Člen bojovníků za svobodu nazval učitele neonacistou, dostal podmínku

  6:24aktualizováno  6:24
Předseda jablonecké pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu dostal podmínku za pomluvu učitele. Mluvil o něm jako o neonacistovi. Město kvůli tomu možná svazu nepošle dotaci.

„Několik let jsem se zdráhal navštěvovat akce o historii, abych se nesetkal s panem Radkovičem,“ říká Libor Behúl. | foto: archiv L. Behúla

Tituly neonacista, neohenlainovec, příslušník páté kolony quislingů či napodobenina učitele si údajně vysloužil Libor Behúl, učitel dějepisu a češtiny z jabloneckého gymnázia Dr. Randy. Takto ocejchovat ho měl František Radkovič, předseda jablonecké pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu. 

Pedagoga se zastal okresní soud a Radkovičova slova označil za trestný čin pomluvy, za něž padl podmíněný trest čtyři měsíce s roční zkušební dobou. Zatím nepravomocný, předseda se odvolal. 

Nedávejte svazu peníze, vyzval exprimátor

Radkovič se navíc podle exprimátora města Petra Beitla pustil podobně ostrými slovy i do školy, na které Behúl od roku 1995 vyučuje. A slovně napadl i skupinu studentů z německého Kaufbeurenu, který je partnerským městem Jablonce. Beitl proto vyzval nové vedení radnice, aby svazu bojovníků letos neposlalo žádný příspěvek na činnost.

Behúl říká, že vše začalo v roce 2012, kdy měl Radkovič na gymnáziu výstavu o druhé světové válce.

„Doprovázel ji svým militantním a ideologicky zatíženým jednostranným výkladem. Došlo mezi námi ke konfliktu, když jsem jeho výklad několikrát opravil, pak jsem ztratil trpělivost a třídu odeslal pryč,“ vzpomněl si Behúl. 

„Pak si na mě stěžoval u vedení školy, následně na České školní inspekci, kde mě právě nazval neonacistou či neohenleinovcem. Další stížnost se dostala i na krajský úřad, na policii, kde mne lživě obvinil zase z popírání holocaustu. Policie ani inspekce ovšem neshledala žádné mé pochybení.“ 

Česko-německá výstava na Hitlerovy narozeniny

Radkovič podle Behúla také upozorňoval na to, že se před třemi lety v den výročí narozenin Adolfa Hitlera (20. dubna) konala česko-německá studentská konference a výstava Kdyby kašna mohla vyprávět. Akce mapovala příběh Metznerovy kašny, jež stála na jabloneckém Horním náměstí a na níž stála socha rytíře Rüdigera z Písně o Nibelunzích. 

Radkovič a část Jablonečanů sochu označují za symbol německého nacionalismu a nacismu. Behúl říká, že mu spor s předsedou jabloneckého svazu bojovníků za svobodu ničí život. 

„Několikrát jsem byl předvolán na policii, kde jsem musel podávat vysvětlení, vše muselo prošetřit i vedení školy, musel jsem poskytnout písemné práce studentů, zápisy v sešitech. Školu také navštívila Česká školní inspekce. Velmi nepříjemné je, když jste obviňován před pracovníky krajského úřadu, který je zřizovatelem školy, na které učím. A asi nejnepříjemnější je osočování na veřejnosti. Co si má myslet rodič neznalý věci, když se dozví, že na škole, kam chodí jeho dítě, údajně učí neonacista. Několik let jsem se zdráhal navštěvovat akce o historii jako výstavy, přednášky, besedy, aby nedošlo k setkání s panem Radkovičem a k dalšímu konfliktu. Velice těžce snášela celou situaci manželka, která učí na stejné škole. Kvůli útokům pana Radkoviče se jí postupně zhoršil zdravotní stav,“ svěřil se učitel. 

„Město by si mělo vybrat, na čí stranu se postaví.“

Petr Beitl uvedl, že se Radkovičovy pomluvy nedotýkají jen Behúla a gymnázia, ale i celého města.

„Vše vyvrcholilo, když pan Radkovič verbálně obtěžoval studenty našeho gymnázia a jejich kolegy z partnerského města Kaufbeurenu a křičel na ně, ať zavolají gestapo. V Německu máme tři partnerská města a nejsilnější partnerství máme právě s Kaufbeurenem. Máme tady respektované gymnázium, Dům česko-německého porozumění a dlouhodobé velmi dobré vztahy s německou stranou. Město by si proto mělo vybrat, na čí stranu se postaví. Chtěl bych proto požádat, aby město zastavilo jakoukoliv podporu pro jablonecký svaz bojovníků,“ vyzval exprimátor na posledním jednání zastupitelstva. Dodal, že současná podoba svazu je velmi kontroverzní.

„Smutné je třeba udělení medaile svazu z rukou pana Vodičky exponentovi komunistické strany a přímému účastníkovi represí na Národní třídě v roce 1989 Zdeňku Ondráčkovi,“ podotkl Beitl.

Primátor Jablonce Milan Kroupa naznačil, že se vedení města nad finanční injekcí pro svaz hodně zamyslí.

„Není asi o čem moc diskutovat, situaci kolem pana Radkoviče jsem zaznamenal. Co se týče partnerského města Kaufbeurenu, rozhodně nepřipustíme, aby docházelo k podobným výstřelkům,“ sdělil Kroupa.

MF DNES oslovila také Františka Radkoviče. Ten slíbil, že se k celé kauze vyjádří později. 

„Jsem ale překvapen, že moje jméno bylo vláčeno na zastupitelstvu exprimátorem Beitlem. O jmenovaném to svědčí jediné, že rozhodně nedosahuje etických kvalit propagovaných Gutem Jarkovským,“ řekl prozatím.

Autor:

Nejčtenější

Účet za tanky shořelé v Praze jde do milionů. Žár roztavil části pásů

Tank M36 Jackson je po nehodě nepojízdný. Vysoké teploty poškodily jeho...

Pět měsíců práce a více než tři miliony korun. Tak dlouho bude trvat a tolik bude stát oprava dvou historických tanků,...

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Rodičům, kterým ochrnula dcerka, zaplatí liberecká nemocnice pět milionů

Operace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Téměř pět milionů korun zaplatí Krajská nemocnice v Liberci rodičům dívky, která v roce 2009 v pěti letech ochrnula při...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Další z rubriky

Josef Košek opravil starou kapli. Za vlastní peníze a dohledu památkářů

Kapli v Hodkovicích nad Mohelkou opravil soukromník Josef Košek.

Kapli u kostela, která je v Hodkovicích nad Mohelkou v Libereckém kraji známá jako márnice, dal nový kabát soukromý...

Bez sportovních přenosů bych se obešel, bez poezie ne, říká Jiří Žáček

„Nezoufejme, pořád je lepší žít v blázinci než v koncentráku. V blázinci bývá,...

Lidé ani nevědí, že potřebují poezii, říká Jiří Žáček. Jeden z nejpopulárnějších českých básníků tráví čas na chalupě...

Fekálie ze septiků tečou rovnou do Ploučnice, lidé viní bytové družstvo

Páchnoucí stoka u bytového domu ve Stružnici vede ze septiku přímo do...

Hnízdí tu kachny, plaví se vodáci a zahrádkáři odtud berou vodu na zalévání. Voda v Ploučnici je přitom soustavně...

Najdete na iDNES.cz