Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

  14:21aktualizováno  14:21
Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes nesouhlas opozice. Společnost Grepa Networks, kterou Kroupa vlastní, poskytuje datové služby pro provoz městského kamerového a dohlížecího systému.

Dnes už bývalý jablonecký primátor Milan Kroupa | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Problém je, že na to nemá s městem žádnou smlouvu. V době, kdy se stal Kroupa primátorem, začal požadovat vyplacení údajně dlužné částky za několik let provozu. 

Nejdříve chtěl šest milionů, pak milion sedm set tisíc, částky se různě měnily. Protože ale nejsou žádné smlouvy, na základě kterých by šla cena vypočítat, dostal se Kroupa ještě jako primátor do střetu zájmů, což ho nakonec stálo křeslo.

Teď si ale přišel alespoň částečně na své. Zastupitelstvo mu těsnou většinou schválilo vyplacení dvou milionů a sto tisíc korun. 

„Beru to jako dohodu o narovnání vztahů firmy Grepa s městem za roky 2016 až 2019. Nechali jsme si udělat posudek od znalce, který posuzoval ceny obvyklé v čase a místě a z něj dokonce vyplývá, že by firma Grepa mohla žádat až trojnásobně vyšší cenu za poskytnuté datové služby. Takže toto je pro nás velmi výhodné,“ zdůvodnil nový primátor Jiří Čeřovský (ODS).

Primátor demonstrativně vypnul kamery

Milan Kroupa s nabídkou města souhlasí. „Já jednám korektně. I městská policie si nechala prověřit ceny, které se platí v jiných městech za napojení kamer na optické kabely, a naše cena není špatná.“ Aby dokázal, že Grepa opravdu kamery ovládá i bez řádné smlouvy, nechal je Kroupa v létě demonstrativně vypnout. Za to si vysloužil trestní oznámení, policie ale návrh na potrestání nepodá (více v boxu).

Trestný čin napravila lítost

Vypnutím kamer se primátor Kroupa podle policie dopustil trestného činu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Policejní komisařka ale jeho stíhání zastavila kvůli takzvané účinné lítosti. Ztotožnila se s tím i dozorující státní zástupkyně Lenka Šeberková.

Bývalému primátorovi pomohlo, že provoz kamerového systému obnovil, ještě než se jeho počínáním začala zabývat policie. "Učinil tak dobrovolně, z vlastní vůle, neboť trestní oznámení zástupců Sdružení místních samospráv bylo podáno až dva dny poté," uvedla Šeberková.

Vzniklou situaci považuje Kroupa za absurdní. "Vzhledem k tomu, že je to veřejná služba, tak já to nesmím vypnout, i když mi neplatí," podivoval se.

"Je sice paradoxní, že přestože policie skutek pana Kroupy vyhodnotila jako trestný čin, kvůli účinné lítosti, kterou prý projevil, se již věcí nebude dál zabývat. Pro nás jako SMS ČR je to ale i tak důležitý signál, aby si lidé typu pana Kroupy nedovolili vůči svým samosprávám něco podobného, jako se stalo v jabloneckém případě," uvedl v tiskové zprávě první místopředseda Sdružení místních samospráv (SMS ČR) říká Jan Sedláček.

Zdroj: ČTK

Jenže opozice vidí dohodu o narovnání jinak.

„Nikde není vysvětleno, jak se dospělo k částce dvou milionů. To je číslo vytažené z klobouku. Vy jen svému koaličnímu partnerovi dohazujete z rozpočtu několik milionů za věci, na které není žádná smlouva, objednávka, prostě nic. To je skandální,“ poukazoval na zastupitelstvu Vladimír Opatrný z Pirátů. A nebyl sám.

„Stále trvají pochybnosti, zda má město něco platit, když si od firmy Grepa provoz kamerového systému neobjednalo. Navíc je podezřelé, že v každém návrhu dohody o vyrovnání požaduje Grepa diametrálně odlišnou částku. Proto trváme na tom, že spor může vyřešit pouze soud, který rozhodne, zda Grepa má nárok na platbu ze strany města a v jaké výši,“ uvedl bývalý náměstek pro ekonomiku Štěpán Matek (SpJ). Opozici také vadí, že celou věc vůbec neprojednal finanční výbor města.

V původním návrhu, který neprošel, navíc bylo, že Grepa dostane ještě dva miliony za provoz kamerového systému na další čtyři roky a to bez výběrového řízení. 

„To už vykazuje znaky jasného dělení zakázky, za což by nás mohl popotahovat Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Hlasuji proti a trvám na to, že je nepřípustné, aby finanční výbor takovouhle věc neprojednal,“ poukázala další zastupitelka Michaela Tejmlová (SpJ).

Město nemá jinou možnost než Grepu

Vedení města nakonec uvedlo, že o dalším poskytování datových služeb pro městský kamerový systém firmou Grepa se rozhodne až po auditu, který bude hotový na konci listopadu.

„Je ale třeba si uvědomit, že jiná možnost, než to nechat provozovat firmou Grepa, není. Vlastní metropolitní síť, na kterou bychom kamery přepojili, nemáme,“ dodal primátor.

Grepa přišla ke kamerovému systému díky firmě Telmo, která získala v roce 2010 zakázku na jeho dodávku pro město Jablonec. Jako subdodavatele na provoz datových služeb si smluvně najala Grepu, která část kamer napojila na svoji optickou síť, v roce 2016 přidala i zbytek kamer.

Jenže pak smlouva mezi oběma společnostmi vypršela, nová nebyla a Grepa provozovala systém zadarmo. Snahy domluvit se s městem na úhradě pak nevyšly právě kvůli neexistujícím smlouvám.

  • Nejčtenější

Při kontrole zasněžených hor narazil šéf silničářů na uprchlého velblouda

Nečekaný pohled se ráno naskytl šéfovi silničářů v Libereckém kraji, když v čerstvě zasněžených Jizerských horách...

Zápasníka MMA soudí za bití družky, každý jeho krok hlídají ozbrojenci

Před Okresním soudem v Liberci stanul zápasník MMA Tomáš Penz, který je obžalovaný z bití a týrání partnerky. Než se...

Růžička na Spartě neuspěl. Kometě náskok nestačil, Třinec i Kladno slaví

Hradecký trenér Vladimír Růžička odjíždí ze Sparty zklamaný, pražský klub v 18. kole hokejové Tipsport extraligy vyhrál...

Dětský gang denně ničil budované hřiště, Česká Lípa ho raději nepostaví

Česká Lípa vzdala boj se skupinou výrostků, která systematicky demolovala vznikající dětské hřiště. Co dělníci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Skandální víkend sudích. Proč jsou tak trapní a dělají kiksy?

Vypadá to, že čím víc kol se odehraje, tím větší chaos bude. Pak se totiž nevyznáte, komu vlastně rozhodčí ve fotbalové...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

  • Další z rubriky

Zažíval jsem socialismus s lidskou tváří, vzpomíná bývalý vekslák

Jablonečan Václav Nývlt byl před rokem 1989 vekslákem. Třicet let od sametové revoluce zcela otevřeně na tuto svoji éru...

Studenti zasypali náměstí tisíci klíči, připomínají dobu po Listopadu 89

Půl tuny klíčů rozházeli ve čtvrtek studenti Technické univerzity v Liberci po náměstíčku ve studentském kampusu na...

Kvůli MS v Liberci hrozí mezinárodní skandál, podle svazu smlouva neplatí

V mezinárodní skandál může vyústit dohra libereckého mistrovství světa v klasickém lyžování. Na takzvané hostitelské...

Řidič tramvaje roznášel letáky proti režimu. StB mu ničila život až do revoluce

Na hanebné praktiky, kterými bojovníky proti totalitě otravovala komunistická tajná policie, nikdy nezapomene Jiří...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz