V Jablonci provádějí unikátní zákrok, prodlouží život lidem s nádory

  12:22aktualizováno  12:22
Jablonecká nemocnice zatím jako jediná v České republice provádí unikátní zákrok za použití endoskopu, který výrazně pomáhá pacientům s nemocemi slinivky nebo tlustého střeva. Navíc již brzy po výkonu mohou jít domů.

První gastroenteroanastomózu udělali jablonečtí lékaři letos v květnu, v úterý 20. listopadu byla na řadě už čtvrtá.

Pacienti s onemocněním slinivky nebo tlustého střeva se mohou vyhnout náročným chirurgickým zákrokům, u kterých hrozí pooperační komplikace. Navíc jim lékaři nemusí zavést vývod například ze střeva, vše je téměř bezbolestné a nemocný může po krátkém zákroku odejít třeba již druhý den domů.

Zatím poslední pacient byl pod dozorem zhruba dvacítky předních českých a slovenských endoskopistů a endosonografistů, kteří v nemocnici měli pravidelný workshop. 

Operace trvá jen několik desítek minut

Operace, která trvá jen několik desítek minut, spočívá jednoduše řečeno v zavedení takzvaného stentu mezi dva neprůchozí orgány. Stent je podle Vladimíra Noska, primáře gastroenterologického oddělení jablonecké nemocnice, jakási „činkovitá“ pokovovaná trubička.

Fotogalerie

„Dříve byli pacienti, kterým se ucpávalo například střevo, dvanáctník či žlučové cesty, odsouzeni k chirurgickému zákroku. V posledních letech můžeme tyto operace nahradit endoskopicky. Jde o metody, které jsou velmi elegantní, efektivní a rychlé. Uděláme takové spojky, které se zavedou buď mezi žaludek a střevo, anebo mezi žaludek či dvanáctník a žlučové cesty. Tudy pak může proudit potrava a tekutiny,“ vysvětluje Nosek. 

„Tím nahradíme operaci a pacient se může velmi rychle dostat do domácí péče.“

Slovák Rastislav Kunda působící v Dánsku, světově uznávaný odborník na navigované anastomózy, dodává, že nová metoda pomáhá výrazně také pacientům s nevyléčitelnými zhoubnými nádory.

„Máme už nějaká data, která nám říkají, že výrazně pomáháme zlepšovat jejich život. Dožívají se zkrátka déle. Jejich diagnóza je sice nadále tristní, ale kvalita jejich života se výrazně zvyšuje. Pacienti často ani nevyžadují celkovou anestezii a mnohdy ještě ten den odcházejí domů. Při klasických chirurgických operacích byl pacient poté ještě minimálně týden hospitalizován a nepřijímal téměř žádnou potravu. To teď mizí,“ vysvětluje Rastislav Kunda.

Lékař: Slinivka je hardwarem lidského těla

Lékařka Jiřina Pintová z jabloneckého gastroenterologického oddělení říká, že mezi nejčastější příčiny problémů se žaludkem či slinivkou patří nezřízený způsob života. „Jsou to třeba alkoholické excesy, špatná dieta, ale může to být i tím, že vycestují kamínky ze žlučovodu do žlučových cest, anebo jde o nádorová onemocnění,“ popisuje Pintová. 

Rastislav Kunda dodává, že si málokdo uvědomuje, že slinivka je jakýsi hardware lidského těla.

„Do něj se ukládá všechno, co jsme kdy snědli, vypili či vykouřili. Nedá se to resetovat a když se ten hardware přepálí, je zle,“ upozorňuje odborník.

Zákroky, kdy lékaři výše popsanou metodou jako zatím jediní v Česku propojili žaludek se střevem, provedli v Jablonci včetně úterního čtyři. 

„Žlučové drenáže ale například provádíme již celkem rutině poslední tři, čtyři roky. Už jsme na nějakých dvaceti zákrocích ročně. Jsme ale limitováni finančně, stenty jsou totiž velmi drahé a pojišťovna je neproplácí. Takže jsme rádi, když vedení nemocnice najde prostředky a my můžeme tyto zákroky provádět,“ uzavírá Vladimír Nosek.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Další z rubriky

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Chemici cvičně odhalili nelegální laboratoř, v Liberci odvraceli i útok

Průzkumný tým vojáků pátrá po nelegální laboratoři plné chemických látek.

Liberečtí chemici spolu s vojáky z dalších čtyř států trénují, jak postupovat při odhalení nelegální laboratoře....

Chceme majitele naučit vkusu, říká architekt. Obchodům dá jednotný vzhled

Městský architekt Jablonce David Pavlišta.

Čím více řvavých barev a nápisů, tím více si mě lidé všimnou, domnívají se nejspíš někteří obchodníci v ulicích...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz