově návrhu, jenž vzešel bez architektonické soutěže, psaly petice. Byly i neúspěšné snahy dostat prvorepublikovou plovárnu mezi kulturní památky. Nabízí se otázka, zda město nechce vítězný návrh či návrhy předložit k hlasování lidem, aby se bouřlivým debatám předešlo. Odpovědí je ne. 

„Odborná porota soutěže by měla být dostatečně kompetentní orgán s dostatečně velkou váhou a potřebnou argumentací. Tak, aby uměl vítězný návrh obhájit před investorem i veřejností,“ doplnil David Pavlišta.

Náměstek Jakub Chuchlík je přesvědčen, že to celé může být velmi ošemetné. „Často se hodnotí jen podle obrázků a vizualizací na internetu, což je velmi zavádějící,“ podotkl.

Ministerstvo kultury dříve už dvakrát rozhodlo, že populární Sluneční lázně jsou účelovou stavbou bez jakýchkoliv architektonických hodnot. Podle exprimátora města Petra Beitla mělo minulé vedení radnice ambici, aby u přehrady vyrostlo něco, co bude mít architektonickou hodnotu.

„Projekt bohužel narazil na konzervativní část obyvatel, ale má od začátku podporu celého poradního sboru architektů. Dělali jsme několik setkání i se signatáři petice, nikdy nezazněly významné námitky proti projektu,“ řekl loni Beitl.

Navržený Stolínův pavilon měl být atriový dům s terasou, přístupný ze tří stran. Na něj měly navazovat venkovní dřevěné prvky. Ty měly sloužit k pořádání kulturních akcí anebo jen k sezení či opalování. V přízemí mohla být malá restaurace. Srdcem celého domu byla zahrada osázená listnatými stromy.

Autor:

Nejčtenější

Šofér autobusu zkolaboval za volantem, řízení za jízdy převzal cestující

Havarovaný autobus na benzinové pumpě v Hodkovicích.

Dramatické okamžiky se ráno odehrály v linkovém autobusu, který jel na rychlostní silnici z Liberce do Prahy. Šofér...

Za jízdy skočil za volant autobusu. Původně jsem měl jet později, říká hrdina

Ivo Raisr, který sám sedl za volant autobusu při jízdě poté, co profesionální...

Neobyčejnou odvahu a duchapřítomnost dnes prokázal Ivo Raisr z Liberce, když bez většího váhání skočil za volant...

Trpišovský: Spousta toho, co Baluta řekl, není pravda. Teď se může ukázat

Alexandru Baluta ze Slavie zpracovává míč.

Svým rozhovorem po odchodu na hostování do Liberce vzbudil Alexandru Baluta poměrně dost vášní, některá slova...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

Řidiče matou nové ukazatele v Liberci, místo na parkoviště je vedou do zdi

Další z matoucích cedulí.

Přestože ještě nesvítí, stačily už vykouzlit pobavený úsměv na tváři mnohých libereckých řidičů. Jiné naopak rozezlily....

Další z rubriky

Památkáři chtějí oboru v Jizerkách prohlásit památkou, bojí se zlodějů

boru v Jizerských horách nechal v polovině 19. století postavit tehdejší...

Obejít ji za den je prakticky nemožné. Po obvodu sice měří 42 kilometrů, ale místy leží ve složitém terénu. Hraběcí...

Na Ještěd se vrátí skokani, harrachovské můstky potřebují rekonstrukci

Ještědské můstky opět ožijí, po opravě se tu mohou konat české i mezinárodní...

Světový pohár ve skocích na lyžích se v roce 2021 s největší pravděpodobností bude konat na Ještědu. Byla by to první...

Šofér autobusu zkolaboval za volantem, řízení za jízdy převzal cestující

Havarovaný autobus na benzinové pumpě v Hodkovicích.

Dramatické okamžiky se ráno odehrály v linkovém autobusu, který jel na rychlostní silnici z Liberce do Prahy. Šofér...

Najdete na iDNES.cz