Jablonecké lázně se otevřou lidem, u bazénu vyroste sauna

  16:49aktualizováno  16:49
Lidé se po třech letech zase podívají za zdi zpustošených bývalých lázní v Jablonci. Obsadí je umělci či architekti a několik z nich by chtělo, aby lázně opět sloužily svému původnímu účelu.

Kromě celodenní akce se do lázní v polovině srpna chystá také zpěvačka Lenka Dusilová. | foto: Město Jablonec nad Nisou

Třicítka umělců obsadí příští sobotu chátrající městské lázně v Jablonci. Celodenním happeningem chtějí upozornit na alarmující stav kulturní památky. Po třech letech, co tady spolek ArtproProstor uspořádal několik kulturních akcí, to bude poprvé, kdy se sem podívají lidé. 

Před akcí nazvanou Nádech pro lázně někteří z výtvarníků či divadelníků odpovídají na otázku, co by za zdmi budovy mohlo v budoucnu být. A ozývají se i názory, aby se do bazénu vrátila voda a dům zase sloužil svému původnímu účelu. 

V lázních vyroste sauna

Aby lázně byly znovu lázněmi, si přeje například liberecké architektonické studio Mjölk. Architekti v Jablonci postaví vedle hlavního bazénu saunu. Podobnou té, kterou vztyčili před devíti lety na betonovém podstavci na liberecké přehradě.

„Městem vlastněný, památkově chráněný dům se má stát opět lázněmi. Není jiné řešení. Vidím funkční lázně s bazénem a saunou, kam si zajdu po dni na běžkách odpočinout. Vidím art café, jako uměleckou platformu v nádherné secesní historické budově, která je pevnou součástí hrdého města s bohatou průmyslovou historií... Nejsou peníze? Tak je získejme. Nejsou lidi? Jsou! Jen potřebují pomoci, aby dostali pocit, že to, co dělají, dává smysl a že se veškerá vložená energie neztratí v politických hádkách. Tohle není věc politiky, lázně se musí opravit,“ stojí v prohlášení, jež architekti vydali na svém Facebooku.

Podobné stanovisko jako Mjölk zastává i grafička Martina Zemánek, která též v lázních vystoupí. 

„Proč se pro jednou nechovat k našemu městu s respektem k jeho historii a ponechat jeho krásným budovám ze slavné minulosti důstojné místo a možná i jejich původní smysl. Lázně v centru města by mohly být místem k relaxaci, k setkávání. Propojením kultury a sportu, kavárny, sauny, lázní. Nějakou dobu jsem strávila ve Francii, s respektem se tam chovají k dědictví. Pryč s železným turniketem, pryč s hákem pro neplavce – ale vodu, relax a kulturu do centra Jablonce zpět, v mnoha civilizacích byly veřejné lázně kulturním centrem,“ domnívá se umělkyně.

Na obří investici nejsou peníze

Spolek ArtproProstor před několika měsíci představil ideu, co by mohlo v chátrající budově vzniknout. Lidé by si sem mohli zajít na koncert, divadelní či taneční představení. Kapely by tu měly zkušebnu, výtvarníci zase ateliér.

Kromě celodenní akce se do lázní v polovině srpna chystá také zpěvačka Lenka...

Zázemí by zde našli začínající podnikatelé a umělci a velký prostor má mít sklo a bižuterie. Vedení radnice projekt bere jako jakýsi odrazový můstek a říká, že chce lázně rekonstruovat po menších krocích. Vytvořilo pracovní skupinu a na podzim by mohla vzniknout architektonická studie. 

Radnice však ví, že na obří celkovou investici nemá momentálně peníze. Velmi hrubé odhady hovoří o desítkách milionů korun. Letos má však asi milion, který chce investovat do nejnutnějšího zajištění budovy tak, aby se zde dalo něco pořádat. 

„Skromnými krůčky, jako je třeba zřízení WC, můžeme zajistit to, aby se v lázních něco odehrávalo a ten provoz byl legální. Až bude v srpnu rozkopaná křižovatka u lázní, tak sem můžeme natáhnout kanalizační přípojku,“ řekl před časem náměstek jabloneckého primátora Jakub Chuchlík.

Autor:

Nejčtenější

O „Mekáč“ jsme bojovali tři roky, říká šéf sirupárny z Jablonce

Vlastník firmy a její ředitel Jan Vokurka

Před dvanácti lety uvedli na trh Šláftruňk. Netradičním názvem se tehdy poprvé do povědomí české veřejnosti zapsala...

V domě na sídlišti v Liberci vybuchl plyn, hasiči evakuovali obyvatele

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno...

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno vybuchl plyn. Exploze způsobila požár v...

V Jablonci se rozpadla koalice, kvůli sporu o střet zájmů primátora

Jablonecká radnice

V Jablonci se rozpadla koalice. Zastupitelé odvolali dva zástupce Společně pro Jablonec. Piráti zůstávají. Pro odvolání...

Hotovo, talent Oscar už patří Slavii. Na podzim bude hostovat v Liberci

Oscar Dorley pózuje po přestupu s dresem Slavie.

Fotbalová Slavia dotáhla přestup 21letého liberijského záložníka Oscara Dorleyho, který už v Edenu podepsal čtyřletou...

Primátor Jablonce demonstrativně vypnul městské kamery, koalice je v krizi

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu...

Hluboká krize zasáhla koalici panující na jablonecké radnici. Hrozí, že se po deseti měsících od voleb rozpadne...

Další z rubriky

Kostel a sloup zkrásněly, teď se ucházejí o památkářského Oscara

Mariánský sloup stojí v barokní zahradě u kostela Nalezení svatého Kříže.

Dva zušlechtěné historické skvosty z Libereckého kraje vstoupily do boje o českého památkářského Oscara - cenu...

V Jablonci se rozpadla koalice, kvůli sporu o střet zájmů primátora

Jablonecká radnice

V Jablonci se rozpadla koalice. Zastupitelé odvolali dva zástupce Společně pro Jablonec. Piráti zůstávají. Pro odvolání...

Chystaný terminál v Liberci mění podobu, bude vyšší a se zelení na střeše

Parkovací dům a autobusové nádraží s odbavovací halou budou dvě samostatné...

Už ne všechno pod jednou střechou, ale zvlášť. Architekt Petr Stolín předělal svůj návrh na budoucí podobu autobusového...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz