Lepší park, nebo nové hřiště. Jablonečané rozhodnou, kam půjdou peníze

  6:18aktualizováno  6:18
Pokud se obyvatelům Jablonce nad Nisou nelíbí stav lavičky v parku před domem, chybí jim zeleň, chtěli by nové hřiště pro děti nebo uspořádat nějakou kulturní akci, mají nyní nový nástroj, jak přání předat radnici. Svůj nápad mohou přihlásit do takzvaného participativního rozpočtu města.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

V praxi to znamená, že občané svůj nápad zaregistrují na webu radnice. Projekty pak posoudí úředníci magistrátu. O těch, které půjdou uskutečnit, poté hlasováním rozhodnou sami Jablonečané. Město je příští rok převede do reality.

V kase je milion korun a pro každou čtvrť je podle její velikosti vyhrazena přesná částka. Podobný rozpočet mají v kraji již třeba v Semilech nebo České Lípě.

Podle radního města Petra Klápštěho mohou své nápady přihlásit nejen dospělí, ale i obyvatelé města starší patnácti let. „Aby to však nebyl jen výstřel do prázdna od jednotlivce, musí být pod nápadem alespoň patnáct podpisů od lidí v sousedství,“ informoval radní. 

Formuláře s nápady mohou lidé posílat do konce června. „Během léta se ty věci pokusíme doladit, aby měly realistické proporce. Vyřadíme třeba věci, které budou v rozporu s územním plánem, nebo náměty, které by měly vzniknout mimo území města,“ dodal radní. 

O jednotlivých projektech mají Jablonečané hlasovat na podzim. Například pro čtvrť Jablonec - centrum je připraveno 264 tisíc korun, pro Mšeno 195 300, pro Paseky a Šumavu 168 tisíc. Není to málo?

„To je otázka, ale děláme to poprvé a musíme si to všichni, tedy obyvatelé a úřad, nejprve vyzkoušet. Proto je dobré začínat s nižší částkou, která se ovšem v budoucnu může navýšit. Myslíme si, že se zpočátku budou hlásit zejména aktivní lidé, jenž se doteď nebáli ozývat. Pak když ostatní uvidí, že to jde, připojí se,“ okomentoval Klápště.

Několikaletou zkušenost mají s participativním rozpočtem v Semilech, kde lidé rozhodují o použití milionu korun. V minulosti díky tomu město nechalo opravit například Archivní ulici. Loni lidé navrhli 42 projektů.

V minulosti se však do návrhů dostaly i nápady poněkud bláznivé. Například do finále se probojoval i návrh kritika zdejší radnice Tomáše Trojana. Ten chtěl, aby město postavilo jeho sochu nazvanou Stínový aktivista. V Turnově zase mezi nápady byl obchod pro youtubery nebo zákaz nošení masek klaunů.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

Karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru.

Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro...

Vrchní soud zmírnil trest za korupci, bývalý radní vyvázl s podmínkou

Zdeněk Bursa (vpravo) u soudu.

Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za...

Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

Liberecká knihovna se na několik měsíců uzavře a čtenáři využívají toho, že si...

Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž...

Najdete na iDNES.cz