ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

Jablonec má novou vyhlášku, petardy a lampiony štěstí povolí jen na Silvestra

  • 12
Pouze o silvestrovském večeru bude možné bez hrozby pokuty odpálit v Jablonci barevné rachejtle, hlučné petardy, bouchací kuličky či jinou zábavní pyrotechniku nebo vypustit lampion štěstí. Zastupitelé města schválili vyhlášku, která podobnou zábavu v jiných dnech roku zakazuje.

Výjimkou bude právě silvestrovská noc, kdy město při oslavách příchodu nového roku lidem povolí použití nejrůznějších rachejtlí a dělbuchů.

„Výjimka ze zákazu bude platit od 18 hodin na Silvestra do druhé hodiny ranní Nového roku,“ upozorňuje primátor Jablonce Jiří Čeřovský.

S návrhem vyhlášky přišla opoziční zastupitelka Michaela Tejmlová ze strany Společně pro Jablonec. „Můj původní návrh zněl, že by měl zákaz používání zábavní pyrotechniky platit ve městě po celý rok bez výjimek, včetně Silvestra, ale zastupitelstvem to neprošlo. Nicméně jsem ráda, že kolegové valnou většinou podpořili alespoň tuto variantu,“ zmínila Tejmlová.

Pyrotechnika škodí lidem i zvířatům, míní zastupitelka

Podle ní zábavní pyrotechnika škodí lidem i zvířatům, a to nadměrným hlukem i nečekaným světlem. „Následky špatně snáší především malé děti, senioři a citlivější lidé, u divokých i domácích zvířat včetně ptáků dochází v důsledku stresu často k jejich úhynu. Po explozi pyrotechniky navíc zůstávají v ovzduší vyšší koncentrace oxidu uhličitého, síry i dusíku a také těžké kovy, které mohou být zdrojem zdravotních potíží,“ uvedla zastupitelka.

Navíc při laickém zacházení se zábavní pyrotechnikou hrozí nebezpečí zranění, nezřídka i s trvalými následky. Výjimkou nejsou ani škody na majetku, kdy odpálená pyrotechnika nebo vypuštěný lampion štěstí způsobí požár.

Vyhláška nicméně umožňuje požádat na předem ohlášenou akci o výjimku ze zákazu, v případě že nebude narušen veřejný pořádek. Žádost se ale musí podat nejméně 30 dní předem, udělení výjimky pak posoudí rada města.

Podobná vyhláška o zákazu pyrotechniky mimo Silvestr platí i v Doksech, České Lípě, Novém Boru, Harrachově nebo Liberci.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.