Podle manažera prevence kriminality z jablonecké městské policie Tomáše Svačiny měla kriminalita ve městě od roku 2017 do předloňského roku klesající tendenci.
„Zlom přišel v roce 2022. Počet trestných činů se snížil v době pandemie, důvodem poklesu byly zřejmě rozsáhlé restrikce. Mírně však stouply například případy krádeže vloupáním a podvodů zejména v internetovém prostředí, ale i výtržnictví,“ konstatoval Svačina.
Dodal, že pachatelé trestných činů vycházejí ze dvou rizikových skupin: nezletilí do čtrnácti let a recidivisté. Ke krizovým kriminálním místům patří podle analýzy městské policie centrum města, na druhém místě je sídliště Mšeno, zvláště okolí přehrady a areálu v Břízkách, a třetí oblastí na žebříčku nápadu trestné činnosti je Žižkův vrch. Daleko klidnějšími oblastmi jsou naopak Vrkoslavice a Rýnovice.
„Jako nejohroženější skupina se jeví senioři, za vysoce ohrožené považujeme též osoby s různým postižením, fyzickým či mentálním, a příslušníky různých národnostních, etnických či náboženských menšin, i když útoky na ně jsou v Jablonci spíše nahodilé,“ doplnil policista.
Strážníci chtějí pokračovat v osvětových besedách s dětmi či seniory. „Chtěli bychom se také podílet na resocializaci pachatelů a na prevenci kriminality dětí a mládeže. V tom nám hodně pomáhají například asistenti prevence kriminality, kteří znají prostředí i komunitu,“ dodal Tomáš Svačina.